Digitalizace

06. dubna 2020 21:21

První využití umělé inteligence v olomouckém závodě Koyo Bearings

Dalším krokem v zavedení Průmyslu 4.0 v olomoucké továrně byla aplikace umělé inteligence v podobě stanice automatické vizuální kontroly, která pracuje na základě vyhodnocování nafoceného snímku povrchu kroužku. Investice do nové stanice přesáhla částku 3,6 milionů Kč.

created by dji camera

Pro využívání umělé inteligence se rozhodla olomoucká společnost Koyo Bearings. Toto rozhodnutí je v souladu s Průmyslem 4.0 a s firemní strategií, zaměřenou na automatizaci. V tomto směru vidí budoucnost spousta výrobních firem, včetně té olomoucké. Ta nejenže nepřestává posouvat své výrobní technologie, ale zároveň odpovídá na dotazy ve smyslu, jak vnímá a reaguje na potřeby zákazníků a na jaké úrovni kvality a technologie olomoucký závod funguje.

Nová stanice automatické vizuální kontroly snímá v taktu výrobní linky povrchy kroužků pomocí dvou kamer. Každý kroužek je nasnímán na vnějším průměru, obou čelech a vnitřním průměru. Snímkuje se vždy ve dvou typech světla. Prvním typem je standardní světlo, druhým typem tzv. zadní světlo (backlight). V každém typu světla jsou vidět jiné defekty povrchu. Následně jsou snímky vyhodnoceny pomocí algoritmů, založených na neuronových sítích, kterým se říká AI (Artificial Intelligence) – umělá inteligence. Principem je, že jsou do systému nahrávány typy možných vad, které se na povrchu výrobku v průběhu jeho výroby mohou objevit. Na základě těchto znalostí je systém schopen vyhodnotit, zda na výrobku vada je či není.

Během testovacího provozu bylo nutné eliminovat negativní vlivy, které se v reálných podmínkách výroby ložiskového kroužku mohou vyskytnout. Jedním z nich je například čistící kapalina, která ulpívá na povrchu. Toto takzvané „učení neuronové sítě“ prvotně provádí člověk, který anotuje snímky. To znamená, že na zkušebních vzorcích popisuje vady a síť se s rostoucím množstvím těchto dat dále zdokonaluje. Platí, že čím více je popsaných snímků, tím je neuronová síť přesnější. „Pořízením automatické vizuální kontroly jsme schopni navýšit produktivitu, s čímž úzce souvisí navýšení konkurenceschopnosti naší společnost. Také jsme eliminovali riziko spojené se špatným vyhodnocením rozpoznané vady. Spousta lidí vnímá fenomén Průmyslu 4.0 negativně, ale tak to není. Například takto využitá umělá inteligence se sice umí naučit data, ale jaký kontext ta data mají, a co vlastně znamenají, jí musí „vysvětlit“ člověk,“ vyjádřil se k novince v oblasti kontroly ředitel společnosti, Petr Novák.

Na vývoji se podílely softwarové Start-up subjekty, zabývající se umělou inteligencí ve strojovém vidění, a také dodavatelé strojního zařízení z Česka a Slovenska. Filozofií této společnosti je využívání služeb především českých a slovenských dodavatelů.

Vyhodnocení kontrolovaných kusů


www.koyobearings.cz/

Mohlo by se Vám líbit

Specializovanými diskusními fóry sází drupa 2024 na silná témata budoucnosti

Náhledy hluboko do budoucnosti oboru tisku a papíru, propojování technologických lídrů s nováčky a uživateli, cílené zaměření na přední trendy oboru: pětice specializovaných diskusních fór veletrhu drupa 2024 […]

HANNOVER MESSE 2024: „Tahoun začínajícího vzestupu“

Více než 130 000 návštěvníků ze 150 zemí, 4 000 vystavujících firem, 300 start-upů a přes 300 delegací z hospodářské politiky z celého světa. Veletrh […]

Nejrůznější typy upichovacích a zapichovacích operací bez vychýlení z požadovaného směru

Koncepce CoroCut® 2 umožňuje zvýšení výkonnosti u všech typů upichovacích a zapichovacích operací Společnost Sandvik Coromant, která se specializuje na obráběcí nástroje a nástrojové systémy, […]