Nástrojárna

06. června 2018 00:29

Nové technologické centrum firmy PRECITOOL CZ s. r. o.

Českou rodinnou firmu PRECITOOL CZ s. r. o. znají její zákazníci především jako tradičního a spolehlivého dodavatele nástrojů pro třískové obrábění, měřidel, ručního nářadí, vybavení dílenských provozů a ochranných pomůcek.

Firma s třináctiletou tradicí sídlí v jihočeském městě Velešín, jež leží na spojnici mezi Českými Budějovicemi a rakouskou hranicí. Firma v současné době zaměstnává 28 lidí a plánuje další dynamický růst. Úspěšný rozvoj firmy pramení zejména z velmi intenzivní spolupráce mezi německou firmou PRECITOOL Werkzeughandel, jejíž jméno a produkty zastupuje na českém a slovenském trhu. Kromě toho úzce spolupracuje se světovými lídry na trhu nástrojů – firmami Sandvik Coromant a Dormer Pramet Tools, které zastupuje jako autorizovaný distributor.

Po přestěhování do nových administrativních prostor v roce 2013 padlo strategické rozhodnutí, jak se ještě více přiblížit potřebám svých zákazníků, a začalo se budovat moderní technologické centrum, jehož základem je školicí středisko s kapacitou 50 míst a vlastní nástrojárna. Mottem je vybavit provoz nejmodernějšími strojními technologiemi a nástroji, které firma sama nabízí a prodává. Dochází tak k synergickému efektu, kdy si zákazníci a zaměstnanci mohou sami osahat a ještě lépe poznat většinu nástrojů z uceleného sortimentu, a tím prohloubit své znalosti a být zase o krok dále před konkurencí. V samotné nástrojárně již pracuje 12 lidí, z toho jsou tři programátoři CAM a tři konstruktéři. Základ strojního parku tvoří pětiosé obráběcí centrum DMG MORI DMU 65 monoBlock s řídicím systémem Heidenhain a dva dvouvřetenové soustruhy s poháněnými nástroji a Capto držáky NLX2000-500SY a NLX2500-700SY s řídicím systémem Celos. Výhradně pro kusovou výrobu slouží soustruh Kovosvit Masturn 550i, který je taktéž vybaven Capto nožovou hlavou a pro hrubovací operace nebo velké obrobky je pak určené obráběcí centrum Kovosvit MCV 1270 POWER s přídavnou čtvrtou osou rovněž s řídicím systémem Heidenhain.

Strojní portfolio pak doplňují CNC brusky na plocho, na kulato a nástrojové brusky. Měřicí středisko disponuje souřadnicovým měřidlem firmy Mitutoyo a dílenská měřidla jsou od renomované firmy Mahr. Pochopitelně nechybí také předseřizovací přístroj PRECIset400 pro seřizování a kontrolu nástrojů či jejich předpřípravu.Všechny stroje jsou vybaveny samostatným odsáváním pracovního prostoru, výrobní hala je plně klimatizovaná a řízeně větraná pro zpříjemnění pracovního prostředí a pro zajištění maximální kvality obrobků.

Naprostá většina programů je tvořena na počítači v programu SolidCAM (3 licence) a po DNC síti posílána přímo do paměti stroje. Pro konstrukci se pak využívá software SolidWorks (4 licence). Pro samotné řízení výroby slouží software TPV2000. Protože firma PRECITOOL CZ s. r. o. velmi úspěšně nabízí také výdejní automaty, jeden z nich si našel cestu také do vlastního provozu, takže nástroje jsou plně pod kontrolou a vždy k dispozici.

Nástrojárna se specializuje především na prototypovou, kusovou, popř. malosériovou výrobu, ať již vlastní konstrukce či zákazníkem dodané. Obráběné materiály jsou plného spektra (kromě litiny) – od běžných ocelí třídy 11 a 12 po nástrojové a sintrované oceli, nerezy, superslitiny až po neželezné kovy.

Spokojenost zaměstnanců je nejvíce vidět na jejich plné angažovanosti a schopnosti učit se novým věcem, časové flexibilitě a produktivitě využívání strojů. Mezi zákazníky patří jak renomované české, tak zahraniční společnosti. Výjimkou nejsou ale ani prototypové výroby pro různé menší firmy, kutily či sběratele, kteří potřebují vyrobit určité součástky, aby byly jejich klenoty opět funkční. Výrobky nacházejí uplatnění zejména v automobilovém, leteckém a zpracovatelském průmyslu a v zemědělské technice.

Jak již bylo řečeno na začátku – nástrojárna byla prvotně tvořena jako podpora školicího centra, takže celkem standardně jsou zde tvořeny také technologie na míru – pro konkrétní potřeby zákazníků – firma je tudíž schopna dodat zákazníkům nejen nástroje, ale také upínací a kontrolní přípravky, s plnou technologií a ověřením nulté série v provozu. Pochopitelně dochází také k testování nástrojů v různých materiálech při různých řezných podmínkách, takže zákazník dostane optimální technologii včetně časové studie a předpokládané životnosti nástrojů. Tým firmy PRECITOOL CZ s. r. o. věří, že nové technologické centrum přinese nové příležitosti k zintenzivnění a prohloubení vztahu se zákazníkem, kterému současně nabídne další možnosti pro zvýšení jeho produktivity a konkurenceschopnosti.

Ing. Martin Müller, PRECITOOL CZ s. r. o.


PRECITOOL CZ s. r. o.
Průmyslová 669, 382 32 Velešín
Tel.: +420 380 727 080-1
Fax: +420 380 727 079
info@precitool.cz
www.precitool.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]