Strojírenství

12. října 2022 08:26

Strojírna Šmeral Brno dokončuje významné projekty nových automatizovaných linek, pro další projekty hledá mladé talenty

Strojírenský podnik Šmeral Brno dokončuje dva významné projekty plně automatizovaných linek pro výrobu plechových dílů. Další projekty zavádějící automatické robotické linky do klientské výroby teprve předního světového dodavatele strojů v brzké době čekají. S realizací moderní robotizované výroby je spojena i řada nových pracovních příležitostí pro mladé talenty. Unikátní řešení specializovaných linek nabízí velký prostor zejména konstruktérům, programátorům a absolventům IT oborů. Nové projekty i nabízené pozice bude společnost prezentovat i na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Tradiční brněnský výrobce kovacích a tvářecích strojů Šmeral Brno dokončuje ve spolupráci s dceřinou společností Elektro Sochor projekty dvou plně automatizovaných linek pro výrobu plechovcových dílců. Nové linky pro tváření za studena poputují k výrobci z oblasti automotive. Před dokončením je také projekt automatické robotické linky pro výrobu ocelových výkovků pro předního světového výrobce zahraní techniky. V další fázi podnik chystá výrobu dalších dvou automatických linek pro předního tuzemského dodavatele automobilového průmyslu. Nové linky pomohou klientům především zrychlit a zefektivnit dosavadní výrobu, a to za využití nejmodernějších technologií.

Inzerce

Realizace nových unikátních linek navíc vytváří nová pracovní místa pro mladé talenty z řad konstruktérů, programátorů či absolventů IT oborů, stejně jako zkušené pracovníky. Ty Šmeral Brno hledá pro rychlejší realizaci nových očekávaných projektů. Strojírna v současné době zaměstnává na 300 pracovníků.

„Naše strojírna je i přes složitou ekonomickou situaci na trhu plně zakázkově vytížena. Před námi tak stojí realizace několika projektů na výrobu moderních linek pro naše klienty, díky kterým můžeme nabídnout nová pracovní místa pro specializované pracovníky. Situaci nám samozřejmě komplikují aktuální ceny vstupních materiálů i energií, prozatím jsme však ve výrobě nemuseli přistoupit k žádným závažným omezením,“ vysvětluje Jiří Zoufalý, generální ředitel společnosti Šmeral Brno.

Strojírny neohrozí ani plánovaná rezidenční výstavba

Tradiční brněnský podnik, který většinu své produkce exportuje na zahraniční trhy, v následujících letech neohrozí ani plánovaná rezidenční výstavba v rozsáhlém areálu bývalých Šmeralových závodů. Areál bývalých Šmeralových závodů, ve kterém se strojírna nachází, čeká v dalších letech postupná proměna. Chystá se zde výstavba rozsáhlého rezidenčního projektu, který přemění chátrající areál na nový funkční prostor v rámci širšího centra Brna a poskytne příjemné a kvalitní bydlení. Průmyslový areál nabídne po dokončení více než 2 500 tisíce bytových jednotek, nová školská zařízení a veškerou občanskou vybavenost, které nyní v místě schází.

Samotnou výrobu a budoucnost strojírny však plánovaný projekt neohrozí, provoz je plánován na další desítky let. „I přes to, že výroba bude muset v budoucnu ustoupit rozvoji města Brna z hlediska životního prostředí, bytové výstavby nebo občanské vybavenosti, bavíme se o kroku, který nás čeká zhruba v horizontu dvaceti až třiceti let. A vzhledem k jedinečnosti výroby Šmeralu je jasné, že jeho činnost bude pokračovat i po této době, byť třeba na jiném místě v rámci nově budovaných průmyslových zón v Brně a okolí,“ dodává Jiří Zoufalý.

Bohatá historie Šmeralových závodů

Historie dnešní společnosti Šmeral Brno sahá až do roku 1861 a navazuje na původní firmu Ignác Storek. V tehdejší slévárně a ocelárně byla vyrobena vůbec první Kaplanova vodní turbína, kterou vytvořil profesor Viktor Kaplan. Strojírenská společnost Šmeral Brno je také jednou z 5 společností, která se účastnila všech 65 dosavadních ročníků Mezinárodního strojírenského veletrhu.

 


O společnosti Šmeral Brno a. s.

Šmeral Brno a.s. je firma s tradicí již od roku 1861. Za svoji více než 150letou historii prošla naše společnost dlouhým vývojem svého zaměření, který začal slévárenskou výrobou, následovalo doplnění o strojírenskou výrobu až po rozhodnutí vyrábět tvářecí stroje vlastní značky v roce 1925. V současnosti jsou základem našeho výrobního programu tvářecí linky na klíč automatizované pomocí robotů nebo transferů a samostatné tvářecí stroje a další zařízení pro kovárny. Šmeral Brno je přední světový dodavatel strojů pro příčné klínové válcování ocelí a hliníkových slitin. Naše společnost v současné době zaměstnává přibližně 300 pracovníků a patří v jihomoravském regionu mezi významné zaměstnavatele. Převážná část produkce společnosti je exportována na rozvinuté trhy celého světa (Německo, Itálie, Velká Británie, Španělsko, Francie, Rakousko, Polsko a mnoho dalších).

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]