Strojírenství

02. října 2020 09:16

Nová linka zvýší přidanou hodnotu drátů fosfátováním a tažením

Novou linku pro elektrolytické fosfátování a tažení drátu právě instalují v Třineckých železárnách. Jde o jednu z letošních investic do zvýšení přidané hodnoty produktů. Linku s označením STAKU 2 firma staví v původní hale vedle stávající linky. Náklady na investici přesáhnou 100 milionů korun.

Do provozu by zařízení mělo být uvedeno na konci letošního roku. Právě nyní probíhá instalace jedné z klíčových technologií, drátotahu. „Fosfátování je operací následující po žíhání materiálu. Jde o nanesení vrstvy fosfátu na drát a jeho protažení na požadovaný průměr,“ vysvětluje investiční ředitel TŽ Radek Olszar. Žíhané a fosfátované dráty pak směřují zejména do automobilového průmyslu, jsou však potřebné i ve strojírenství a využívají se také například pro výrobu ložisek. Linka s poloautomatickým provozem by do provozu měla být uvedena na přelomu letošního prosince a ledna příštího roku.

Inzerce

Do plného provozu však už nyní směřuje nová zušlechťovací linka, v železárnách druhá v pořadí. Investice za zhruba 250 milionů korun započala v loňském roce. „Rozšířili jsme stávající halu s první zušlechťovací linkou a navýšili tak kapacitu tepelně zpracovaných tyčí kalením a popouštěním, což zlepšuje jejich mechanické vlastnosti,“ upřesňuje Radek Olszar.

Dodává, že ocelové tyče získávají tepelným zpracováním lepší vlastnosti při stejné pevnosti. Ty je předurčují k uplatnění ve strojním a automobilovém průmyslu. Typickými výrobky ze zušlechtěných tyčí jsou například pevnostní spojovací díly, táhla, hřídele, pružiny či stabilizátory. Na lince nyní probíhá poslední ladění technologie. Po kolaudaci, která má proběhnout v nejbližších dnech, začne vyrábět na plnou kapacitu.

K dalším investicím letošního roku patří také stavba nové loupací linky za 700 milionů korun. V letošním roce probíhají stavební práce na nové hale.

Celkové investice v letošním roce s ohledem na ekonomicky náročné období nepřesáhnou 1,4 miliardy korun. Firma se letos také vyrovnává i tématem uhlíkové neutrality. Pracuje na kompenzaci emisí CO2. „Připravujeme projekty, jež povedou ke snížení naší i globální uhlíkové stopy, a to zejména v oblasti energetiky, kde to je technicky možné,“ uzavírá investiční ředitel.

S vykládkou 15 tun těžké technologie pomohl jeřáb


www.trz.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]