Strojírenství

03. října 2018 00:23

Sodick jako odpověď na rostoucí požadavky výroby

Téměř výhradní orientace české produkce na automobilový průmysl bývá často předmětem dlouhých diskuzí ať již v odborných, či laických kruzích. Někdy je obdivována, často zatracována. Pravda bude patrně asi někde uprostřed, pravděpodobně ale právě zaměření českých výrobců na automotiv bude jednou z příčin současného hospodářského úspěchu ČR. Nejvíce viditelnou je samozřejmě finální automobilová produkce, nicméně výroba přímo či nepřímo s automobilovým průmyslem související bude možná z pohledu národohospodáře tím ještě důležitějším prvkem.

Automobily nás tlačí dopředu…

Z pohledu dodavatelů strojního vybavení jsou právě firmy zajišťující pro koncernové výrobce dodávky montážních komponentů tím, kdo nejpečlivěji sleduje nabídku na trhu obráběcích strojů. Není na tom nic divného. V dnešním globálním světě není o nabídky nouze a tak velcí odběratelé kladou na výrobce a dodavatele stále přísnější nároky. Udržet se na trhu vyžaduje špičkové odborníky vybavené nejmodernějším strojním parkem. Provozní parametry současných obráběcích a tvářecích strojů uvolnily ruce i konstruktérům a popustily fantazii designérů. Ruku v ruce s tímto trendem kráčí i snaha o snížení nákladů a co nejvyšší rentabilitu. Výslednicí tohoto trendu je snaha o výrobu stále komplikovanějších a rozměrově větších finálních dílů. Největší dopad má tento trend patrně na výrobu plastových dílů a obor s ním spojený, nástrojařskou výrobu.

Inzerce

Inovace za pochodu

Produkce plastových dílů na vstřikovacích lisech je s výrobou vstřikovacích nástrojů velmi úzce spjata. Velikost výsledného výlisku je závislá na dvou rozhodujících faktorech, velikosti vstřikovacího lisu a velikosti nástroje, tedy vstřikovací formy. Rozměrové možnosti vstřikovací formy jsou ovšem přímo závislé na výrobních možnostech, tedy na strojním vybavení nástrojárny. Tam, kde se dnes požadavky na provozní přesnost stroje pohybují v mikrometrech, tedy zejména u elektroerozivních strojů, není jednoduché najít dodavatele, který se nebojí jít do extrému.

Jedině Sodick

Přední světový specialista na elektroerozivní stroje, japonská společnost Sodick je jedním z těchto výrobců. Ve výrobním portofoliu firmy najdeme vše, od speciálů které u jiných výrobců vůbec nenajdete, jejichž provozní parametry se pohybují v řádu nanometrů, až po superpřesné lineární obry. Společnost Sodick je prodchnutá japonským duchem, japonská filozofie prostupuje celým výrobním přístupem. V maximální možné míře všechno vyrobit doma, veškeré komponenty „Made in Sodick“. Jedině tak je podle Sodicku možné zaručit přesnost a provozní spolehlivost. Není tedy divu, že Sodick je vedle výroby elektroerozivních strojů i největším světovým výrobcem lineárních motorů. Stroje, osazené nekonvenční pohonovou technikou vlastní konstrukce i výroby, tedy lineárními motory, umožňují výrobci garantovat svým zákazníkům nezměněnou provozní přesnost po dobu neuvěřitelných deseti let.

Drátové řezání v provedení Maxi

Jedna z největších drátových řezaček v Evropě. Téměř šest krát čtyři a půl metru a výška téměř tři metry. To je drátová řezačka Sodick AQ 1500 L Premium. Hmotnost obrobku až 8 tun a pojezdy pracovních os až 1500 x 1000 x 600 mm. Možnost řezání v zaplavené pracovní vaně do výšky řezu 600 mm. Tomu, kdo se pohybuje v oboru, musí tyto parametry okamžitě imponovat. Lineární pohony spolu s odměřováním optickými pravítky a řídicí jednotka opět „Made in Sodick“, s extrémně rychlou reakcí, poskytují uživateli garanci obrábět i rozměrově extrémní obrobky v maximální přesnosti.

Stroj AQ 1500L Premium
Rozměry stroje – Š × V × D mm 5 600 × 4 435 × 2 930
Váha stroje kg 15 000
Pojezdy os – X, Y, Z mm 1 500 × 1 000 × 600
Pojezdy os – U, V mm 1 520 × 1 020
Váha obrobku max. kg 8 000

…a paní, kde to mají ?

Unikátní stroj, o němž je řeč, pořídil do své nástrojárny přední tuzemský výrobce plastových dílů, společnost ATEK s. r. o. v Moravské Třebové, jehož 90 % produkce směřuje do automobilového průmyslu. Společnost je dlouholetým prověřeným dodavatelem koncernů VW a BMW. Vedle hlavní, tedy lisařské produkce provozuje společnost ATEK i vlastní nástrojárnu, do které dodávka směřuje. Dlouholeté zkušenosti naučily vedení společnosti pečlivě sledovat trendy v oboru a být stále o krok vpředu před konkurencí. V současné době je tímto krokem drátová řezačka Sodick. Kompletní dodávku do nástrojárny ATEK zajišťuje společnost Zenit, spol. s r. o., exkluzivní dodavatel strojů Sodick pro Českou a Slovenskou republiku.

www.zenit.cz

Mohlo by se Vám líbit

Lampy na obráběcí stroje

Profesionální osvětlení strojů, pracovních stolů a výrobních linek Naše firma dodala českým a slovenským zákazníkům už několik tisíc lamp, především na obráběcí stroje. Dodáváme lampy […]

50. konference s mezinárodní účastí: PROJEKTOVÁNÍ A PROVOZ POVRCHOVÝCH ÚPRAV

20. – 21. března 2024 v Hotelu Olšanka, Praha 3 Inzerce Konference je určena pro široký okruh posluchačů: pracovníky i majitele lakoven, autolakoven, galvanizoven, zinkoven, […]

Rychlejší přístup k datům přístrojů

EPLAN eStock umožňuje společnostem přístup k centralizované správě zařízení v cloudu EPLAN, zjednodušuje spolupráci, zkracuje dobu koordinace práce a odstraňuje nekontinuitu dat. Ve verzi EPLAN […]