Strojírenství

12. června 2019 08:42

Rolované pružné kolíky

SPIROL vynalezl rolované pružné kolíky a jejich výrobu před více než 70 lety. Od té doby se tento druh kolíku velmi osvědčil v mnoha různých odvětvích a ukázalo se, že jde o nejuniverzálnější pružný kolík na trhu. Rolované kolíky SPIROL nejsou jen spojovacím materiálem, ale také pružným členem spoje, kde absorbují vibrace a rázy, a jsou tak aktivním prvkem. Je také důležité, že rolovaný kolík SPIROL nabízí nejnižší náklady na celkový spoj, tedy na kolík samotný a rovněž na jeho instalaci.

SPIROL rolované kolíky mohou být použity v nespočetné řadě aplikací z různých průmyslových a výrobních odvětví, kde je třeba spojit díly dohromady. Následující 3 ukázkové aplikace patří mezi ty nejčastější:

Inzerce

1. Poziční lícování:

Jakmile je rolovaný kolík nainstalován v jednom z komponentů, může sloužit jako reference (lokační kolík) nebo pro poziční lícování druhého dílu sestavy. Jako příklad aplikace můžeme uvést lícování skříně a víka klikového hřídele motoru, lícování víka a skříně olejové pumpy, lícování víka a těla z odlitku u přímočaré elektrické pily atd. Výhody použití rolovaného kolíku oproti jiným spojovacím materiálům v tomto typu aplikací jsou:
a) Otevřenější tolerance rozměru díry, snížení nákladů na přípravu díry, která stačí být vrtaná, čímž se sníží opotřebení nástroje a zvýší se produktivita.
b) Mohou být použity v dírách s nedokonalou kruhovitostí, dírách ražených či odlitých.
c) Díky své pružnosti se snáze přizpůsobí vzniklé nepřesnosti v pozičních tolerancích děr montovaných komponentů, čímž usnadňují instalaci a zpřesňují výsledné spojení.

2. Permanentní statické spojení:

Kolík slouží k pevnému spojení dvou a více komponentů dohromady bez vzájemného relativného pohybu. Jako příklady aplikací tohoto druhu uvádíme např. řadicí skříň automatické převodovky, kde rolovaný kolík upevňuje
skříň k základně, nebo dieselový vstřikovač, kde kolík drží vinutou pružinu v pozici či připevnění hřídele k unašeči diferenciálu. Výhody použití rolovaného kolíku oproti jiným spojovacím materiálům v tomto typu aplikací jsou: a) Nabízejí 3 různé varianty od lehkého, přes střední, až po těžký kolík. Každá varianta je vhodná pro jiný typ aplikace. Kolíky se liší poměrem flexibility a pevnosti na stříh spolu s instalační silou potřebnou k zalisování.
b) Design SPIROL rolovaných kolíků je uzpůsoben tak, že kolíky zůstanou flexibilní i po zalisování a ochraňují tak díru před poničením, neboť pohlcují vibrace a rázy.
c) Vyžadují nižší sílu na zalisování v porovnání s jinými typy kolíků, čímž usnadňují instalaci a snižují náklady na samotné lisovací zařízení.
d) Zaoblené sražení na obou koncích, nepřítomnost ostrých hran a šikmého, nerovnoměrného zakončení zaručují bezproblémovou instalaci.

3. Panty, osy otáčení (bez tření nebo s třením):

Když dochází k volné rotaci alespoň jednoho dílu sestavy – volný pant, nebo k rotaci se třením, rolovaný kolík je dobrou volbou pro osu otáčení. Jako příklady aplikací tohoto typu můžeme uvést pant ramena otáčení ruční kotoučové pily, pant otáčení ráčnového klíče, pant madla dveří u automobilu, panty plastových kosmetických krabiček atd. Výhody použití rolovaného kolíku oproti jiným spojovacím materiálům v tomto typu aplikací jsou:
a) Při dodržení doporučeného rozměru děr je možné navrhnout použití stejného typu kolíku pro rozdílný typ pantu, buď s volným otáčením nebo s otáčením s různými úrovněmi tření.
b) Tým inženýrů SPIROL může prostudovat daný typ aplikace a na základě požadavků doporučit design pantu otáčení.
c) Díky své pružnosti se snáze přizpůsobí vzniklé nepřesnosti v pozičních tolerancích děr montovaných komponentů.
d) Široká škála standardních průměrů pro aplikace v různých odvětvích, od 0,8 mm do 20 mm.

Kromě těchto klasických aplikací zmíněných výše se rolované pružné kolíky dále používají často jako kolíky zabraňující rotaci či jinému pohybu, jako střihové kolíky, vodící kolíky atd., a to v různých odvětvích a aplikacích jako jsou: motory, madla dveří, panty a kování, ruční nářadí, zemědělské stroje, systémy nasávání vzduchu, domácí spotřebiče, těžká technika a výrobní stroje, kosmetické krabičky, kancelářská technika, elektronická zařízení,nábytek atd.

SPIROL SAS, organizační složka
Tel: +420 417 537 979
vkraus@spirol.com
www.spirol.com
Jsme certifikováni pro ISO 9001, ISO/TS 16949, ISO14001

Mohlo by se Vám líbit

Rozmanitější nabídka sortimentu pro zapichování a upichování GL, HSS monolitních nástrojů a řešení pro údržby od společnosti Dormer Pramet

Společnost Dormer Pramet přichází s rozšířeným sortimentem výrobků pro zapichování a upichování a představuje nové HSS vrtáky, závitníky a nástroje pro údržbu při podzimním uvedení […]

EPLAN vstupuje do technologického partnerství s firmou Dassault Systèmes

Digitální transformace se může stát realitou pouze s propojenými systémy, sdílením dat a úzkou spoluprací mezi výrobci. Proto společnost EPLAN založila koncem roku 2020 partnerský […]

Hlasové ovládání místo psaní: Continental a Google Cloud vybaví auta generativní umělou inteligencí

Nová spolupráce mezi firmou Continental a Google Cloud má za cíl vytvořit intuitivní uživatelské prostředí pro řidiče Continental je jedním z prvních dodavatelů pro automotive na […]