Obrábění

01. září 2015 00:19

7 x s Valeriem Zakrepou

Ing. Valeri Zakrepa
63 let
jednatel společnosti
Grumant s. r. o.


Je spoluzakladatelem firmy – stavební inženýr, co má zálibu ve strojírenství.

Inzerce


Který technický, kulturní, společenský jev (vynález, událost, myšlenka) považujete za nejdůležitější? 

Mám za to, že za vše kolem nás je zodpovědný momentálně vládnoucí systém. Nejvíce dění ve světě, obzvláště v posledních padesáti letech, ovlivnil tolik kritizovaný moderní kapitalismus. Ten otevírá jedinci bezbřehé možnosti a umožňuje nesčetné příležitosti pro seberealizaci. Není pravda, že kapitalismus je zlý, že někoho okrádá nebo omezuje. V roce 1992 jsem přijel do Prahy starým „žigulíkem“, bylo mi kolem čtyřiceti let a byl jsem skoro bez peněz. Téměř pět let jsme museli jako čtyřčlenná rodina vystačit s 12 500 Kč na měsíc, a to se vším všudy. Bylo to peklo, ale bylo to férové prostředí a dobrá škola. Zda jsem v této „škole života“ uspěl? Dle mých představ ano.

Kdo nebo co Vás ve Vašem životě nejvíce ovlivnil?

Jsem od mládí založený trochu jinak než je v západní kultuře zvykem. Na Dálném východě je tradice, že se člověk zhruba do svých čtyřiceti let učí a používá znalosti svého okolí, aby následně dosáhnul vrcholu a úspěchu. Na Západě je to právě naopak. Každý mládenec již ve škole nabývá mylného dojmu, že je „pupkem světa“ a odborníkem na vše kolem. Důsledky jsou pak viditelné všude kolem nás – průměrná úroveň běžné gramotnosti neustále klesá a na trhu nejsou opravdoví odborníci. Lidí s diplomy jsou kvanta, ale lidé pro odbornou práci chybí.

Já ale od školy vždy hledal inspiraci a nové znalosti kolem sebe, a to u lidí, kteří jsou úspěšní. Celý život je škola a inspirace je všude kolem nás. Není třeba chodit daleko – po příchodu do České republiky jsem hladově hltal knížky o Baťovi, o Kolbenovi, o Československých legiích, o českém průmyslu za první republiky.

I nyní je pro mě inspirací každá úspěšná osobnost doma i ve světě. Například obdivuji a sleduji celou řadu majitelů a top managerů nejrůznějších fabrik – našich úspěšných zákazníků. Není asi fér jmenovat někoho konkrétního na úkor jiných, ale jsou jich desítky, možná i stovky. Od nich se denně učím a inspiruji se. Obdivuji třeba počínání, nápady a postoje pana Jančury – zakladatele Student Agency. A v neposlední řadě mě ovlivnili mí rodiče a prarodiče.

Nejsem asi originální, ale je to můj život a je to moje pojetí cesty k úspěchu.

Pokud byste mohl v české, evropské nebo  světové politice něco změnit, posunout nebo dotáhnout do konce, co by to bylo?

Nebudu mluvit o České republice – v celosvětovém měřítku toho odsud mnoho zásadně změnit nemůžeme. Ale budu upřímný a vyjádřím se ke globálním otázkám slovy, která nejsou příliš politicky korektní.

Jak řekl můj velký vzor Sir Winston Leonard Spencer – Churchill: „Liberální demokracie je ten nejhorší způsob vlády, jaký si umím představit. Až na to, že neexistuje žádný lepší.“

Západní typ demokracie se systémem voleb je v zásadě skvělý politický systém, ale přináší také populismus, nekompetentnost a politickou korektnost, které ve svém důsledku ničí systém, jenž jim umožnil se projevit.

Ve volbách vítězí ti politici, kteří slibují všechno všem. Klasickým důsledkem této politiky je, že celá naše západní civilizace žije na dluh. Blížíme se ke konci naší civilizace, mimo jiné proto, že zisk je postupem času generován menším počtem lidí a na jeho rozdílení se podílejí stále větší zástupy úředníků. Moderní kapitalismus dává jednotlivci neskutečné příležitosti řídit svůj osud a dosáhnout všeho, co chce. Pokud ale v systému začíná nad osobní kreativitou dominovat přerozdělování, systém příkazů a nařízení, narůstající daňová zátěž, pak se kreativita ztrácí a systém přestává být ekonomicky udržitelný.

Aby byl systém trvale udržitelný, navrhoval bych omezit volební právo těch, kteří ze systému čerpají více, než mu přispívají. O koho se jedná?

• Jsem již důchodce, ale jsem přesvědčen, že nepracující důchodce nemá nárok jít volit. Pobírá státní důchod a je živen pracujícími. Proč rozhoduje svým hlasem o osudu těch, kdo jej živí? Vždy odvolí bezbřehé zvýšení státních důchodů, ale nezabývá se už tím, kdo ty dluhy pak po něm bude splácet.

• Nezaměstnaní. My jako firma již dvacet let stále hledáme nové lidi, ale ti nejsou. Naši zákazníci stále hledají do fabrik zaměstnance i na jednoduché práce, a to i v regionech, kde je nouze o volná pracovní místa, ale nejsou schopni je najít. Já osobně jsem zase poněkud nešťastně ve firmě sice zaměstnal pár lidí, kteří nám však poté obratem odešli, přičemž často se to neobešlo bez skandálů. Prověřil jsem jejich minulost a většina z nich před a po zaměstnání u nás strávila několik měsíců (téměř celý rok) na nemocenské. Že by byli težce nemocní? Kdepak. Jedna taková „nemocná“ celý život v zimě i v létě chodí plavat do bazénu v Podolí a je zdravá jako rybička. Kde a jak berou tito „zdraví – nemocní“ své nemocenské?

• Jak je možné, že tisíce lidí nechodí několik let do práce a neexistuje zákon, který by je zbavil přídavků v případě, že odmítnou jakoukoliv práci, kterou jim nabídne úřad? Také oni chodí volit a volí ty, co jim dají možnost žít na úkor nás všech, kteří pracujeme.

• Pak tam jsou také vězni. Nemalá skupina, co fakticky ničí základy státnosti, porušuje zákon a je živena těmi, kdo pracují. Proč takoví mají právo jít k volbám? Koho a co pak zvolí? To je přece jasné – to, co pak přinese mezi nás ještě více kriminality a nákladů na likvidaci těchto škod.

• Zkrátka pokud chcete rozhodovat o chodu státu – musíte přispívat do jeho pokladny a ne z ní vybírat.

Myslíte, že to není možné? V tuto chvíli zatím ne. Ale za několik málo let bude otázka voleb opět aktuální a není jiná cesta nežli systém takto upravit, jinak Západ ekonomicky zanikne. Kdy to přijde? Velice rychle, řekněme v horizontu maximálně dvaceti let. Třeba pod nátlakem Číny, Indie a jiných zemí, kde nefunguje nic z toho, co my zde zneužíváme – nejsou tam ani důchody, ani přídavky, ani volby populistů do vlády, jako je tomu u nás. Pár let je můžeme jakoby ignorovat. Ale nejde ignorovat vlastního hrobníka, který právě přichází. Musíme začít reagovat a dělat to rozumně. Což v praxi znamená – umožnit, aby volili jen ti, kdo platí státu (protože ti budou lepšími hospodáři) a aby se ke slovu dostaly ty strany, které přináší výdělky a úsporný stát, nikoliv bezbřehé rozdávání a korupci.

Co je Vaším motorem?

Možnost měnit své okolí k lepšímu. Toto stručné a trochu nadnesené prohlášení má velký význam. Toto se denně děje uvnitř Grumantu a u více jak osmi set našich zákazníků, mezi něž šíříme nové pojetí moderní vyroby. Pocity, které my všichni v našem mladém týmu zažíváme, nelze popsat slovy – je to užitek a požitek zároveň.

Co byste dělal, kdybyste nedělal svoji současnou práci?

To si doopravdy neumím představit. Léta jsem dělal investora velkých staveb, ale jen zde v Grumantu a v České republice jsem zažil to nejlepší a bohužel si nedokážu představit nic jiného.

Kterou osobnost (žijící nebo historickou) byste rád potkal, a proč?

To je dost problematická otázka. Ale přece volím z nedávné historie osobnost Tomáše Bati. Proč? Protože mám spoustu otázek, které bych rád probral s tímto průkopníkem řemesla, podnikání a české reklamy. Jeho myšlenky jsou stále aktuální a jeho odkaz je pro mne vzorem vlastence a inspirativního podnikatele.

Z žijících osobností je to režisér MiIoš Forman. Stále obdivuji tohoto moudrého člověka a jeho dílo. Je to jeden z mých „Učitelů života“ s velkým „u“.

Vaše životní motto?

Vždy se učit a vždy jit kupředu. A také nebýt nudný, ale veselý

Děkujeme za odpovědi.

Redakce Infocube s.r.o.

Mohlo by se Vám líbit

Kopřivnická Tatra získala dotaci na vývoj nákladního bateriového elektromobilu

Automobilka Tatra Trucks se v posledních letech vedle produkce standardních nákladních vozidel intenzivně věnuje i vývoji automobilů s alternativními typy pohonů. Nedávno se jí podařilo […]

Specializovanými diskusními fóry sází drupa 2024 na silná témata budoucnosti

Náhledy hluboko do budoucnosti oboru tisku a papíru, propojování technologických lídrů s nováčky a uživateli, cílené zaměření na přední trendy oboru: pětice specializovaných diskusních fór veletrhu drupa 2024 […]

HANNOVER MESSE 2024: „Tahoun začínajícího vzestupu“

Více než 130 000 návštěvníků ze 150 zemí, 4 000 vystavujících firem, 300 start-upů a přes 300 delegací z hospodářské politiky z celého světa. Veletrh […]