Strojírenství

15. ledna 2020 09:36

Ucelené řešení pro čištění a omílání brzdových komponentů

Výroba dokonale přilnavých povrchů v kontinuálním provozu

Plně automatizované řešení pro čištění a omílání, propojené s vysekávacím lisem, umožňuje kontinuální provoz. Jedinou manuální operací je výměna transportních nádob po několika hodinách provozu. (© foto: Rösler Oberflächentechnik GmbH)

Polský výrobce brzdového obložení LUMAG se obrátil na firmu Rösler s požadavkem na vytvoření povrchu, který zajistí optimální přilnavost pro navazující proces lepení. Výsledkem je komplexní řešení pro odmašťování a omílání nosičů brzdového obložení propojené s vysekávacím lisem.

Činnost firmy LUMAG Sp. z o. o., kterou založil pan Marek Zak v roce 1988, je zaměřena na výrobu obložení pro bubnové a kotoučové brzdy pro užitková vozidla. Pro posledně jmenovaná vozidla vyvinul podnik se sídlem v polském městě Budzyń vlastní výrobní technologii, která umožňuje dosáhnout znatelného zvýšení kvality. Firma LUMAG kromě toho vyvíjí, vyrábí a prodává pod značkou Breck brzdové obložení pro osobní automobily a motocykly.

Inzerce

Odmašťování, odhrotování a zdrsňování povrchu

Po změně technologie výroby nosných desek brzdového obložení z lití na lisování se firma LUMAG rozhodla vybudovat ve svém závodě linku na výrobu tohoto produktu. To zahrnovalo také řešení
pro odmašťování, odhrotování a zdrsňování lisovaných nosných desek brzdového obložení o délce od 210 do 250 mm a šířce od 90 do 110 mm, se štěrbinou nebo vyvrtaným otvorem pro integraci senzoru indikujícího opotřebení brzdového obložení. Cílem těchto procesů je dosáhnout u choulostivých ocelových dílů povrchu, který zajistí optimální přilnavost při navazujícím lepení. Dalším požadavkem bylo propojení zařízení s vysekávacím lisem a plně automatizované a šetrné provádění navazujících výrobních operací čištění a omílání v kontinuálním provozu. Jedním z důvodů, kvůli kterým si LUMAG vybral jako partnera firmu Rösler, byly příznivé reference předního výrobce zařízení v odvětví. Kromě toho byla pouze firma Rösler schopna dodat pro oba procesy řešení „z jedné ruky“ včetně technologických prostředků.

Promyšlený výběr médií umožňuje čištění bez sušení

Po lisování přesune dopravník díly do bubnového čisticího zařízení, které je vybaveno šroubovicí pro transport obrobků. V bubnu se nosné desky nejprve dostanou do neděrovaného prostoru, do kterého se plochými tryskami vhání čisticí kapalina. Tím se vytvoří odmašťovací ponorná lázeň. V navazujícím děrovaném úseku bubnu kapalina odteče a z obrobků se pomocí ostřikování odstraní olej. Za čisticí zónou se nachází odkapový prostor, za nímž následuje oplachování a další odkapový prostor. Poté se díly přivedou po dopravníku do omílacího zařízení.

K automatickému doplňování čisticího média se používá proporcionální dávkovač Dosatron. Čisticí médium a compound používaný při následujícím omílání mají skoro identické chemické složení – včetně dočasné konzervace vodným roztokem –, a proto není smíšení těchto médií kritické.

Díky tomuto důmyslnému výběru médií je po čištění možné upustit od jinak obvyklého sušení. To přináší značnou úsporu nákladů jak z hlediska investic do zařízení, tak i v běžném provozu. K ošetření lázně je čisticí zařízení vybaveno filtrační jednotkou a odlučovačem oleje.

Vzájemně sladěné procesy odmašťování a omílání umožňují vytvořit u nosných desek brzdového obložení povrch, který je optimálně připravený pro navazující proces lepení. (© foto: Rösler Oberflächentechnik GmbH)

Šetrný proces omílání

Odhrotování a zdrsňování povrchů zajišťuje lineární průběžné zařízení R 550/6600 DA, jehož zakládání bylo speciálně upraveno pro tuto aplikaci. Díly vstupují do pracovní nádoby na čelní straně s redukovanou výškou pádu. Šetrný způsob předávání dílů byl realizován také u separační stanice a sušičky, kde se jako sušicí prostředek používá Supervelat. Definované množství dílů se pak zváží a předá do transportní nádoby. Ke kontinuální úpravě procesní vody se u omílacího zařízení používá automatická odstředivka Z 1000 s automatickým vynášením kalů.

Společnost Rösler Oberflächentechnik GmbH jako kompletní poskytovatel dominuje mezinárodnímu trhu pro výrobu lešticích a otryskacích zařízení, lakovacích a konzervačních systémů, procesních prostředků a technologií pro účelné zpracování povrchů kovů a jiných materiálů (odstraňování otřepů, odstraňování okují, odstraňování písku, leštění, broušení…). Ke skupině Rösler patří kromě německých závodů ve městech Untermerzbach/ Memmelsdorf a Bad Staffelstein/Hausen pobočky ve Velké Británii, Francii, Itálii, Nizozemsku, Belgii, Rakousku, Srbsku, Švýcarsku, Španělsku, Rumunsku, Rusku, Brazílii, Indii, Číně a USA.

www.rosler.com

Mohlo by se Vám líbit

Zvyšte svou všestrannost a snižujte náklady se systémem rychlovyměnitelných frézovacích hlaviček Seco X-Head

Seco představuje nový modulární systém rychlovyměnitelných frézovacích hlaviček XHead, jenž vyniká všestranností a vysokou užitnou hodnotou. Pomocí tohoto systému lze snadno střídat různé geometrie a […]

Pily a přesné nástroje na MSV 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh začíná již v úterý 4. října 2022 a dnes vám přinášíme novinky z oborů pily a nástroje. Inzerce „Pilaře“ najdete v pavilonu […]

Trelleborg vydává bílou knihu o kombinovaných silikonových zařízeních určených pro řízené uvolňování léčiv do organismu

Společnost Trelleborg Healthcare & Medical vydává novou technickou bílou knihu, která informuje o různých výrobních postupech kombinujících silikon s pokročilými aktivními farmaceutickými přísadami (API), o […]