Strojírenství

10. března 2016 13:16

Téměř 50 let zkušeností – Společnost Blum-Novotest s. r. o.


„Náš zákazník prakticky okamžitě pocítí zvýšenou produktivitu práce.“


Slavomír Štoll jednatel společnosti Blum-Novotest s. r. o.

 I když je jisté, že odborná veřejnost se s produkty společnosti Blum setkává dnes a denně, budu velice ráda, pokud se Vám podaří v krátkosti představit společnost Blum-Novotest v celosvětovém měřítku.

Inzerce

Blum-Novotest je německá rodinná firma založená v roce 1968. Za téměř 50letou historii se z malého okruhu přátel vyvinul podnik s aktuálně 450 zaměstnanci a celosvětovou působností v oblasti metrologie a třískového obrábění. Ze 70 % je obrat firmy vázán na tzv. machine tool products, což jsou měřicí sondy pro obráběcí stroje. I přes globální působnost a dynamický rozvoj si firma drží rodinný charakter managementu. To vidím jako zásadní pro motivaci, flexibilitu a loajalitu zaměstnanců a „tah na bránu“, co se týče výzkumu a vývoje. Jinými slovy konkurenceschopnost.

Pane Štolle, vzpomenete si na začátky Vašeho podnikání? Co bylo prvotním impulsem?

Chlapská ješitnost, finanční a časová nezávislost, touha dělat velké věci a v neposlední řadě láska k branži. Mě strojařina a zejména CNC programování vždycky bavilo. Sondy, to je velmi kreativní nadstavba, kde současné řídicí systémy nabízejí prakticky neomezené možnosti.

Jaká byla první odezva a reakce zákazníků na nabízený sortiment měřicích sond?

My jsme měli v roce 2006 velmi dobrou startovací pozici s laserovými sondami, které měly a mají vynikající renomé a byly v hojném počtu importovány na DMG, Hermle, Mikron a dalších zejména německých strojích. To povědomí v ČR a na Slovensku bylo vysoké. U obrobkových sond jsme si prošli cestu kompletně od nuly. Strojírenství je konzervativní. Nová značka to nemá nikdy jednoduché. Musíte dlouhodobě prokazovat kvalitu a kompetenci.

V čem spočívají hlavní výhody užívání měřicích sond? Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že většinu výrobních firem prvotně zajímá návratnost investic do vlastního vybavení. 

To závisí na charakteru výroby. U kusové výroby je těžiště použití sond v předvýrobní fázi v podobě produktivního určení nulových bodů na kusu a naměření nástrojů. Čím hromadnější je charakter výroby, tím větší je tlak na kontrolu kvality procesu samotného v podobě kontroly opotřebení nástroje, popřípadě funkčních obrobených rozměrů dílce. Firma Blum klade důraz na školení a fázi implementace do výroby. Zákazník tak prakticky okamžitě pocítí zvýšenou produktivitu. Samotnou návratnost v průměru odhaduji někde mezi 1 a 2 lety.

Jak se změnila poptávka trhu a jaké jsou v současnosti požadavky na moderní metrologii?

Nemyslím, že nějak výrazně. Díky konkurenci se zákazníci naučili říci si o vysokou kvalitu za solidní cenu.

Společnost Blum-Novotest patří k předním hráčům na poli metrologie. Dá se předpokládat, že aktivně řešíte také výzkum a vývoj. Lze vyhodnotit či odhadnout, jakým směrem se bude obor metrologie dále vyvíjet?

Nás primárně zajímá měření v CNC obráběcím stroji. Tady spousta sofistikovaných, laboratorně používaných technologií naráží na problémy se spolehlivostí a funkcionalitou vůbec. Ve střednědobém horizontu nečekám žádný převratný produkt. Spíše půjde o neustálé inovace hardwaru a softwaru, s cílem zlepšit design, kvalitu, spolehlivost a zejména uživatelskou přátelskost. Firma Blum například již teď nabízí sondy na skenování či měření drsnosti povrchu, což byl nejinovativnější produkt na EMO 2013 v kategorii „měřicí technologie“. Komerčnějšímu rozšíření ovšem stále ještě brání vyšší cena a komplikovaná implementace do výroby. To jsou věci, které mají teď u Blumu prioritu.

Pane Štolle, co konkurence v ČR, jaká je a čím se snažíte konkurovat Vy?

Na trhu je více značek v různé kvalitě a cenové hladině. Blum je spíše dražší, prestižní značkou. Je ovšem potřeba říci, že přes použití kvalitních technologií a materiálů, výrobu a montáže v Německu, zůstáváme cenově stále tak říkajíc „na dostřel“. Naši produktovou kvalitu se snažíme podporovat vysokou kompetencí ve fázi uvedení do provozu a dobrým servisem. Daří se nám s opakovaným prodejem, což mi říká, že naše cesta je správná.

Každé výročí navádí k jistému bilancování. Můžete zhodnotit Vaše působení na trhu v průběhu deseti let?

Nechci mluvit o našich číslech, ale spíše z pohledu uživatele. Myslím, že trh je za 10 let našeho působení mnohem flexibilnější. Rozhýbali jsme trh se sondami cenově a nastavili vyšší standardy, co se týče technické podpory. Byla tady také velká díra v retrofitech sond. Aktivně jsme tedy začali nabízet dodělání měřicích sond na běžné i exotické řídicí systémy.

Běžný uživatel má tak dnes možnost se svobodně rozhodnout pro nákup sond až ve chvíli, kdy je skutečně potřebuje. Přitom zaplatí stejně, jako by je kupoval přímo se strojem.

Pane Štolle, zajímalo by mě, jak tato branže za těch deset let změnila přímo Vás?

Já jsem se v dobrém slova smyslu poněmčil. Od prvního roku u Blumu jsem obdivoval jejich firemní kulturu a snažil se aplikovat jejich přístup k práci a životu i u sebe a později u svých podřízených.

Je pro Vás práce koníčkem a stále Vás těší nebo už si někdy říkáte, že toho je příliš?

Máme velmi pestrou práci spojenou s cestováním a poznáváním nových lidí. V posledních letech sice přibylo více kancelářské práce, ale stále jsem jeden z těch šťastných, které práce baví a naplňuje.

Redakce Infocube

Mohlo by se Vám líbit

Měření tloušťky plechu

V automobilovém průmyslu se při lisování plechů používá stříhání a tvarování do forem pomocí lisovacího nástroje. Kovové raznice se používají k vytvoření vysoce přesných kovových […]

Ultrarychlé váhové terminály IND 360 pro automatizaci systémů vážení a plnění nádrží

Rychlé, automatizované aplikace usnadňují vážení. Terminál METTLER TOLEDO IND360 v sobě skrývá jedno zařízení pro více aplikací. Předprogramované aplikace pro řízení úrovně náplně v nádrži/zásobníku a […]

OSTROJ dodá dopravníkový systém pro Model Obaly. K prototypování využil virtuální realitu

Opavský OSTROJ získal rozsáhlou zakázku na dodávku komplexního dopravníkového systému pro automatizaci výroby ve společnosti Model Obaly a.s. S pomocí simulačního programu a virtuální reality navrhl […]