Strojírenství

29. září 2021 23:34

Rozhovor: Představení kompresorů ALMiG

O rozhovor jsme požádali pana Bronislava Suchánka – Managing directora a jednatele společnosti ALMiG Kompresory s.r.o.

Inzerce

Představte prosím historii společnosti ALMiG a její působení v České republice a na Slovensku.

ALMIG KOMPRESORY s.r.o. je zastoupením a dceřinou společností německého výrobce kompresorů ALMIG-Kompressoren GmbH se sídlem ve městě Köngen u Stuttgartu, jehož historie sahá až do roku 1923. Naši firmu jsme založili v roce 2009 a doposud jsme dodali více než 1500 průmyslových kompresorů do různých výrobních podniků v Česku a na Slovensku a s radostí můžu konstatovat, že jsme se docela rychle stali jedním z nejvýznamějších hráčů v tomto oboru. K tomu nám dopomohlo například i pořádání různých seminářů zaměřených na úsporu při výrobě vzduchu, účasti na veletrzích a oborových výstavách a samozřejmě píle a nadšení našich kolegů.

Jaké typy kompresorů dodáváte na trh a jaké jsou jejich specifické vlastnosti?

Specializiujeme se především na dodávky průmyslových šroubových kompresorů ve výkonovém rozsahu 4-400 kW, a to buď mazaných olejem nebo bezolejových kompresorů, které mají své uplatnění především v potravinářském (pivovary, mlékárny) a farmaceutickém průmyslu, nemocnicích a dalších výrobách, kde je požadována nejvyšší kvalita vzduchu s nulovým obsahem zbytkového oleje. Specifickým produktem jsou dvoustupňové šroubové kompresory, které mají díky speciální konstrukci extrémně vysokou účinnost. Tyto kompresory se vyrábí ve výkonech 132-250 kW a už se nám jich podařilo několik dodat i na náš trh. S těmito kompresory zákazník velmi výrazně ušetří na energiích ve srovnání s konvenčním řešením. Také dodáváme turbokompresory, pístové a vysokotlaké kompresory. Na to se samozřemjmě váže i dodávka různého příslušenství pro úpravu stlačeného vzduchu, jako jsou filtry, sušičky atd.

Kdo tvoří gró vašich zákazníků? Specializujete se na určitý segment trhu?

Na tuto otázku neexistuje snadná odpověď. Proč? Vážíme si každého zákazníka a máme několikrát ověřeno, že jsme dodali malý pístový kompresor před mnoha lety zákazníkovi, který tehdy začínal v rodinném domě a později postavil na zelené louce továrnu a máme tam již 3 šroubové kompresory. Dá se však říct, že velký podíl našich zákazníků tvoří firmy působící v oblasti dodávek pro automobilový průmysl, kde je jsou obecně vysoké nároky na kvalitu a rychlost dodávek a služeb. Obecně však dodáváme firmám napříč celým spektrem oborů.

Vaše zastoupení zajišťuje prodej a servis kompresorů. Působíte na českém a slovenském trhu přímo. Prostřednictvím partnerů nebo kombinovaně?

Z počátku jsme působili přímo, postupně jsme však vybudovali relativně hustou síť autorizovaných servisních a prodejních zastoupení jak v Česku tak na Slovensku. Díky tomu můžeme být zase o krok blíže k zákazníkům, navíc, bez toho bychom určitě nebyli schopni dosáhnout tak strmého rozvoje.

Ekonomika provozu kompresoru určitě závisí na spotřebě energií a jeho poruchovosti. Cítíte od zákazníků tlak na snižování energetické náročnosti, resp. zájem o sofistikovanější řešení v souvislosti s trendem prediktivní údržby?

Všeobecně se ví, že výroba stlačeného vzduchu není levná záležitost. Uvědomují si to i naši zákazníci. Je to vidět již několik let, že je zajímá specifická spotřeba kompresorů = za kolik Kč vyrobí m3 stlačeného vzduchu. Náš vývoj nespí a s každou novou kompresorovou řadou snižujeme energetickou náročnost. U středních a větších realizací doporučujeme využívat odpadní teplo pomocí tepelného výměníku olej/voda pro ohřev užitkové vody a topení. Samozřejmě toto nabízíme tzv.na klíč včetně rozvodů a MaR. Máme mnoho realizací, kde jsme toto využití tepla řešili až ve druhé etapě – po dodání kompresorů.

Pokud se jedná o garanci, jako jediní na trhu nabízíme 5 let! Jsme rádi, že na toto zákazníci slyší.

Stávají se i z kompresorů smart zařízení? (Mají řidicí systémy, dokáží sdílet údaje o provozu do výrobních systémů a podobně?).

Můžu prohlásit, že všeobecně známé Industry 4.0 není pro nás pouze fráze. Naše zařízení na přání vybavujeme například cloudovou technologií IOT, díky které má zákazník permanentní přístup ke svým zařízením ať už přes běžný internetový prohlížeč nebo mobilní aplikaci. Samozřejmostí jsou věci jako různě notifikace na email nebo telefon, systém prediktivní údržby a sledování nákladů. Další možností je například konektivita přes Modbus nebo Profibus a zasílání dat do již existujících řidících sstémů zákazníka.

Předpokladám, že dnes už zákazníci nemají zájem jen o katalogové produkty. Dokážete jim nabídnout i řešení výroby stlačeného vzduchu podle jejich požadavků, na klíč?

Každá zakázka je jiná až unikátní. Nejprve si provedeme audit stavu a potřeb potenciálního zákazníka (někdy provedeme exaktní měření současného stavu) a pak nabízíme řešení. Vždy variantně, kdy vypíchneme možnosti a výhody jednotlivých možností. V diskuzi se zákazníkem se dobereme k optimálnímu řešení, které pak realizujeme tzv.na klíč. Či-li dodáme a namontujeme všechny komponenty kompresorové stanice (kompresor, sušička, filtrace, odvod kondenzátu, vzdušník) a běžně včetně rozvodů stlačeného vzduchu (materiál nerez, hliník, ocel, plast). Ano, montujeme i silový elektrický přívod, potřebnou vzduchotechniku, v poslední době většinou automatickou; včetně vizualizace.

V jaké oblasti vás pandémie koronaviru a s ní související opatření nejvíce postihly?

Zvládli jsme a průběžně zvládáme menší logistické složitosti. Naši zákazníci jsou chápaví a vstřícní.

Asi největší potíže jsme loni zaznamenali se vstupem na slovenské území, byť to máme jen 10km. Vládní opatření nás velmi eliminovaly. Realizovali jsme větší zakázky a nebylo to snadné. Zároveň máme nemálo zákazníků stálých, kteří potřebují vykonávat pravidelné preventivní servisy na kompresorech. Jak se říká štěstí přeje připraveným a povedlo se nám najít a prohloubit spolupráci s novým obchodně servisním partnerem na Slovensku.

Pane Suchánku, děkuji za rozhovor!
Jiří Klusáček – redakce oneindustry

www.almig.cz

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2022: Novinky z oborů 3D tisk a logistika

Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se blíží a my vám postupně představujeme zajímavosti z vybraných oborů. Dnes se zaměříme na 3D tisk a logistiku. Inzerce 3D […]

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]