Strojírenství

06. října 2018 00:14

Antikorozní obalové materiály pro automobilový a strojírenský průmysl od společnosti Excor-Zerust s. r. o.

Společnost Excor-Zerust s. r. o. dodává na český a slovenský trh antikorozní obalové materiály již od roku 1997. Po počáteční fázi, kdy bylo potřeba výrobce v automotive a strojírenství přesvědčit, že nová technologie balení jim umožní efektivně a jednoduše chránit jejich zboží a v konečném důsledku pak přispěje k úspoře finančních nákladů, se firma postupně stala spolehlivým partnerem více než 300 firem. Článek mapuje portfolio firmy a zkušenosti nasbírané za posledních 20 let.

Antikorozní obalové materiály dodávané společností Excor-Zerust s. r. o. fungují na principu vypařovacích inhibitorů koroze (VCI). Tyto inhibitory jsou chemické látky, jež jsou ve fázi výroby zapracovány do nosného materiálu a následně se z něj vypařují.

Excor-Zerust s.r.o. používá tyto nosné materiály:

  • Antikorozní fólie a výrobky z nich (pytle, hadice, sáčky atd.)
  • Antikorozní papír
  • Antikorozní bublinková fólie
  • Antikorozní stretch fólie
  • Antikorozní emitory (tablety, kapsle aj.)
  • Antikorozní oleje

Podstatou aplikace je vytvoření uzavřeného prostoru z antikorozního obalu (uzavřený antikorozní sáček/pytel, díl zabalený do přířezu antikorozního papíru atd.). V uzavřeném prostoru dojde k vypaření inhibitorů koroze, které reagují s kovovým povrchem dílu a vytvářejí na něm tenkou, ale nepropustnou povrchovou bariéru, která zabraňuje vodě a vlhkosti přímo působit na kov a vyvolat tak korozi. Takto chráněný kov odolá korozi i během zámořské přepravy a po vybalení je ihned připraven k další manipulaci a nemusí se jakkoliv čistit (ochranná vrstva se z něj rychle odpaří do okolního prostředí).

Protože každý kov/slitina se při reakci na vzdušnou vlhkost chová jinak, má společnost Excor-Zerust s. r. o. v portfoliu několik typů vypařovacích inhibitorů, ze kterých vždy vybere ten vhodný pro daný kov. Zásadní část produkce tvoří antikorozní fólie chránící kovy na bázi železa (ocel/litina). Následuje pak fólie chránící kombinace kovů, tzv. „multimetal“, chránící různé barevné kovy, slitiny hliníku i kombinace těchto kovů s kovy železnými. Specialitou jsou pak antikorozní obaly pro ochranu stříbra a mědi a horkých dílů.

Funkční variabilita antikorozních obalů a jejich kvalita umožňuje jejich použití pro tyto aplikace:

  • Exportní balení včetně zámořského
  • Mezioperační balení (např. ochrana dílů mezi výrobou a lakováním)
  • Balení pro dlouhodobé skladování v délce 10 let i více

Samotný kvalitní obalový materiál je nicméně jen jednou důležitou součástí celého procesu, na jehož konci je zboží ochráněno před korozí a doručeno na místo určení v bezvadné kvalitě. Další zásadní součástí je také správný design obalu s důrazem na jeho funkčnost i nákladovou efektivnost. Excor-Zerust s.r.o. za 20 let praxe umí tato efektivní řešení nabídnou a využívá u toho také fakt, že je součástí nadnárodní skupiny ZERUST®, jež na základě licenčních smluv provozuje společnosti zabývající se antikorozním balením po celém světě.

Základní složky zákaznického servisu:

  • Návrh vhodného obalu, volba typu antikorozního inhibitoru pro daný kov
  • Provedení testovacího balení a jeho test buď v reálných podmínkách, nebo v klimatické komoře
  • Inspekce stavu zabaleného zboží ve finální destinaci – tady se uplatňuje výhoda globální sítě skupiny ZERUST®, díky níž jsou zaměstnanci sesterských firem schopni kvalifikovaně zkontrolovat stav zásilek z České republiky a Slovenska v cílových destinacích od USA přes EU až po Čínu a Indii a v dalších 60 zemích světa.
  • Měření vlhkosti v balení po celou dobu přepravy speciálním zařízením („datalogger“)
  • Chemická analýza oplachových prostředků používaných při výrobě, protože tyto mohou být zdrojem kontaminace povrchu dílů určených k balení
  • Analýza výrobního a balicího procesu a hledání jeho slabých míst s ohledem na možnou korozi (praní a sušení dílů, manipulace s díly, skladovací podmínky atd.)
  • Až po provedení takto komplexního a servisu a volbě adekvátního obalového řešení si může být zákazník jistý, že jeho díly dojdou na místo určení v pořádku.

Klikové hřídele v antikorozní fólii v kombinaci s balením do hliníkovéh pytle – délka ochrany 5 let

Nová výzva: redukce objemu plastů používaných při balení

Tlaky na zavádění technologií a postupů šetrných k životnímu prostředí se průmyslu nevyhýbají a v několika posledních letech dochází k enormnímu tlaku na redukci plastových obalů. S touto situací je společnost Excor-Zerust s.r.o. samozřejmě konfrontována a v rámci svých možností je na ni připravena.

Antikorozní plastové obaly je při exportním balení relativně obtížné nahradit, dají se ale používat efektivněji a tím snížit celkový objem používaných plastů (Excor-Zerust s.r.o. ročně na český a slovenský trh dodá stovky tun antikorozních obalů).

Antikorozní fólie se vyrábějí z LD-PE a historicky se vyráběly v tloušťkách mezi 80–150 μm (nižší tloušťky se používaly jen pro nenáročné aplikace, případně pro velmi malé sáčky atd.). Excor-Zerust s. r. o. v posledních letech intenzivně nabízí fólie, jež při nižších tloušťkách dosahují stejných nebo lepších mechanicko-fyzikálních vlastností než fólie klasické. Mechanicko-fyzikální vlastnosti LDPE fólie jsou měřitelné mnoha kritérii, za jedno z nejpodstatnějších lze považovat odolnost proti protržení. Antikorozní obal totiž při jeho protržení funguje podstatně hůře a tak je požadavek na jeho odolnost proti mechanickým vlivům zcela zásadní.

Motory v antikorozní fólii – délka ochrany 2 roky

Excor-Zerust s.r.o. má v portfoliu fólie vyráběné ze speciálního LDPE granulátu moderním výrobním postupem, který výslednému produktu dává při stejné tloušťce podstatně lepší odolnost proti protržení (měřeno dle normy ASTM D1709/A) a zvýšenou pevnost jak v příčném, tak v podélném tahu. Díky tomu je možno nahrazovat klasické antikorozní fólie v tloušťce 100 μm těmito odolnějšími fóliemi v tloušťce 60–80 μm. Stejně tak je možné nahrazovat klasické fólie 150 μm odolnější fólii v tloušťce 100 μm atp. Touto redukcí tloušťky je dosaženo také adekvátní snížení hmotnosti obalové jednotky, což je výhodné jak z environmentálního, tak z ekonomického hlediska.

Případová studie – exportní balení Česká Republika-Francie, strojírenská firma z Jižní Moravy

Antikorozní obal Tloušťka fólie Váha jednotky Celková roční váha
Pytel 1 230 × 825 × 1 400 mm 100 μm (dříve) 0,53 kg 7 420 kg (14 000 pytlů)
Pytel 1 230 × 825 × 1 400 mm 60 μm* (nyní) 0,32 kg 4 480 kg (14 000 pytlů)

* Speciální fólie v tloušťce 60 μm dosahuje při nárazovém testu dle ASTM D1709/A odolnosti minimálně 320 gramů, zatímco běžná fólie v tloušťce 100 μm má tuto odolnost na úrovni přibližně 220 g.

Z údajů výše vyplývá, že firma přechodem na tenčí, odolnější fólii omezila svoji spotřebu plastů o cca 3 000 kg ročně. Kromě úspory samotných plastů došlo také k úspoře nákladů jak u samotného antikorozního pytle, tak při dopravě a skladování (lehčích pytlů se dá umístit více na paletu, takže závoz á 1 000 ks proběhne na jedné paletě, a ne na dvou jako v minulosti).

Zavedení nového typu obalu předcházely zkoušky v klimatické komoře a bylo vypraveno několik zkušebních zásilek k zákazníkovi. Změna se uskutečnila až po úspěšném provedení všech těchto zkoušek a odsouhlasení koncovým zákazníkem.

Podobných změn provedla firma Excor-Zerust s. r. o. u svých zákazníků několik desítek a zákazníci výsledek vždy hodnotili pozitivně. Enviromentální dopad je neoddiskutovatelný, ročně je možno tímto způsobem ušetřit desítky tun plastů použitých na antikorozní obaly.

I po 20 letech používání antikorozních obalů v České a Slovenské republice existují tedy stále možnosti zlepšování, optimalizace a celkových úspor.

Ing. Jakub Nešpor
Spolumajitel společnosti Excor-Zerust s. r. o.

www.excor-zerust.cz

 

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Precizní obrábění tvarových forem

Nový typ kulových fréz s vyměnitelnými břitovými destičkami (dále jen VBD) představila japonská firma Kyocera. Na první pohled se konstrukce tělesa a břitové destičky nijak zvlášť neliší […]

Společnost Continental získává specialistu na výrobu forem pro nákladní a speciální pneumatiky

Společnost EMT s.r.o Púchov se s účinností od 2. dubna 2024 stala součástí podnikatelských aktivit společnosti Continental v oblasti pneumatik. Akvizicí této společnosti se doplnilo portfolio společnosti […]

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé inteligence a kreativní průmysly. „Každému […]