Strojírenství

10. listopadu 2018 00:28

Test (ne)zadření motoru

Asi po 25 letech se rozhodla firma Ekolube zopakovat test zadření nemazaného motoru, tedy motoru bez olejové náplně, který byl před tím ošetřen současným přípravkem Ekolube Motor. Důvodem tohoto testu byla skutečnost, že od doby, kdy se prováděl obdobný test, prošel přípravek Ekolube Motor řadou vylepšení a bylo tedy vhodné porovnat jeho účinnost tehdy a nyní.

Původní test byl prováděn v r. 1992 na motoru Škoda Favorit, který byl ošetřen 1. generací přípravku Ekolube Motor a poté ujel bez oleje 16 km do přidření dvou ojničních ložisek. Nyní jsme za tímto účelem zakoupili Škodu Fabia s motorem 1,4 MPI, který má velmi podobnou konstrukci s předchozím Favoritem. Testovat budeme účinnost přípravku Ekolube Motor II. generace.

Jedná se o přísadu do motorového oleje na bázi syntetického oleje a PTFE, posíleného nitridem bóru. Tato kombinace tuhých maziv vykazuje nadstandardní mazací vlastnosti a ochranu motoru před opotřebením. Parametry mazání a ochrany proti opotřebení jsou s touto směsí nesrovnatelně lepší než u dříve používaných disperzí, kde byl jako hlavní aktivní složka použit pouze PTFE. Další efekty, které nová receptura vykazuje, je zvýšení komprese, výkonu motoru a snížení spotřeby paliva a produkce exhalací.

Test probíhal následovně: Motor byl zbaven starého motorového oleje. Následně je napuštěn čerstvý motorový olej a vyměněn olejový filtr. Potom byl motor zahřát na provozní teplotu a změřeny kompresní tlaky ve všech válcích – zjištěný stav na všech válcích je cca 1 200 kPa, tedy asi 12 atm. Po kompletaci motoru je do oleje přidán přípravek Ekolube Motor a je zahájena fáze záběhu přípravku a jeho nanesení na kluzné plochy v motoru. Tato fáze trvala cca 800 km jízdy. Po ujetí této vzdálenosti byly opět změřeny kompresní tlaky v motoru. Na všech válcích se zvýšily kompresní tlaky téměř o 200 kPa (2 atm). Následně byl vypuštěn celý obsah motorového oleje a byl zahájen vlastní test – jízda bez olejové náplně až do zamýšleného zadření motoru. Jízda probíhala v různých režimech rychlosti, nejvíce kolem 60 km/hod., ale v závěru testu i přes 90 km/hod.

Po 50 km jízdy bez známek zadření motoru byl test přerušen, jelikož ani podle zvuku a teploty motoru nic nenasvědčovalo blížící se poruše.

Do motoru byl nalit zpět původní vypuštěný olej s přísadou Ekolube Motor. Automobil pak odjel z testovacího polygonu po vlastní ose, takže nebylo nutné využít připravenou odtahovou službu. Automobil po tomto testu dále slouží svému účelu, bez potřeby jakékoliv demontáže a opravy motoru. Test potvrdil vynikající účinnost přípravku Ekolube Motor II. generace v oblasti nouzových mazacích vlastností.

Toto je pouze jeden z výrazných pozitivních efektů tohoto přípravku, který však může řidiči a spolujezdcům v kritické situaci zachránit i život. Nikdo se asi nechce dostat do situace, kdy by se mu náhle zastavil motor nedostatkem nebo náhlou ztrátou oleje na dálnici nebo v tunelu, kdy mají za vámi jedoucí řidiči jen velmi krátký reakční čas. Dalším výrazným efektem přípravku Ekolube Motor je okamžité snížení opotřebení mazaných částí motoru o 50 %! Mezi další nezanedbatelné klady lze počítat snížení emisí, spotřeby paliva a hlučnosti motoru. Přípravek Ekolube Motor je vyráběn již více jak 28 let ke spokojenosti uživatelů.


EKOLUBE, s. r. o.
Pražákova 10
619 00 Brno
tel.: +420 543 251 596-7
kontakt@ekolube.cz
www.ekolube.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]