Strojírenství

18. července 2023 09:56

Skupina Promet Group v loňském roce výrazně navýšila tržby i provozní zisk EBITDA a dokončila další významnou strategickou akvizici.

Strojírenská skupina Promet Group má za sebou úspěšný rok. Konsolidované tržby rodinné firmy sídlící v Ostravě loni vzrostly o 22 % na 10,433 miliardy korun. Agregované tržby firem, které skupina vlastní, dosáhly výše 21,982 miliardy korun. Konsolidovaná EBITDA vzrostla o 41 % na 846 milionů korun. Společnost loni dokončila další významnou strategickou akvizici a zahájila dva projekty modernizace a ekologizace sléváren, jejichž hodnota přesáhne 1,1 miliardy korun. Dokončen byl také proces předání vedení firmy druhé generaci rodiny Materových.

Inzerce

„Máme za sebou rok plný významných událostí s velmi dobrým hospodářským výsledkem. Dařilo se nám růst jak organicky v hlavních oborech našeho podnikání, tak díky jeho rozvoji dokončením akvizice významného chorvatského výrobce nákladních železničních vagónů Đuro Đaković. Nákladově jsme se museli vyrovnat s vysokým růstem vstupů, především energií. I tuto situaci jsme zvládli a navýšili provozní zisk, přičemž naše konsolidované tržby poprvé překonaly hranici deseti miliard korun. V srpnu jsme pak zahájili modernizaci a ekologizaci našich sléváren ve Vsetíně i Kopřivnici, která je významná jak z hlediska využívání nejmodernějších technologií výroby, tak pozitivním dopadem na okolí těchto závodů,“ komentuje výsledky loňského roku Denisa Materová, členka představenstva společnosti Promet Group.

Zvyšování výroby společností Tawesco i Tatra Trucks

V oblasti lisovaných a svařovaných dílů pro oblast automotive patří společnosti Tawesco a Tawesco Automotive ze skupiny Promet Group mezi přední středoevropské dodavatele. K jejich významným zákazníkům patří například automobilky koncernu Volkswagen Group v čele se Škodou Auto. „Loni se nám dařilo u našich stálých zákazníků a díky dobrým referencím jsme získávali také nové. A to nejen v oblasti automotive, ale také z oblastí zemědělské, lesnické a manipulační techniky, jejichž podíl na výrobě stále navyšujeme,“ říká Margita Rejchrtová, ředitelka kopřivnické společnosti Tawesco. Mezi významné zákazníky z těchto segmentů patří například společnosti John Deere, Linde či Bobcat.

Dařilo se také automobilce Tatra Trucks, která navýšila výrobu na 1326 vozů a díky tomu překonala plánované tržby o deset procent. Své vozy dodává jak pro civilní segmenty, jako jsou stavebnictví, těžební průmysl, komunální služby a zemědělství, tak také pro zákazníky v oblasti hasičských, záchranných a obranných složek. A to jak v Česku, tak v zahraničí. V loňském roce navíc Tatra vyrobila jubilejní nákladní vůz s pořadovým číslem 10 000 od převzetí automobilky současnými českými vlastníky v roce 2013. Těmi jsou společně skupiny Promet Group a Czechoslovak Group s podíly 35 a 65 procent.

Dokončení akvizice výrobce železničních nákladních vagónů Đuro Đaković

Mezi klíčové skupinové události loňského roku patří dokončení akvizice chorvatského výrobce vagónů pro nákladní dopravu Đuro Đaković. V té od listopadu vlastní skupina Promet Group společně se skupinou CE Industries 82 procent v poměru 35 procent a 65 procent. „Pro tuto významnou akvizici jsme se rozhodli z důvodu dlouhodobého potenciálu železniční dopravy. Očekáváme, že potřeba nových nákladních vagonů bude i nadále růst, a to zejména z důvodu vysokého průměrného stáří současných flotil dopravců a zpřísňujících se norem a technických požadavků, které musejí vagony splňovat. Zároveň odvětví pomáhá i kohezní politika EU, která si i z ekologických důvodů dala za cíl významné navýšení podílu železnice na přepravě zboží,“ popisuje důvody vstupu do nového segmentu Martin Kamarád, finanční ředitel skupiny a člen představenstva Promet Group.

Velké stavební zakázky a ekologizace sléváren

V rámci stavebně-inženýringové divize se společnostem Vamoz a Kofing podařilo realizovat další velké stavební zakázky. Odvětví metalurgie pak bylo ze všech divizí skupiny nejvíce zasaženo zvýšením cen energií. I přes tyto komplikace způsobené jejich nárůstem se podařilo udržet objem zakázek. Hlavní událostí v této oblasti bylo zahájení modernizace a ekologizace dvou slévárenských provozů – vsetínské Promet Foundry a kopřivnické Tatry Metalurgie. Oba projekty v celkové hodnotě převyšující 1,1 miliardy korun. Tím se zařadily mezi největší ekologické modernizace výrobních provozů v Moravskoslezském kraji. Zhruba polovina prostředků byla poskytnuta z fondů Evropské unie. Projekty budou dokončeny ve druhé polovině roku 2023 a pomůžou k více než devadesáti procentnímu snížení emisí těchto provozů a tím ke zkvalitnění životního prostředí v závodech a jejich okolí.

Nástup druhé generace rodiny Materových do vedení

Skupina Promet Group je od svého založení v roce 1992 spojena se jménem svého zakladatele Reného Matery. Ten se po třiceti letech budování firmy, kterou časopis Forbes letos zařadil na čtvrté místo mezi největšími rodinnými firmami v Česku, přesunul z pozice generálního ředitele a předsedy představenstva Promet Group do čela její dozorčí rady. V představenstvu firmy jsou nyní manželka Hana Materová, dcera Denisa Materová a finanční ředitel skupiny Martin Kamarád. Syn Radim Matera se pak stará o správu rodinných aktiv. „Nastal čas dát prostor našim dětem, aby dál rozvíjeli skupinu Promet Group, kterou jim předávám v pozici významné středoevropské firmy v oborech metalurgie, strojírenství a inženýringu. Jsem rád, že se rozhodli pokračovat v jejím řízení a zachovat tak duch rodinné firmy,“ popisuje René Matera.

Významný růst finančních ukazatelů

„I přesto, že byl rok 2022 nelehkým zejména z důvodu výrazného růstu cen vstupů, podařilo se nám jej ekonomicky zvládnout a dosáhnout velmi dobrého růstu konsolidovaných tržeb i provozního zisku před odpisy EBITDA, která vzrostla o 41 % na 846 milionů CZK. Vedle rozvoje jsme napříč skupinou výrazně investovali také do energeticky úsporných technologií, díky čemuž pokračujeme ve zvyšování produktivity a efektivity naší výroby,“ komentuje výsledky Martin Kamarád, finanční ředitel skupiny a člen představenstva Promet Group. „K loňskému růstu nám pomohl jak organický růst našich společností, tak i nová strategická akvizice společnosti Đuro Đaković. I do budoucna vidíme na trzích, na kterých působíme, další obchodní i akviziční potenciál,“ dodává Kamarád.

Více informací Vám rád poskytne
Pavel Barvík
Ředitel marketingu a komunikace skupiny Promet Group
Tel. +420 602 266 815
e-mail: pavel.barvik@prometgroup.eu


O skupině Promet Group

Promet Group a.s. je holdingovou společností zastřešující skupinu více než čtyřiceti firem působících primárně v oborech strojírenství, metalurgie a inženýrství. Ty zaměstnávají přes čtyři tisíce zaměstnanců v České republice i zahraničí. Sídlo skupiny je v Ostravě.

Největší podíl na hospodaření skupiny mají firmy působící v oblasti strojírenství, které jsou dodavatelem nebo koncovým výrobcem v řadě oborů. Společnosti Tawesco a Tawesco Automotive patří mezi přední středoevropské dodavatele v oblasti lisovaných a svařovaných dílů pro oblast automotive, zemědělské, lesnické a manipulační techniky. Mezi významné zákazníky z těchto segmentů patří například automobilky koncernu Volkswagen Group v čele se Škodou Auto, výrobci zemědělských strojů John Deere či manipulační techniky značky Linde.

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks je světově známým výrobcem nákladních vozů. Ty dodává jak pro civilní segmenty, jako jsou stavebnictví, těžební průmysl, komunální služby a zemědělství, tak také pro zákazníky v oblasti hasičských, záchranných a obranných složek. A to jak v Česku, tak v zahraničí. Skupina Promet Group ji od roku 2013 společně vlastní se skupinou Czechoslovak Group s podíly 35 a 65 procent.

Nejnovějším členem skupiny firem ve vlastnictví Promet Group je od konce roku 2022 významný chorvatský výrobce nákladních železničních vagónů Đuro Đaković sídlící ve městě Slavonski Brod. Historie této firmy sahá až do roku 1921. Skupina Promet Group společně se skupinou CE Industries vlastní 82 procentní podíl společnosti v poměru 35 a 65 procent.

Portfolio strojírenských firem doplňuje novojičínská společnost Stecomtra, která se zaměřuje na výrobu těžkých svařenců a svařovaných dílů. Její produkce směřuje k významným výrobcům nákladních návěsů a přívěsů, mezi které patří například společnosti Kögel či Schwarzmüller.

Divize metalurgie, která byla na počátku existence firmy, dnes zahrnuje jak obchod se surovinami pro evropské slévárny a ocelárny, tak vlastní slévárenskou produkci ve vsetínské Promet Foundry a kopřivnické Tatře Metalurgie, jejíž součástí je také kovárenská výroba. Promet Prefix pak zajišťuje velmi přesné opracování odlitků a svařenců z produkce skupiny Promet Group, které dodává předním výrobcům na evropských trzích.

V oblasti inženýringu působí společnosti Vamoz a Kofing, které se zaměřují na velké stavební zakázky jak pro společnosti skupiny, tak významné zákazníky na českém trhu.

 

 

 

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]