Strojírenství

21. ledna 2019 16:49

Hodnota oceli vyrobené v ČR stoupla od roku 2016 o 24 procent

Hodnota oceli vyrobené v ČR stoupla za dva roky od roku 2016 o 24,1 procenta na 108 miliard korun. Vyplývá to ze studie analytické skupiny Oxford Economics, kterou dnes hlavní analytik skupiny Doug Godden představil v Praze. Samotný objem výroby surové oceli loni v ČR klesl. Ocelářská unie už dříve uvedla, že meziroční pokles proti roku 2016 činil 14,2 procenta, výroba se snížila na 4,56 milionu tun. Důvodem byly plánované rekonstrukce a technické odstávky ve dvou největších hutích ArcelorMittal Ostrava a Třineckých železárnách. V letošním roce by mohl objem výroby podle odhadů unie činit asi pět milionů tun, podobně jako předloni.

Ocelářství podle unie ovlivňuje českou ekonomiku třemi způsoby – přímo, tj. vlastní výrobou, nepřímo nákupem surovin, energií a služeb, a za třetí v podobě útraty zaměstnanců za zboží a služby. „Hodnota vyrobené oceli v Česku vzrostla v letech 2017 a 2018 o 24 procent, a to především z toho důvodu, že se stále více zaměřujeme na sofistikovanější produkty s vyšší přidanou hodnotou,“ uvedl dnes statutární ředitel Ocelářské unie Daniel Urban. Podle něj jde například o kolejnice, nerezové trubky a různé typy drátů z ušlechtilé oceli.

Inzerce

Ze studie Oxford Economics dále vyplývá, že v primární výrobě oceli pracuje více Čechů než například ve výrobě nápojů či betonářství. Produktivita v odvětví činí 5,57 milionu korun na zaměstnance, což je o 60 procent více, než je průměr za zpracovatelský průmysl a o 150 procent více než je průměr české ekonomiky.

„Sektor má významný multiplikační efekt, kdy každé pracovní místo podporuje přes tři další v jiných odvětvích. Celkem trh s ocelí v ČR zaměstnává přes 71.000 lidí. To je pro srovnání více než počet všech ekonomicky aktivních lidí v Olomouci, kterých je 53.000,“ uvedl Godden. Přímo podle dostupných dat ocelářství v ČR zaměstnává asi 17.000 lidí a nepřímo dalších více než 50.000.

„Souhrnný výkon odvětví, tedy hodnota produkce očištěná o cenu vstupů, určuje přímou hrubou přidanou hodnotu, která v roce 2017 dosáhla na téměř 17 miliard korun a letos dále vzroste na 18,8 miliardy korun,“ sdělil dále Godden. „Celková hrubá přidaná hodnota odvětví pak činí 57,9 miliard korun. Když zahrneme další aktivity navazující na primární výrobu oceli, jako je výroba trubek a slévárenství, vzroste přidaná hodnota odvětví dokonce na dvojnásobek,“ doplnil.

Analytická skupina Oxford Economics se zabývá globálními prognózami a kvantitativními analýzami. Jejími klienty je více než 1500 mezinárodních korporací, finančních institucí, vládních organizací a univerzit.

Členy Ocelářské unie jsou hlavní české a slovenské ocelářské podniky a podniky, jejichž činnost s ocelářstvím bezprostředně souvisí. Mezi největší členy patří ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny a Vítkovice Steel. Ve firmách sdružených v unii pracuje asi 30.000 lidí.

Zdroj: ČTK

rdo jw

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]