Strojírenství

03. října 2022 12:10

Siemens na MSV představí řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu

Rostoucí ceny energií, nejistota jejich dostupnosti, měnící se potřeby a požadavky zákazníků a nutnost udržet výrobu v chodu za všech okolností. České průmyslové firmy si dnes musí poradit v mimořádně komplexním a nepředvídatelném prostředí.

Inzerce

Proto společnost Siemens na MSV 2022 v rámci expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F představí svá řešení pod heslem „Flexibilní, odolná a energeticky úsporná výroba“.

Neplaťte za energii, kterou nepotřebujete

Náklady na energie dosahují v průměru až 10 % všech výrobních nákladů. V odvětvích náročných na spotřebu energie může tento podíl činit až 40 % a s rostoucími cenami to může být i víc. Na MSV Siemens představí řadu řešení, která dokážou energie výrazně ušetřit. Lze také dosáhnout úspor už s minimálními investicemi a prakticky hned. Komplexně se můžete s řešeními Siemens seznámit na odborné konferenci pořádané na MSV na toto téma Siemens dne 6.10. (bez poplatku), program a registrace ZDE.

Systém SIMATIC Energy Manager pro řízení hospodaření s energiemi dokáže podrobně vizualizovat toky energie a údaje a identifikovat případné příčiny změn. Umožňuje vyhodnotit energetickou účinnost zařízení, optimalizovat nákupy energií a ukázat, kde je možné až 30 % energie ušetřit, a snížit tak i množství CO2 emisí.

Velkou část spotřeby elektrické energie, téměř 70 %, v průmyslu představují elektromotory. Samotné moderní motory mají až o 6 % nižší spotřebu energie, propojením s frekvenčními měniči lze potenciál úspor zvýšit na zhruba 30 %. Při digitalizaci celého systému v kombinaci s ukládáním energie mohou úspory dosáhnout až 60 %. Díky webové aplikaci SinaSave lze spočítat návratnost investice do energeticky efektivnějšího elektromotoru nebo celého pohonu ve spojení motoru s frekvenčním měničem a dalšími regulačními prvky.

Flexibilní v každé situaci

Schopnost rychle reagovat na změny je dnes základem konkurenceschopnosti. Efektivním řešením je využití digitálního dvojčete, které umožní upravovat výrobní řetězec tak, aby si poradil se změnami komponentů, materiálů i požadavků zákazníků. Výhody a přínosy digitálního dvojčete výroby ukazuje aplikace Run My Virtual Machine, kterou Siemens ukazuje v živém přenosu z výroby nebo školní obráběcí stroj vybavený řídicím systémem Sinumerik One.

K vyšší flexibilitě výroby výrazně přispívají také řešení edge. Siemens Industrial Edge stojí mezi klasickým edge computingem a cloud computingem. Uživateli dovoluje využívat a podle vlastních potřeb si nakombinovat to nejlepší z obou těchto přístupů. Na rozdíl od konvenčních edge řešení Industrial Edge s cloudem počítá, odesílá do něj ale méně dat, která jsou již upravená a optimalizovaná. Díky tomu se neprojeví slabé stránky cloudových řešení, jako jsou dlouhá odezva anebo vysoké ceny za pronájem. Řešení současně umožňuje využít obrovskou výpočetní kapacitu cloudu a možnost okamžitého přístupu k datům odkudkoliv a kdykoliv.

Odolná a spolehlivá výroba, jak data pomáhají

Neplánované prostoje způsobené poruchami zařízení mohou zapříčinit až 30% ztrátu výrobního výkonu. Řešení SITRANS SCM IQ pro preventivní údržbu poruchy včas odhalí a poskytne příležitost pro opravu. Aplikace výrazně šetří náklady na opravu, včetně nouzových dodávek náhradních dílů. Při využití IIoT navíc dokáže zvýšit výkon výrobní linky až o 10 %.

Siemens dále představí případové studie z České republiky pro moderní údržbové metody jako jsou condition monitoring a preventivní údržba, kde klíčovou roli hrají data a jich analýza a využití.

Kvalitu výroby i produktů pomáhá na maximální úrovni zvyšovat a hlídat umělá inteligence. Dokáže analyzovat ohromné objemy dat a pomocí strojového učení najít místa a výrobky, které je potřeba znova zkontrolovat nebo opravit. Siemens využívá prvky umělé inteligence i v edge. AI Edge aplikace je podobná aplikaci v chytrém telefonu a v rámci systému ji lze umístit na libovolný počet edge zařízení, kde je jejím úkolem vytvářet předpovědi v reálném čase.

O přínosech digitálních dvojčat strojů již bylo řečeno mnohé. Reálné ukázky digitálních dvojčat strojů a jejich přínosy představí Siemens na své expozici, a to jak pro obráběcí stroje, tak pro stroje zpracovatelského průmyslu.

Modernizace průmyslového zařízení

Přestavba a modernizace stávajícího výrobního zařízení je náročným úkolem a správa příslušných dat bývá velmi složitá. Softwarové řešení COMOS umožňuje spravovat data integrovaně v jedné platformě a připravit výrobní zařízení pro vytvoření digitálního dvojčete. Aplikace COMOS Mobile Worker pak zaznamenává všechny změny v technické dokumentaci a úkoly vykonané během modernizace a pohodlně je zobrazuje prostřednictvím rozšířené reality v tabletu nebo mobilním zařízení. Jak může rozšířená realita pomoci s prováděním údržby ukážeme na našem stánku.

Nezapomínáme na odborné vzdělávání

I v letošním roce pořádá český Siemens soutěž SINUMERIK CUP pro studenty středních škol. Siemens je také partnerem soutěže v programování, kterou pořádá organizátor MSV 2022. Dále se účastníme akce www.zkusprumysl.cz.

Kompletní informace o prezentaci Siemens na: www.siemens.cz/msv

 

Mohlo by se Vám líbit

Měření tloušťky plechu

V automobilovém průmyslu se při lisování plechů používá stříhání a tvarování do forem pomocí lisovacího nástroje. Kovové raznice se používají k vytvoření vysoce přesných kovových […]

Ultrarychlé váhové terminály IND 360 pro automatizaci systémů vážení a plnění nádrží

Rychlé, automatizované aplikace usnadňují vážení. Terminál METTLER TOLEDO IND360 v sobě skrývá jedno zařízení pro více aplikací. Předprogramované aplikace pro řízení úrovně náplně v nádrži/zásobníku a […]

OSTROJ dodá dopravníkový systém pro Model Obaly. K prototypování využil virtuální realitu

Opavský OSTROJ získal rozsáhlou zakázku na dodávku komplexního dopravníkového systému pro automatizaci výroby ve společnosti Model Obaly a.s. S pomocí simulačního programu a virtuální reality navrhl […]