Strojírenství

28. ledna 2019 14:26

Vítkovice Heavy Machinery nově míří do Mexického zálivu

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získaly poptávky pro obor gas and oil (těžbu plynu a ropy) v Mexickém zálivu. Společnost se chystá do oblasti s obrovskými nalezišti surovin vyvézt výkovky, odlitky a montované výrobky pro těžební zařízení na ropných plošinách a vrtech. „Během relativně krátké doby, kdy tyto naše aktivity začaly, jsme dostali poptávky z Mexika na produkty používané na ropných vrtech,“ uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz. Hodnotu dodávek s ohledem na postup jednání se zákazníkem neupřesnil.

VHM by do budoucna chtěly do Mexika exportovat i výkovky dílců souprav pro těžbu plynu a uzlové body pro příhradové konstrukce a speciální trubky, které dopravují ropu či plyn z podmořských vrtů na povrch těžebních plošin. VHM mají ve svém portfoliu například unikátní spojovací díl pro ocelové konstrukce ropných plošin – takzvaného „ježka“, do kterého může díky jeho obřím rozměrům bez potíží vstoupit dospělý muž.

„Mexický trh by pro nás mohl představovat zajímavý potenciál do budoucna, protože se jedná o velkou oblast a navíc jde o trh úzce propojený s trhem USA, kde pro nás vidíme další významné šance v segmentu těžby ropy a plynu,“ komentoval Stanislav Herudek, manažer odpovědný za rozvoj obchodních příležitostí VHM. VHM podle něj začaly v Mexiku úzce spolupracovat s místní firmou, která dlouhodobě působí v oblasti dodávek různých zařízení pro těžbu, dopravu a zpracování ropy a plynu.

Inzerce

VHM aktuálně procházejí procesem reorganizace. Přesto vstupují do nových oblastí podnikání. V listopadu 2018 mimo jiné získaly referenční zakázku na výkovky kontejnerů pro přepravu a uskladnění vyhořelého jaderného paliva. Výroba se už rozběhla. Jde o první z možné sady 300 výkovků kontejnerů pro tuzemské jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, které by VHM mohly dodávat po desítkách kusů ročně v období zhruba deseti let. Kontejnery jsou zajímavým sortimentem také pro export. Přesněji pro takzvaný decommissioning – řízenou likvidaci jaderných elektráren po skončení jejich životnosti, kde jde o zakázky v objemech stovek milionů korun ročně.

Výroba ve VHM se po vážných potížích, které vedly k insolvenci firmy, znovu rozběhla v dubnu 2018, kdy do společnosti vložila peníze společnost SPV VTK Jaroslava Strnada. Ta také zajistila provozní financování formou tollingu. Tedy systémem, kdy jiná společnost – v tomto případě Vítkovice Machinery Trade – poskytuje peníze na výrobu a na oplátku získává výrobky VHM. Vlastníkem tollingové firmy, přesněji jejím jediným společníkem, je rovněž firma SPV VTK.

www.vitkovice.cz

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]