Strojírenství

16. září 2023 10:08

Lineární vedení NSK s ultra plynulým pohybem

Nová konstrukční opatření pro ultra plynulý pohyb, vyvinutá společností NSK pro její populární univerzální lineární vedení řady NH/NS, jsou první svého druhu na světě. Díky použití pružných valivých prvků dosahuje patentovaná konstrukce vysoce konzistentního průběhu dynamického tření, který je ideální pro velmi přesná kontrolní a měřicí zařízení.

Vzhledem k malému koeficientu tření a hladkému průběhu třecí síly lineárních vedení v závislosti na rychlosti je tato konstrukce cenným doplňkem všech druhů systémů, které vyžadují vysoce přesné řízení pohybu. Z tohoto důvodu se lineární vedení NH/NS používají v široké škále aplikací, včetně zařízení na výrobu polovodičových součástek a LCD, v automobilovém průmyslu, u přesných robotů a manipulátorů, v kontrolních a měřicích zařízeních nebo obráběcích strojích.

Inzerce

Zařízení používaná v těchto aplikacích jsou stále sofistikovanější. Zejména nejnovější kontrolní a měřicí zařízení vyžadují velmi plynulý a přesný pohyb, což klade na lineární vedení velké požadavky.

S ohledem na tyto skutečnosti se společnost NSK pustila do vývoje své techniky pro ultra plynulý pohyb, jehož se dosahuje optimalizací tvaru oběžné dráhy a použitím elastických valivých prvků k potlačení nepravidelných „mikro-poskoků“ (tj. krátké zadrhávání nebo cukání během pohybu způsobené lokalizovanými fluktuacemi součinitele tření). Vyvinutá technická opatření snižují účinek kolizí kuliček při recirkulaci v zakřivených částech oběžné dráhy, což zabraňuje zvýšení tření a pomáhá plynulosti pohybu.

Kromě kontrolních a měřicích zařízení jsou lineární vedení NSK s úpravami pro ultra plynulý pohyb přínosem tam, kde je vyžadován provoz ve svislém směru nebo v montážních polohách, v nichž se provozní vlastnosti vedení zhoršují. Důležité je, že tato inovovaná lineární vedení jsou rozměrově zaměnitelná se standardní řadou NH/NS společnosti NSK, což usnadňuje výměnu jednotek, jež jsou v současné době používány, aniž by muselo dojít ke konstrukčním úpravám.

Nová vedení NSK s ultra plynulým pohybem jsou k dispozici pro lineární vedení řad NH 15, 20 a 25 a také pro řady NS 15, 20, 25 a 30. Celkem může NSK dodat 28 variant, včetně různých délek a typů jezdců. Jednotky jsou kompatibilní s širokou škálou volitelného vybavení, jako je mazací jednotka NSK K1-L. Mohou být dodány v provedení z korozivzdorné oceli nebo se speciální povrchovou úpravou.

1) Lineární vedení NSK řady NH/NS pro ultra plynulý pohyb

2) Konstrukční opatření k dosažení ultra plynulého pohybu u lineárních vedení od společnosti NSK. Na levé straně jsou znázorněny jezdec, kolejnice, oběžná dráha pro recirkulaci kuliček a elastické valivé prvky. Vpravo vidíte optimalizovanou dráhu pro recirkulaci kuliček a přidané elastické valivé prvky.

3) Tyto grafy znázorňují porovnání pohybu běžného vedení s fluktuacemi tření (vlevo) a vedení s ultra plynulým pohybem.

 


O společnosti NSK Europe
Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 29 882 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2022 dosáhlo více 4 030  zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 893 milionů eur.
www.nskeurope.com

Mohlo by se Vám líbit

Výstružníky Seco Nanojet optimalizují odvod třísek a potlačují tak zmetkovost

Monolitní karbidové výstružníky Seco Nanojet zlepšují díky inovativnímu výstupu chladicí kapaliny odvádění třísek. Eliminují tak vznik zmetků, pěchování třísek nebo poškozování břitů, což vede k […]

Panasonic LP-RH: Nový CO2 popisovací laser

Vyšší přesnost a značení „on the fly“ při vysokých rychlostech je jen začátkem z výčtu mnoha funkcí řady LP-RH Inzerce Nové laserové CO2 popisovací systémy LP-RH […]

Výroba autoprůmyslu nad předkrizovými hodnotami

V prvních dvou měsících 2024 bylo na linkách tuzemských výrobců osobních vozidel zkompletováno již celkem 263 028 vozidel. To představuje meziroční nárůst o 22,3 %. […]