Strojírenství

05. října 2021 12:58

Soudečková ložiska NSK SWR pro linky kontinuálního lití oceli

Ložiska používaná ve strojích pro kontinuální lití oceli musí snášet tvrdé provozní podmínky: vysoké teploty, velká zatížení, extrémně nízké rychlosti pohybu, přítomnost vody, vodní páry a okují. Proto jsou běžnou záležitostí takové poruchy ložisek, jako jsou opotřebení, vydrolování a trhliny. Rostoucí počet ocelářských závodů proto přechází na soudečková ložiska NSK SWR (Super Wear Resistant). Tato pokročilá ložiska mají několikanásobně vyšší odolnost proti opotřebení a vydrolování a jejich vnější kroužek má větší houževnatost než běžné ložiska vyrobené z ložiskové oceli AISI 52100.

Mezi těmi, kdo těží z výhod řady ložisek NSK SWR, je mezinárodní výrobce oceli, který dříve čelil pravidelným poruchám ložisek na lince kontinuálního lití. Linka vyrábí ocelové bramy, což je proces, při němž jsou ložiska velmi namáhána a dochází k opotřebení a únavě materiálu, a v důsledku toho ke snížení trvanlivosti běžných ložisek. Snížená trvanlivost ložisek zkracuje jejich životnost na stroji na 40 až 50 týdnů.

Inzerce

Aby se prodloužila životnost ložisek a snížily náklady na údržbu, požádal závod o pomoc odborníky NSK, kteří zahájili důkladnou a úplnou kontrolu stroje. Zkušený tým si všiml, že způsob vzniku poruch byl stejný jako u jiných linek na kontinuální lití se standardními soudečkovými ložisky.

Zpráva hodnotící stav ložisek, vypracovaná týmem NSK, obsahovala doporučení přejít na soudečková ložiska řady SWR, která využívají speciálně vyvinutou ocel s mnohem vyšší odolností proti opotřebení a únavě. Ložiska SWR se ve strojích na kontinuální lití používají už od roku 2001 a jejich odolnost proti opotřebení je třikrát vyšší než u ložiskové oceli AISI 52100; odolnost proti odlupování a houževnatost vnějšího kroužku jsou dokonce pětkrát vyšší. Další výhodou je to, že ložiska NSK SWR mohou nahradit běžná ložiska v zařízeních pro kontinuální lití bez úpravy hřídele a efektivně pracovat s těsněním i bez něj.

Ke zvýšení trvanlivosti ložisek přispívá také snížení tření na vnějším kroužku. Tento faktor je důležitý, protože tření, k němuž dochází v důsledku diferenciálního prokluzu valivých těles, může způsobovat nerovnoměrné opotřebení, odlupování a vznik trhlin, které dohromady tvoří přibližně 80 % závad na vnějším kroužku soudečkových ložisek používaných v ocelárnách.

Pro tohoto zákazníka proto odborníci společnosti NSK navrhli otestovat trvanlivost soudečkových ložisek SWR. Úspěšný test prokázal, že zvýšená trvanlivost ložisek prodlužuje provozní životnost o 60 %, což vede k ročním úsporám 140 000 EUR. Celková částka se skládá úspor vzniklých eliminací prostojů způsobených poruchami ložisek a snížením mzdových nákladů na výměnu ložisek.

Podobných úspor lze na strojích pro kontinuální lití, pro něž běžná soudečková ložiska nejsou dostatečně robustní, aby odolala náročným provozním podmínkám, dosáhnout velmi snadno. Tým odborníků NSK může v těchto případech pomoci identifikovat zdroj problému a doporučit jednoduchou konstrukční úpravu umožňující využít osvědčenou řadu ložisek SWR.

Technici údržby a konstruktéři, kteří mají za úkol odstraňovat problémy se stroji nebo zařízeními s valivými ložisky, kromě toho mohou využít aplikaci NSK Bearing Doctor. Tento účinný nástroj poskytuje informace o správné manipulaci s ložisky, jejich montáži, mazání a údržbě, aby se zabránilo předčasnému selhání. Součástí aplikace je také mnoho obrázků a zvukových klipů, které uživatelům pomáhají diagnostikovat poškození ložisek a jejich možné příčiny.

Další informace o soudečkových ložiscích SWR jsou k dispozici na www.nskeurope.com/en/nsk-innovative-products/swr-spherical-roller-bearings

1) Valivá ložiska NSK SWR a pouzdra na hřídeli linky kontinuálního lití oceli

2) Typické odlupování a trhliny v oběžné dráze vnějšího prstence soudečkového ložiska ze stroje pro kontinuální lití

3) Běžné mechanismy selhání soudečkových ložisek používaných ve strojích a zařízeních v závodech na výrobu oceli

4) Soudečková ložiska řady NSK SWR mají několikanásobně vyšší odolnost proti opotřebení než standardní protějšky


O společnosti NSK Europe
Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 30 400 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2020 dosáhlo více 4 350 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 792 milionů eur.
www.nskeurope.com

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2022: Novinky z oborů 3D tisk a logistika

Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se blíží a my vám postupně představujeme zajímavosti z vybraných oborů. Dnes se zaměříme na 3D tisk a logistiku. Inzerce 3D […]

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]