14. října 2021 09:26

Vysoké požadavky na plynulý chod, přesnost, trvanlivost a čistotu: sortiment mechanismů lineárního pohybu (Linear Motion Control) se rozšiřuje o miniaturní lineární komponenty pro zdravotnickou techniku

Když jde o život: konstrukce pohonů chirurgických robotů, čerpadel pro podporu krevního oběhu nebo diagnostických zařízení MR a CT (například) musí zajistit velmi přesný a plynulý pohyb, aniž by docházelo k jakékoli kontaminaci. Společnost NSK pro realizaci pohybu v medicínských přístrojích nabízí nepřetržitě se rozšiřující řadu lineárních vedení a kuličkových šroubů vhodných i pro nejmenší aplikace. Mezi mnoho pozoruhodných vlastností produktů této řady patří speciální povrchová úprava oběžných drah kuličkových šroubů NSK.

Není překvapením, že miniaturizace hraje v této náročné oblasti použití ústřední roli. Chirurgické roboty provádějí pohyby v malém rozsahu s extrémně vysokou přesností polohování, ale ve srovnání s většinou průmyslových aplikací s malým točivým momentem. Dalším požadavkem tohoto oboru je maximální plynulost pohybu. Ani u čerpadel pro podporu oběhového systému a srdeční činnosti nejde o podávání vysokého výkonu, ale o trvalý bezporuchový provoz s vynikající plynulostí chodu.

Inzerce

Společnost NSK plní tyto požadavky vývojem komponent a mechanismů pro lineární pohyb, které berou ohled na požadavky zdravotnické techniky. Nabídka společnosti zahrnuje širokou škálu miniaturních kuličkových šroubů (průměr 4 až 15 mm) a miniaturních lineárních vedení (velikost 05 až 15).

Mnoho z těchto komponent je vybaveno volitelnou mazací jednotkou K1, která umožňuje dlouhodobý, bezúdržbový, a proto i nepřetržitý provoz. Tento mazací systém s minimálním množstvím uvolňovaného maziva udržuje kuličkové šrouby a lineární vedení trvale čisté a funkční. Pro mechanismy s malým zdvihem je vyvinuto speciální mazivo.

Miniaturní kuličkové šrouby NSK používají také speciální povrchovou úpravu aktivních povrchů oběžné dráhy kuliček. Speciální textura povrchu vyrobená superfinišováním vytváří podmínky pro udržení maziva v oběžné dráze a zajištění velmi malého třecího momentu. To navíc zajišťuje výjimečně plynulý chod lineárních komponent. Pro specifické úlohy může NSK dodávat také součásti s jinými typy povrchových úprav.

Kuličkový šroub, který společnost NSK vyvinula pro výrobce mobilních přístrojů na podporu srdeční činnosti, ukazuje extrémní požadavky, které musí lineární pohony splňovat. V těchto zařízeních se krevní oběh pacienta připojuje kanylou k membránové pumpě poháněné stlačeným vzduchem. Miniaturní kuličkové šrouby od společnosti NSK vykonávají zdvih až 55,5 mm, a to 60krát až 130krát za minutu. Opakované zdvihy tlačí definované množství vzduchu na membránu, na jejíž druhé straně je kanyla, která přivádí pacientovu krev. Kuličkový šroub zde plní vysoce odpovědnou úlohu a na jeho správné činnosti závisí lidský život.

Pokud jde o výběr pohonu, jedním z rozhodujících kritérií je trvanlivost produktů NSK. Ve srovnávacích testech s různými dalšími lineárními pohony dosáhl produkt NSK zdaleka nejlepšího výsledku: kolem 120 milionů cyklů.

Lineární pohony NSK kromě lidského těla a chirurgických robotů nacházejí uplatnění mimo jiné také v laboratorních přístrojích, zařízeních pro analýzu krve a lékařských zobrazovacích zařízeních, jako jsou mikroskopy a přístroje CT nebo MR. To platí pro jednotlivé komponenty i pro kompletní sestavy pro lineární pohyb (například kuličkový šroub plus lineární vedení) a systémy pohonů NSK Monocarrier s  integrovaným servomotorem nebo krokovým motorem.

1) Do široké škály aplikací, kde se miniaturní kuličkové šrouby NSK používají, patří i systémy pro podporu srdeční činnosti

2) Nabídka NSK pro zdravotnické vybavení zahrnuje miniaturní lineární vedení řady PU/PE

3) Výrobci lékařských laboratorních analyzátorů využívají výhod pohonu NSK Monocarrier pro náročné manipulační úkoly


O společnosti NSK Europe
Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 30 400 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2020 dosáhlo více 4 350 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 792 milionů eur.
www.nskeurope.com

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]