Strojírenství

19. září 2022 10:53

Dokonalé povrchy pro protézy a ortézy od společnosti Ottobock

Efektivnější a udržitelnější dokončovací operace omíláním

Společnost Ottobock v německém Duderstadtu, výrobce nejrůznějších ortopedických pomůcek, nedávno uvedla do provozu dvě nová omílací zařízení od společnosti Rösler. Zařízení jsou využívána v továrně v bulharském Blagoevgradu, která byla otevřena v roce 2021. Při plánování a výstavbě svého desátého a největšího výrobního závodu věnovala tato globální zdravotně-technologická společnost zvláštní pozornost efektivnímu a udržitelnému provozu. Z tohoto důvodu se využívá speciálně vyvinutý proces Keramo-Finish, energeticky účinná sušička a odstředivka pro čištění a recyklaci procesní vody.

Inzerce

Inovativní výrobky a služby společnosti Ottobock v oblasti protetiky a ortotiky, jakož i lidské mobility a péče o pacienty zajišťují nezávislost a kvalitu života lidem s omezenou osobní mobilitou již více než 100 let. Patří mezi ně průkopnické vývoje, jako je mikroprocesorem řízený kolenní kloub C-Leg – s ovládáním prostřednictvím aplikace – nebo počítačem řízená ortéza nohy C-Brace, multi-articulated bebionická ruka a motorový invalidní vozík Juvo. Kromě toho společnost Ottobock SE & Co. Společnost KGaA od roku 2018 využívá své know-how v oblasti zdravotnických technologií také pro trvale zdravá pracoviště, například v případě rodiny exoskeletů Paexo. Neustálá vůle vytvářet lepší kvalitu života činí ze společnosti založené v roce 1919 světového technologického lídra v oblasti „nositelné lidské bioniky“, který je zastoupen v téměř 60 zemích světa s přibližně 8 000 zaměstnanci a dosahuje obratu přes jednu miliardu eur.

Nově organizovaná výroba komponentů s optimalizovanými procesy
Pro výrobu svých produktů využívá společnost různé výrobní technologie. V této souvislosti hrají důležitou roli hromadné dokončovací operace omíláním: Na jedné straně musí zajistit, aby výrobky splňovaly všechny funkční požadavky, například aby byly bez otřepů. Na druhé straně musí operace hromadného dokončování vytvářet opticky příjemnou povrchovou úpravu. To zahrnuje také vytvoření vysoce homogenní struktury povrchu na součástech, které jsou vyrobeny především z hliníku a ušlechtilé oceli. Některé výrobky dokonce vyžadují leštění do vysokého lesku. Společnost Ottobock již mnoho let používá zařízení a spotřební materiál dodávané společností Rösler.

Když společnost hledala nová řešení pro hromadné dokončovací operace omíláním, aby mohla vyrábět své komponenty optimalizovaným a udržitelnějším způsobem, bylo jen přirozené, že se obrátila na společnost Rösler s žádostí o pomoc. Pro počáteční zkoušky opracování představovalo zákaznické centrum společnosti Rösler ideální volbu. Centrum je nejen vybaveno nejmodernějším zařízením pro prakticky všechny technologie dokončování. K dispozici je také sortiment více než 15 000 výrobků, které společnost Rösler sama vyvíjí a vyrábí.

Operace Keramo-Finish nahrazuje proces využívající kyselé compoundy
Kromě jiných opatření byl proces leštění na bázi kyseliny nahrazen na míru šitou operací Keramo-Finish. Ten zahrnuje použití porcelánových leštících tělísek v kombinaci se speciální pastou a zjasňovacím compoundem. Nový proces bez obsahu kyselin umožňuje úplnou recyklaci procesní vody. To vedlo nejen k výraznému snížení spotřeby vody a compoundu, ale také ke značnému snížení nákladů.
Leštění probíhá v novém, vysoce výkonném kruhovém vibrátoru, model R 780 EC. Speciální tvar pracovní nádoby vytváří jemné, homogenní proudění směsi tělísek a obrobku. Díky tomu jsou malé a jemné i velké a objemné obrobky rychle vyleštěny a odseparovány efektivním a šetrným způsobem.
Stejných provozních výhod dosahuje i druhý nový kruhový vibrátor, model R 420 EC. Společně se speciálně vybranými médii a směsmi používá Ottobock tento stroj pro široké spektrum aplikací od odstraňování otřepů a zaoblení hran až po vyhlazování povrchů.
Pro ekologické čištění a recyklaci procesní vody jsou oba stroje pro hromadné dokončovací operace omíláním připojeny k poloautomatickému odstředivému čisticímu systému Rösler, model Z 800.

Energeticky úsporný provoz sušení
Pro sušení hotových obrobků si společnost Ottobock vybrala nejnovější verzi kruhové sušárny RT 550 Euro-DH, kterou rovněž dodala společnost Rösler. Tato patentovaná sušička s přímým ohřevem je vybavena inovativním systémem ohřevu tepelným blokem, který je namontován přímo na pracovní nádobě kruhové sušičky. Tím je zajištěn vysoce účinný přenos tepla s minimálními tepelnými ztrátami. Sušička tak zaručuje nejen rychlé, spolehlivé sušení bez skvrn, ale umožňuje také výraznou úsporu energie, která může ve srovnání s běžnými sušicími systémy činit až 40 %. Rotační sušička Euro-DH proto hraje klíčovou roli v efektivnějším hospodaření s energií v rámci nedávno zavedené normy DIN EN ISO 50001. Nová sušička rovněž pomáhá snižovat emise CO2, a představuje tak významný příspěvek k dosažení požadovaných cílů v oblasti životního prostředí a klimatu.

www.rosler.com

Fotografie: Rösler Oberflächentechnik GmbH

Spolu se speciálně vybranými omílacími prostředky a compoundy používá společnost Ottobock kruhový vibrátor, model R 420 EC, pro široké spektrum aplikací od odstraňování otřepů a zaoblování hran až po vyhlazování povrchů.

Kruhová sušička RT 550 Euro-DH zaručuje nejen rychlé, spolehlivé sušení dílů beze skvrn, ale umožňuje také výraznou úsporu energie, která může ve srovnání s běžnými sušicími systémy dosáhnout až 40 %.

Pro ekologické čištění a recyklaci procesní vody jsou stroje pro hromadnou úpravu omíláním napojeny na poloautomatickou čističku procesní vody Rösler Z 800.

 


Soukromá společnost Rösler Oberflächentechnik GmbH se již více než 80 let aktivně zabývá oblastí povrchových úprav. Jak lídr globálního trhu nabízíme komplexní portfolio vybavení, spotřebního materiálu a služeb v oblasti omílání a tryskání pro široké spektrum rozmanitých průmyslových odvětví. Náš sortiment asi 15 000 spotřebních materiálů, vyvinutých v našich zkušebních centrech po celém světě, slouží našim zákazníkům pro jejich individuální dokončovací operace. Pod značkou AM Solutions nabízíme řadu řešení a služeb v oblasti aditivní výroby/ 3D tisku. V centrální školicím středisku Rösler Academy nabízíme praktické semináře k tématům technologie omílání a tryskání, štíhlé výroby a aditivních technologií. Ke skupině Rösler patří vedle německých závodů v Untermerzbachu/ Memmelsdorfu a Bad Staffelsteinu/Hausenu dalších 15 poboček a cca. 150 obchodních zastoupení po celém světě.
Detailní informace naleznete na: www.rosler.com

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]