Obrábění

26. února 2024 19:23

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 klesly nové objednávky v německém průmyslu obráběcích strojů o 17 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Domácí zakázky klesly o 20 procent a zahraniční o 15 procent. V roce 2023 celková poptávka a nové objednávky nominálně klesly o 11 procent. Reálně činil pokles nových objednávek za celý rok 16 procent.

Inzerce

Dr. Markus Heering, jednatel svazu VDW

„Náš průmysl postrádá vítr z globální ekonomiky. Na většině důležitých trhů signalizuje index mezinárodních nákupních manažerů slabou ekonomiku,“ komentuje Dr. Markus Heering, výkonný ředitel VDW (Asociace německých výrobců obráběcích strojů). Jedinými výjimkami jsou Indie a Mexiko, které poskytují částečný stimul. Domácí poptávka také nadále trpí nejistými geopolitickými a hospodářsko-politickými podmínkami, stejně jako vysokými úrokovými sazbami a vysokými cenami energií. „Investice brzdí zejména malé a střední firmy. Německo a eurozóna zůstávají ve druhé polovině roku slabé. To platí také pro důležitý trh v Číně, zatímco Severní Amerika podporuje podnikání,“ pokračoval Heering.

Podle statistik asociace se tržby v roce 2023 vyvíjely pozitivně s nominálním nárůstem o 10 procent, a to díky dobře naplněnému stavu objednávek z předchozího období, a díky slabé srovnávací základně předchozího roku. Ve čtvrtém čtvrtletí byl však nárůst o 3 procenta už výrazně nižší než v předchozích čtvrtletích. A na konci roku, v prosinci 2023, se dokonce dostal do záporných hodnot, protože nyní se počet nevyřízených objednávek aktuálně zmenšuje.

Vzhledem k nedostatku objednávek předpovídá VDW pro rok 2024 mírný pokles výroby o 3 procenta. Očekávání směřují do rostoucích sektorů, jako je elektromobilita, větrná energie, lékařská technika, letectví a zbrojení. Své investice firmy plánují častěji formou projektů, které jsou méně zasaženy všeobecným ekonomickým poklesem, kterým trpí zejména zakázkové kovovýroby a strojírenské firmy vyrábějící formou „job shop“.

„Očekává se, že v největším spotřebitelském regionu, v Evropě, se ekonomika znovu vzpamatuje až příští rok. Impulsy by mohly přijít z východní Evropy prostřednictvím investic do automobilového průmyslu a ve spojení s obnovitelnými energiemi,“ uzavírá Heering.

Jiří Klusáček – www.oneindustry.cz, zdroj: www.vdw.de, statistika z 15. února 2024

 

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]