Strojírenství

03. června 2024 10:39

Třinec má opět další unikát

Pracuje na něm intenzivně tým několika desítek lidí už několik měsíců a je jím jediná soutěžní výstava patentů a vynálezů svého druhu v České republice INVENT ARENA. Událost se uskuteční 12.-13. června ve WERK ARENĚ a má ambice rozšířit povědomí o vědeckých vynálezech a ukázat, že „pokrok“ ovlivňuje a posouvá dál všechny sféry našich každodenních životů a že „vědec“ či objevitel nemusí být vždycky badatel v laboratoři izolovaný od okolního světa, nýbrž kdokoliv z nás, našich dětí. Jen je potřeba mít ten správný směr.

Inzerce

„Mezinárodní výstavy vynálezů, jako je Invent Arena, jsou současným trendem. Každý rok jich celosvětově bývá kolem 20, v Česku se jedná o unikátní akci. Třinec se tak zařadí mezi města, jakými jsou například Ženeva, Norimberk, Soul či Santa Clara v Silicon Valley… Na výstavě je možné prezentovat své inovace na skutečně prestižní úrovni,“ přibližuje Lukáš Zmeškal, předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů.

Stejně jak se rozšiřuje počet vystavovatelů s přihlášenými patenty, stále více bohatne také doprovodný program, který bude probíhat po oba dny uvnitř WERK ARENY a také v jejím přilehlém okolí. Novinkou, na kterou chceme nalákat veřejnost, bude část programu „Výcvik pro budoucí astronauty“, v rámci které si návštěvníci budou moct vyzkoušet, co zažívá kosmonaut při letu do vesmíru na 3D simulátoru přetížení neboli gyroskopu, který bude zapůjčen z Dolní oblasti  Vítkovice – Velkého světa techniky.

Se svou přednáškou mimo jiné vystoupí Michael Rada, autor konceptu PRŮMYSL 5.0. Ve své teorii tvrdí, že základem průmyslu 5.0 je systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání, tzv. industrial upcycling, a prioritou je využití pracovní síly strojů a lidí a jejich synergické propojení. Cílem je, dostat se z virtuálního prostředí opět do toho reálného. Podle Rady není Průmysl 5.0 pátou průmyslovou revolucí, ale jde o první průmyslovou evoluci řízenou člověkem.

INVENT ARENA je v první řadě ukázka aplikované vědy. Návštěvníci mohou vidět věci, o kterých se v masových médiích příliš nepíše, protože nevyvolávají strach ani bulvární senzaci. Nicméně nové patenty nebo jakákoliv jiná kreativa svými multiplikačními efekty na trhu můžou zásadně změnit náš každodenní život. Proto jsme duchem přijali akci za svou a snažíme se skrze vzdělávací a doprovodný program motivovat veřejnost ke kreativitě, doplňuje Vojtěch Dohnal, ředitel TRISIA, pořadatelské agentury.

Vstup na výstavu a všechny doprovodné akce bude zdarma.

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]