Strojírenství

22. září 2017 12:21

Životnost nahoru, náklady na kus dolů:

Výměnné nástrojové destičky společnosti Schwanog osazené polykrystalickým diamantem!

Zvýšení životnosti při současném snížení nákladů na kus je dominujícím tématem při výrobě přesných soustružených dílů právě pro branže s vysokým počtem vyráběných kusů, jako např. automobilový průmysl, ale také výroba domácích spotřebičů nebo přístrojů pro domácnost.

Inzerce

Při obrábění přesných dílů z neželezných kovů a plastu poskytuje osazení nástrojů polykrystalickými diamanty vynikající možnost, jak předčit i ty nejnáročnější výkonnostní a nákladové cíle. Osazení obráběcích nástrojů polykrystalickými diamanty kromě toho vede k výrazně zlepšené kvalitě povrchů, a tím k dalšímu důležitému rozhodovacímu kritériu.

PKD jako materiál

PKD se skládá ze synteticky vyráběné, tvrdé polykrystalické diamantové struktury se zrnitostí o průměru 2–5 μm, která je nanášena na nástrojovou řezací destičku.

Bohaté zkušenosti s PKD

Společnost Schwanog využívá tyto prvotřídní vlastnosti již mnoho let a má prvotřídní zkušenosti. Variantu PKD doporučuje již při technickém dimenzování individuálně vyráběných nástrojových řešení, když jsou dány odpovídající předpoklady, a když z toho vyplývají výhody v aplikaci.

Výhody PKD v přehledu:

1. Řezné rychlosti: Díky vysoké tvrdosti a odolnosti proti opotřebení lze také dosahovat výrazně vyšších řezných rychlostí až 2 000 m/min. To vede k významnému snížení doby potřebné pro obrobení jednoho kusu, a tím k trvalému snížení nákladů.

2. Doby životnosti: Díky extrémní odolnosti materiálu je při použití PKD také možné zvýšit dobu životnosti nástrojů o mnohonásobek, což zároveň vede k výraznému snížení kusových nákladů.

3. Kvalita povrchu: Vlastnosti PKD se rovněž podílejí na značném zlepšení kvality povrchu obráběného kusu, neboť navíc vzniká hladký povrch bez poškrábání.

4. Vysoká přesnost při výměně: Varianty s PKD jsou dostupné pro všechny běžné systémy Schwanog s přesností při výměně < 0,02 mm.

5. Rychlá výměna destičky při opotřebení: Jinými poskytovateli na trhu je PKD často osazován na kompletní nosič nástroje. V případě opotřebení to při výměně vede k velmi vysokým časům na přípravu strojů, protože se vždy musí vyměnit kompletní nástroj.

U systémů Schwanog se však PKD nanáší pouze na výměnnou destičku, čímž se doby potřebné na výměnu výrazně snižují.

Kde se PKD nehodí

Obrábění oceli je vzhledem k vysoké afinitě železa k uhlíku (diamantu) zpravidla ekonomicky nevýhodné. Uhlík difunduje do oceli, čímž se výrazně sniží doba životnosti – výhody se tak ztratí.

Prvotřídní zkušenosti s materiály

Schwanog má se svými nástroji osazenými PKD prvotřídní zkušenosti u materiálů, jako jsou hliník, mosaz, měď a bronz, jakož i u plastů se skelnými/uhlíkovými vlákny (GFK, CFK). Všechny nástrojové systémy Schwanog na obrábění vnějších a vnitřních obrysů jsou v zásadě dostupné s PKD. K tomu patří vnější zapichování, vnitřní zapichování, kalibrování a skiving.

Systémové výhody

Už jen použití zapichovacích nástrojů Schwanog namísto kopírovacího soustružení vede k úspoře až 40 % kusových nákladů. Další úspory nákladů vyplývající z použití PKD se k tomu pak dají připočíst. K tomu ještě přijdou systémové úspory nákladů díky použití výměnných destiček místo nástrojů z plného tvrdokovu.

Pionýrské výrobní technologie

Nové elektroerozivní centrum s robotickou buňkou v závodě v Obereschachu je zaměřené na maximální efektivitu a má nejlepší předpoklady právě pro řešení s osazením PKD. Kontinuálními investicemi, které společnost učinila do svých výrobních center v Obereschachu, Francii a USA, je zajištěno, aby dodací lhůty zůstaly velmi krátké také u řešení vyráběných individuálně podle specifických požadavků zákazníků. Mimo to je s našimi zákazníky výborně sladěn i průběh zakázky v sedmi procesních krocích.

Profilové nástroje Schwanog s výměnnými destičkami

Schwanog celkem nabízí ve 12 výrobkových oblastech vysoce efektivní řešení pro každou aplikaci: vnější zapichování, vnější zapichování na strojích s taktovacím stolem, vnitřní zapichování, vnitřní soustružení, tvarové vrtání, kalibrování, skiving, frézování vícehranů na soustruhu, vrubové ozubení, vnější virblování, vnitřní virblování, systém Selector.

Během posledních dvou let se společnost Schwanog navíc zaměřila na zkrácení dodacích lhůt. Neboť vzhledem k jasným systémovým výhodám jsou dodací lhůty – jak uvádí vedoucí podniku Clemens Güntert – jediným omezením oproti standardním výrobkům na trhu. Společnost Schwanog proto sází na co nejvyšší technologickou úroveň své výroby a na optimalizaci celého výrobního řetězce. Tak totiž lze zajistit, aby pro řešení vyráběná individuálně podle výkresů zákazníků, byly dodací lhůty tak krátké, aby jejich nasazení bylo prakticky bez alternativy. Již dnes má Schwanog také v tomto ohledu vedoucí postavení na trhu. Více než 100 000 nástrojů dodnes vyrobených podle výkresů zákazníků jsou důkazem našich zkušeností a naší výkonnosti.

www.schwanog.com

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]