Obrábění

11. září 2019 11:01

Vedoucí světový veletrh EMO Hannover 2019 se blíží – Platforma inovací pro zpracování kovů láká odborný svět a investory z celého světa Megatéma – digitalizace mění průmyslovou výrobu

Od 16. do 21. září 2019 se v Hannoveru uskuteční 22. ročník veletrhu EMO. Vedoucí světový veletrh zpracování kovů se koná opět v Německu, které je třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. „V Hannoveru se na největší a nejrozsáhlejší přehlídce určené průmyslové výrobě představí všichni významní výrobci výrobní techniky. Nebude nikdo chybět,“ říká Christoph Miller, ředitel oddělení veletrhů ve Svazu VDW (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken – Svaz německých výrobců obráběcích strojů) se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem.

Na začátku května bylo přihlášeno 2 030 vystavovatelů ze 47 zemí. Mezi nimi jsou přední firmy trhu, například DMG Mori, FFG, Mazak, Siemens, Grob, Doosan, Fanuc, Okuma, Makino, Index, GF Machining Solutions, Chiron, Trumpf, SLM, Stratasys, Paul Horn, Iscar, Sandvik, Kuka a mnoho dalších. Každý den se hlásí další a další firmy. Z České republiky se už přihlásilo 26 firem. Mimo jiné TOS Varnsdorf a. s., TOSHULIN a. s., Bomar spol. s r. o., Fermat Group a. s., TOS KUŘIM – OS, a. s. a TOS Hostivař s. r. o.

Inzerce

EMO Hannover je jediná skutečně mezinárodní platforma zpracování kovů. Na rozdíl od všech ostatních veletrhů, které jsou označovány také jako mezinárodní, přijedou na veletrh EMO do Hannoveru odborní návštěvníci z celého světa. V roce 2017 tvořili návštěvníci z jiných zemí než je Německo (160 zemí) téměř polovinu z celkového počtu 130 000 hostů veletrhu. Vystavovatelů ze zahraničí bylo 64 %. „Veletrh EMO Hannover je nepochybně platformou inovací, nových řešení strojů a zařízení a také služeb,“ zdůrazňuje Ch. Miller. Jak se sami vyjádřili, přijelo v roce 2017 do Hannoveru 72 % vystavovatelů představit novinky, které byly vyvinuty přímo pro veletrh EMO. To nemá obdobu na žádném jiném veletrhu.

  • EMO Hannover představí chytré technologie pro inteligentní továrnu

Heslo veletrhu EMO Smart technologies driving tomorrow’s production! znamená jeho zaměření na jednu z největších výzev v průmyslu. „Pro inteligentní továrnu je rozhodující digitální propojení lidí, zařízení a procesů podél celého řetězce tvorby hodnot,“ říká Ch. Miller. Digitalizace postupuje v průmyslu rychleji, protože se výrazně zrychlil výkon procesorů, který umožnil zpracování velkých množství dat. Do roku 2020 má být podle odhadů mezinárodního ústavu pro výzkum trhu International Data Corporation v hospodářství a soukromé sféře na světě digitálně propojeno 30 miliard koncových bodů.

Chytré technologie jsou klíčem větší produktivity, lepší kvality a flexibility. To jsou klasické cíle, okolo nichž se točí novinky a inovace ve výrobní technice. Digitalizace a inteligentní propojení továrny umožní navíc nové funkce jako je Process Monitoring nebo Predictive Maintenance, které jsou o krok dál díky strojům, které se učí na základě chytrých dat a jejich analýzy. Jsou základem nových obchodních modelů, například platformové ekonomiky, aby zákazníci a nabízející firmy mohli dosáhnout dalšího stupně efektivity. Téměř každý vystavovatel veletrhu EMO se zásadním způsobem podílí na nových kreativních řešeních. Nové koncepce určené pro Průmysl 4.0 se týkají všech oblastí, strojů, komponent, řízení, měřicích systémů a materiálového toku. „Jsme přesvědčeni, že EMO Hannover 2019 bude hotspotem nových nabídek a řešení pro chytrou továrnu,“ říká Ch. Miller.

  • IoT ve výrobě – těžiště veletrhu EMO Hannover 2019

K zdůraznění všech aspektů Průmyslu 4.0 bude internet věcí na veletrhu EMO prezentován společně s různými prolínajícími se tématy:

Vlastní výstavní oblast internetu věcí ve výrobě je určena pro jednotlivé vystavovatele řídicí techniky, softwaru a automatizační techniky. Klasické firmy nabízející ovládací zařízení jako Beckhoff, Bosch, Fanuc, Heidenhain nebo Siemens, ale také strojírenská konsorcia jako Adamos nebo Axoom již prezentovaly své platformy IT na veletrhu EMO Hannover. „Víme, že je tato výstavní oblast také vysoce zajímavá pro firmy nabízející IT jako jsou IBM, HP, GE, SAP, Microsoft Oracle, Telekom a další, pokud chtějí oživit svůj obchod s výrobci výrobní techniky,“ říká Ch. Miller. To se jim může podařit také díky jejich účasti na veletrhu EMO, protože zde jsou zastoupeni všichni, kdo rozhodují ve výrobní technice podél celého řetězce tvorby hodnot přes výrobu a řízení kvality až po logistiku. „Kdo plánuje výrobu, neinvestuje dnes jen do strojů, chce komplexní řešení a ta v takové koncentraci nenabízí žádný jiný veletrh jako veletrh EMO Hannover,“ říká Ch. Miller.

Mimořádná přehlídka industrie 4.0 area – smart solutions for your business. V rámci industrie 4.0 area představí inovativní firmy a renomované výzkumné ústavy inteligentní řešení pro úspěšné podnikání svých zákazníků. Zajistit jim to pomohou například inteligentní komponenty pro kontrolu procesů nebo podporu obsluhy, řešení, která umožňují bezproblémový tok dat při jejich maximální bezpečnosti.

Mimořádné přehlídky se zúčastní také zástupci vědy, kteří představí její současný vývoj. V rámci odborného fóra budou probíhat diskuse s odborným publikem o realizovaných projektech, ale také o vizích budoucnosti. Mimořádnou přehlídku organizuje VDW společně s mediální skupinou Konradin Mediengruppe.

Národní společné stánky. K účasti na národních společných stáncích se zatím přihlásily Čína, Tchaj -wan a Švýcarsko. Svaz VDW jedná dále s Francií a Japonskem. Tyto země vyvíjejí vlastní národní iniciativy k Průmyslu 4.0 nebo internetu věcí a jsou velmi srdečně zvány, aby je na veletrhu EMO Hannover 2019 představily.

Fórum trendů k Průmyslu 4.0 – svaz VDW také spolupracuje s Odborným svazem softwaru VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau – Svaz německých výrobců strojů a zařízení), vrcholného orgánu strojírenství a průmyslu investičních celků, které je druhým největším odběratelem obráběcích strojů. Svaz organizuje fórum s účastí předních odborníků, které bude probíhat během celého veletrhu a jehož přednášky a pódiové diskuse budou věnované trendům Průmyslu 4.0 a tématům Machine Learning. Plánuje se kromě toho zaměřit na budoucnost práce.

umati – společný jazyk pro Průmysl 4.0. Na veletrhu EMO Hannover 2019 bude rovněž představen standard rozhraní pro obráběcí stroje na bázi OPC UA včetně všech jeho funkcí. Rozhraní umožňuje neutrální otevřené připojení strojů na nadřazené systémy, které je předpokladem úspěchu Průmyslu 4.0. Jen tak mohou být data strojů různých výrobců s různými řídicími systémy přenášena do systémů ERP a MES nebo do cloudů. Data se zde dále zpracovávají, resp. vyhodnocují a tvoří tak základ nových služeb a funkcí.

Konektivita je klíčem všech přidaných hodnot a obchodních modelů, které má ekonomice přinést Průmysl 4.0. Menší podniky potřebují mít především možnost snadného připojení svých zařízení, aby se mohly podílet na nových inovacích IoT a soustředit se na své klíčové know -how.

Svaz VDW proto společně s osmi významnými německými výrobci obráběcích strojů a všemi významnými firmami, které nabízejí ovládací systémy, před více než rokem vyvinuli rozhraní umati neboli universal machine tool interace. Dosud bylo definováno přes 20 aplikací, například rychlý přehled výroby, přehled průběhu programu a statusu zařízení, řízení výrobní zakázky, vytváření statistik chybovosti nebo provozní režim zobrazení paprsků v čase. K jejich popsání je k dispozici přes 100 relevantních parametrů, například stroje běží ano/ne. Na konci roku 2018 byla vytvořena v rámci OPC UA skupina Joint working group. Mezinárodní obec obráběcích strojů se nyní může podílet na revizích a rozšiřování standardů.

Cílem veletrhu EMO Hannover 2019 je představit kompletní implementaci specifikace v rozsahu, ve kterém je nyní k dispozici. „VDW předpokládá, že součástí nabídky budou také první produkty s přímou integrací podle specifikace nakonfigurovaných serverů do příslušného řízení,“ dodává Ch. Miller.

  • EMO Hannover představí témata spojená s budoucností průmyslu

EMO Hannover 2019 se věnuje všem výzvám, které se týkají výroby. Od výrobní techniky přes IT řešení až po proměnu světa práce. Ukáže, o co budou příští generace strojů a zařízení produktivnější, efektivnější a flexibilnější. Během mnoha doprovodných akcí představí veletrh stále rozsáhlejší rozšiřování digitalizace do všech oblastí. Změny nastanou při zpracování zakázek, v přípravě a plánování výroby, ve výrobě a logistice. Vznikají nové funkce a služby. Pro tyto úkoly musí mít ale lidé odpovídající kvalifikaci. „Veletrh EMO Hannover 2019 je schopen ke všem tématům něco nabídnout. Organizátoři veletrhu EMO doplní nabídku vystavovatelů doprovodnými akcemi a mimořádnými přehlídkami. Veletrh EMO se znovu stane Mekkou mezinárodní výrobní techniky a ukáže směr pro nadcházející roky,“ řekl na závěr Ch. Miller.

www.emo-hannover.de

Mohlo by se Vám líbit

Navzdory komplikacím dotahuje český autoprůmysl předkrizové hodnoty

Výroba motorových vozidel v České republice opět ožívá. Pozitivním signálem je nejenom meziroční nárůst, ale i srovnání s předkrizovými hodnotami roku 2019. Výrazně se také rozjíždí […]

Společnost Trelleborg Sealing Solutions Aerospace uvádí na trh jedinečný a revoluční těsnicí prvek Turcon® VL Seal® II, který je možné použít do hydraulických systémů letadel

Společnost Trelleborg Sealing Solutions Aerospace uvádí na trh jedinečný a revoluční těsnicí prvek Turcon® VL Seal® II, který je možné použít k utěsnění hydraulického pohonu […]

Nová Toyota z Česka

Toyota Motor Europe bude v České republice vyrábět nový model v segmentu A Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) přidá do svého portfolia druhý model […]