Obrábění

10. února 2024 11:55

Profika: loňský rok se nesl ve znamení zavádění digitalizace i do menších a středních podniků

České strojírenství čelilo v roce 2023 hned několika výzvám: v posledních týdnech se objevily nové problémy s logistikou, vliv měly i vysoké ceny energií. Na trhu práce stále panoval nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což pro výrobní firmy znamená značnou komplikaci. Podle společnosti Profika setrvale rostla poptávka po řešeních pro automatizaci a po zavádění digitalizace i do menších podniků.

Inzerce

V loňském roce se české firmy stále vypořádávaly s následky ruské invaze na Ukrajinu, což se projevilo hlavně ve stále vysokých cenách materiálů a delších dodacích termínech. Situace na trhu práce, kdy chybí manuální pracovníci pro oblast strojírenství, dále nahrává vysokému zájmu po automatizaci a konkrétně robotizaci. Jaké další faktory ale loni ovlivňovaly české strojírenství?

Společnosti se vypořádávaly s logistikou, cenami energií i válkou

V poslední době musí firmy řešit komplikace s dodávkami. Zatímco stav s nedostatkem přepravních kontejnerů se začal pomalu vracet do normálu, na konci roku se objevil nový zádrhel. Kvůli nestabilní situaci a probíhajícím konfliktu na Blízkém východě celá řada přepravních společností odmítá používat Suezský průplav. Lodě tak místo proslulé zkratky musí obeplouvat celou Afriku, což dopravu nejen zdržuje, ale také zvedá cenu.

Svou úlohu stále hrála i dosud probíhající ruská invaze. „Ze zkušenosti víme, že musela část českých výrobních společností měnit svého dodavatele oceli za dražšího nebo s horším dodacím termínem. Důvodem je zničení železáren na Ukrajině,“ vysvětluje Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se specializuje na obráběcí stroje a robotizaci.

Firmy ve strojírenství zasáhly vysoké ceny energií  – ovlivnily celý řetězec od dodavatelů až po koncové zákazníky. Přechodně na tom mohly být lépe spíše konzervativní firmy, které se v minulosti připravovaly i na nepředvídatelné situace. Stát bohužel průmyslu situaci výrazně neulehčil.

Trendem je posilující digitalizace, opět táhly veletrhy

Minulý rok se nesl ve znamení stále vyššího zájmu o digitalizaci. „Čím dál více firem stojí o sběr a analýzu dat, které využívají k navýšení efektivity výroby. Nejde přitom jen o velké společnosti, potenciál digitalizace a následného zlepšení produktivity si už uvědomují i střední a menší podniky. A protože se na trhu práce neobjevilo žádné zlepšení a stále tak chybí kvalifikovaní pracovníci, narůstá poptávka po řešeních pro automatizaci,“ uvádí Kaufman.

Po covidové pauze stále trvá hlad po osobních setkáních na veletrzích. Zájem o stroje i kontakt s odborníky je obrovský. „Ekonomický přínos je však poměrně sporný. Nepomáhá tomu ani spojení veletrhu například s dřevařským průmyslem, kde se typ zákazníků s kovoobráběcími stroji téměř vůbec neprotíná. Návštěvník si tak zdánlivě koupí lístek i prezentaci strojírenství, přitom ho dané stánky ani trochu nezajímají,“ uvažuje Kaufman.

Rok 2023 v Profice: představení nových strojů a prodej složitějších CNC

Společnost Profika se v loňském roce zúčastnila hned několika veletrhů. Představila na nich i prémiově nabízené technologie. Jednalo se o dlouhotočný CNC soustruh  XD26III, který má ve standartu výměnné vodící pouzdro a osu Y2. Jedná se o další osu, tedy směr, ve kterém se můžou pohybovat nástroje vůči obrobku na protivřetenu, což posouvá stroj v technologických možnostech zase o kus dále. Stroje HANWHA klasicky patří k nejtěžším strojům ve svých kategoriích. I přesto je XD26II oproti předchozímu modelu o cca 0,5 tuny těžší. To se odrazilo hlavně na zvýšené tuhosti a stabilitě výroby, ve smyslu vysoké úrovně opakovatelnosti geometrické a rozměrové přesnosti.

Oproti jiným letům se navíc rozjely prodeje složitějších strojů. „Zaznamenali jsme vyšší poptávky a prodeje 5osých strojů nebo i CNC soustruhů s více vřeteny či revolvery. Přisuzujeme to zájmu po trvalejším řešení výroby, univerzálnosti a jisté touze po technologicky nejvyspělejších strojích,“ uvádí Kaufman.

 


O společnosti PROFIKA

Strojírenská firma Profika byla založena již v roce 1992, o čtyři roky později se stala výhradním zástupcem koncernu HYUNDAI WIA divize obráběcích a kovoobráběcích strojů pro Českou a Slovenskou republiku. V polovině roku 2004 rozšířila sortiment o produkty dalšího jihokorejského výrobce HANWHA Precision Machinery. Kromě realizace dodávek strojů (tj. CNC soustruhů a vertikálních či horizontálních obráběcích center) a robotických pracovišť, Profika svým klientům poskytuje i servis, školení obsluhy, automatizace na míru, robotické buňky, konzultace a poradenství.

Sídlí v Benátkách nad Jizerou, servisní a prodejní provozovnu má i na Moravě a na Slovensku ve městě Kriváň.

Více najdete na www.profika.cz.

 

Mohlo by se Vám líbit

CastForge upevňuje své postavení na trhu

Silný růst a velký mezinárodní význam / Třetí ročník veletrhu odlitků a výkovků je naprostým úspěchem Od 4. do 6. června 2024 se na stuttgartském […]

Grumant: Nástroje z práškové oceli

Moderní doba klade stále větší požadavky na obráběcí nástroje a používané technologie. Při rozhodovacím procesu je však nutné zohlednit mnoho faktorů a nástroje, které se s obrovským úspěchem […]

Veletrh EuroBLECH 2024 uvádí nové způsoby zapojení do produktivity

Tisíce expozic a čtyři dny intenzivního sourcingu produktů, navazování kontaktů a výuky: Obor zpracování plechu se připravuje na laťku nastavující akci: veletrh EuroBLECH 2024 předvádí […]