Strojírenství

20. září 2016 09:50

Vakuová manipulace FEZER od firmy KSK TOOLS, s. r. o.

V současné době, kdy jsou kladeny neustále větší nároky na produktivitu a bezpečnost práce ve všech odvětvích průmyslu, je manipulace jedním z hlavních aspektů, které jí mohou zvýšit. Firma KSK TOOLS, s. r. o., která na českém a slovenském trhu od roku 1997 zastupuje jednoho z největších světových výrobců, německou firmu FEZER GmBH, nabízí kompletní sortiment vakuových manipulátorů, otočných jeřábových ramen a podvěsných jeřábových drah.

Hlavním cílem společnosti KSK TOOLS, s. r. o., je dlouhodobá spolupráce s jednotlivými zákazníky, čehož se snaží dosáhnout kvalitními produkty a následným odborným servisem. Samozřejmostí každé zakázky je kompletní dodávka zařízení od projektu, přes instalaci, zaškolení, záruční i pozáruční servis a samozřejmě potřebné kontroly a revize.

Současné moderní vakuové manipulátory mohou manipulovat se širokým spektrem materiálů a jsou použitelné ve všech odvětvích průmyslu. Nosnost u standardních provedení se pohybuje od ca 40 kg do 2000 kg, ale existují i speciální manipulátory přesahující tyto parametry. Jejich použitelnost zvyšuje také možnost naklápění o 90° případně o 180°.

Existují dvě hlavní koncepce vakuových manipulátorů

První jsou hadicové vakuové manipulátory FEZER VPL a FEZER VQL, které jsou vybaveny vakuovou turbínou s permanentním sáním, vedením vakua a vlastní přísavnou hlavou, zavěšenou na zdvihové hadici. Jejich výhodou je absence dalšího zdvihacího zařízení, jako je elektrický vrátek na jeřábu, které nahrazují vlastním zdvihem pomocí vakua. Použitelnost těchto manipulátorů je do ca 200 kg. Mohou být zavěšeny dle požadavků uživatele na otočné sloupové rameno nebo jeřábovou dráhu z hliníkových profilů. Ovládaní těchto manipulátorů je velice jednoduché pomocí rukojeti s regulací vakua, a tím i zdvihu zařízení, dá se říci, že obsluha pracuje s břemenem za pomoci jednoho prstu. Sací hlavy jsou uzpůsobeny pro různé typy břemen a mohou být vybaveny i nástavci pro mechanický nebo pneumatický úchop, např. palet, přepravek nebo sudů. I tyto zařízení je možno vybavit pneumatickým nebo manuálním naklápěním břemene.

Druhým typem jsou manipulátory FEZER VACUBOY – plechy, desky, sklo, plexi…, FEZER VACUTUBE – roury, tyčovina…, FEZER VACUWOOD – desky, fošny, trámy…, FEZER VACUGIANT – nadměrná a těžká břemena…, FEZER VACUCOIL – svitky… Tyto manipulátory jsou vybavené integrovaným vakuovým čerpadlem a zásobníkem vakua, a je nutno je zavěsit na zařízení, které má vlastní zdvih a zdroj elektrické energie (většinou otočný jeřáb nebo dráha s elektrickým vrátkem). Existuje i varianta s vlastním bateriovým zdrojem pro venkovní použití, nebo pro mobilní zařízení, jako jsou vysokozdvižné vozíky. Tyto manipulátory mají velice kompaktní konstrukci a je možno je používat v provozu na více pracovištích bez nutnosti složité instalace.

Závěrem lze říci, že vakuová manipulace nabízí řešení pro každého uživatele s přijatelnými pořizovacími náklady. Jedná se o energeticky a údržbově velice nenáročná zařízení, která vynikají svojí variabilitou a mobilitou. Nabízejí řešení pro široké spektrum manipulace a zvyšují produktivitu a bezpečnost práce.

KSK TOOLS, s. r. o.
Na Hranici 12a,
CZ – 586 01 Jihlava
ksktools@ksktools.cz
www.vakuove-manipulatory.cz

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]