Strojírenství

14. srpna 2023 16:45

HENNLICH poprvé v historii překročil v tržbách hranici miliardy korun

Magickou hranici jedné miliardy v tržbách loni poprvé ve své více než třicetileté historii překročila strojírenská firma HENNLICH z Litoměřic. Společnost, která je předním domácím průmyslovým distributorem, dosáhla obrat 1,031 miliardy korun. Firmě se širokým portfoliem průmyslových výrobků pomohl růst v téměř všech segmentech. Tahounem byly i nové produktové skupiny, jako je robotika nebo instalace fotovoltaiky.

Pavel Šumera, jednatel firmy HENNLICH: Oproti roku 2021 jsme loni zvýšili obrat o téměř 30 procent, a to i přesto, že jsme v průběhu roku kompletně ztratili trhy v Rusku a Bělorusku a z poloviny trh ukrajinský. Na druhé straně nám významně pomohl nárůst v dodávkách v oblasti energetiky nebo robotiky.“

Inzerce

Kvůli válce na Ukrajině tak firma začala export orientovat více na západoevropské trhy. Exportně zaměřená je hlavně divize ENGINEERING, která vyrábí nakládací hubice a mlžná děla. „Dařilo se nám prosadit se ve Španělsku, Portugalsku, Francii nebo Německu. Mlžná děla jsme vyváželi i do Chile. První exporty jsme realizovali ve Velké Británii a Skandinávii, kde nyní již hledáme distributory,“ řekl jednatel.

V důsledku energetické krize se v Evropě začalo více investovat do těžby uhlí, která byla v předchozích letech spíše utlumována. „I proto se nám v polských černouhelných dolech podařilo získat několik zakázek na dodávky hydrauliky pro důlní výztuže,“ uvedl Pavel Šumera. V energetice se firma mohla opřít také o více než dvacetiletou zkušenost s instalacemi tepelných čerpadel pro rodinné domy a průmysl. „Přestože dodávky tepelných čerpadel nebyly po celé Evropě úplně plynulé, podařilo se nám výrazně růst. Například jsme instalovali velká tepelná čerpadla na známé přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně. Mimo to začala divize G-TERM nově instalovat i fotovoltaiku, o kterou je v souvislosti s energetickou krizí enormní zájem,“ dodal Pavel Šumera.

Růst až o 80 procent zaznamenala firma v instalacích kolaborativních robotů, kde zastupuje na českém trhu jihokorejskou značku Hanhwa. „Nově jsme získali pro Česko zastoupení průmyslových robotů Hyundai Robotics. Zde počítáme letos s růstem v řádu desítek procent,“ doplnil jednatel firmy.

Zřejmě nejrychleji rostoucí produktovou řadou byly loni pneumatické prvky využívané ve strojírenství. „Zde nemůžeme příliš sázet na výrazné inovace, protože jde o standardní průmyslové komponenty. Těžíme ale z rozsáhlého skladu přímo v Litoměřicích a také zajímavých cen. I proto jsme v těchto produktech rostli o 112 procent,“ řekl Pavel Šumera.

Na konci roku firma také spustila zcela nový moderní e-shop, který sdružuje to nejlepší z B2B i B2C platforem. Dále plánujeme letos zahájit výstavbu areálu ve Žďáru nad Sázavou, kde sídlí náš odštěpný závod CEMA-TECH zaměřený na dodávky systémů centrálního mazání a mazací techniky. Na stavbu již máme vydané stavební povolení a nyní vybíráme dodavatele,“ uzavřel Pavel Šumera.

Magickou hranici jedné miliardy v tržbách loni poprvé ve své více než třicetileté historii překročila strojírenská firma HENNLICH z Litoměřic. Společnost, která je předním domácím průmyslovým distributorem, dosáhla obrat 1,031 miliardy korun. Firmě se širokým portfoliem průmyslových výrobků pomohl růst v téměř všech segmentech. Tahounem byly i nové produktové skupiny, jako je robotika nebo instalace fotovoltaiky. Firma se také více prosadila na západních trzích. Mlžná děla vyvážela také do Chile. (FOTO: HENNLICH)

 


O firmě HENNLICH s.r.o.:

Společnost HENNLICH je důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Bohaté zkušenosti má s dodávkami komponentů i celých systémů pro výrobce oceli, energií, investičních celků a hydrauliky. Zaměřuje se také na dynamicky rostoucí obor životního prostředí, zabývá se například instalacemi tepelných čerpadel nebo fotovoltaiky. Na domácím trhu působí od roku 1991.

Litoměřická firma je součástí evropské skupiny HENNLICH. Historie skupiny HENNLICH sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann A. Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války společnost sídlí v rakouském Schärdingu. Po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších zemí střední a východní Evropy. Se zhruba 900 spolupracovníky působí v 18 evropských zemích.       

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]