Strojírenství

08. června 2022 23:42

Nový typ generátoru s permanentními magnety a s průchozím hřídelem od ABB zvyšuje energetickou účinnost lodí

  • ABB generátor s průběžným hřídelem s permanentními magnety zvýší účinnost, výkon a spolehlivost oceánských plavidel
  • Inovativní design snižuje náklady na palivo až o 4 procenta
  • Generátor je až o 20 procent menší a o 30 procent lehčí

Nejnovější generátor s průchozím hřídelem od ABB umožní provozovatelům lodí využít výhod efektivity, výkonu a spolehlivosti technologie permanentních magnetů. Nový generátor přináší flexibilitu a snadnou instalaci na širokou škálu plavidel, včetně lodí na sypký náklad, kontejnerových lodí, tankerů na kapalný zemní plyn a trajektů přepravujících cestující a auta.

Inzerce

Generátor AMZ 1400 s permanentními magnety je optimalizován pro napájení z frekvenčního měniče. Má lepší účinnost než asynchronní nebo synchronní stroje při plném i částečném zatížení. To pomáhá snížit náklady na palivo až o 4 procenta a nabízí dobu návratnosti dva až čtyři roky. Vysoká účinnost generátoru snižuje také emise CO2 o několik tun za každý den na moři.

Kompaktnost generátoru zmenšuje půdorys zařízení o přibližně 20 procent ve srovnání s konvenčním synchronním nebo asynchronním generátorem. Hmotnost generátoru je nižší zhruba o 30 procent. Jednotka se také v loděnici jednodušeji instaluje, protože mezilehlý hnací hřídel je namontován na generátor a poté zvednut do plavidla a tam ustaven.

Juha-Pekka Kivioja, globální produktový manažer ABB pro velké motory a generátory, řekl: „Technologie permanentních magnetů ABB se během tří desetiletí prokázala jako inherentně spolehlivá ve velkých motorech a generátorech, v pobřežních větrných turbínách a pohonných aplikacích. Aplikace permanentních magnetů na generátory s průběžným hřídelem je významným krokem, který pomáhá energetickým systémům plavidel sladit se s cíli stanovenými Mezinárodní námořní organizací (IMO) pro index energetické účinnosti (EEDI), index energetické účinnosti existujících lodí (EEXI) a indikátor uhlíkové intenzity (CII). Zvýšení energetické účinnosti dělá z hřídelového generátoru s permanentními magnety důležitý prostředek pro snižování emisí u větších plavidel.“

Kromě nově postavených plavidel je technologie permanentních magnetů ABB relevantní také pro stávající lodě, kde dodatečné vybavení nabízí praktickou možnost pro zlepšení energetické účinnosti a snížení emisí.

Existují tři možné režimy provozu hřídelového generátoru ve spojení s hlavním hnacím motorem. V režimu odběru energie (PTO Power Take Out) dodává energii do elektrické sítě plavidla. To optimalizuje využití velkého motoru a zároveň eliminuje potřebu provozu pomocných generátorů, šetří náklady na palivo a snižuje emise.

V režimu Power Take In (PTI) generátor s průběžným hřídelem funguje jako synchronní motor pro dodatečné zvýšení výkonu pro pohon lodního šroubu. AMZ může také pracovat v režimu Power Take Home (PTH) pro nouzový pohon v případě selhání hlavního motoru.

Kombinace generátoru s průběžným hřídelem, který využívá permanentních magnetů, může také pohánět dokormidlovací zařízení, umožnit propojení stejnosměrných zdrojů nebo spotřebičů či umožnit propojení pevnina – lodˇ. V rámci své první objednávky ABB dodá AMZ generátory pro flotilu dvanácti dvoupalivových lodí pro sypké náklady o kapacitě 210 000 dwt vlastněných společností Himalaya Shipping se sídlem na Bermudách.

ABB Pohony udržují svět v pohybu a zároveň šetří energie každý den. Inovujeme a posouváme hranice technologií, abychom zákazníkům, průmyslovým odvětvím a společnostem umožnili nízkouhlíkovou budoucnost. S našimi digitálně řízenými pohony, motory a službami dosahují naši zákazníci a partneři lepšího výkonu, bezpečnosti a spolehlivosti. Nabízíme kombinaci odborných znalostí a technologií, abychom mohli dodat optimální řešení pohonu pro širokou škálu aplikací ve všech průmyslových segmentech. Prostřednictvím naší globální přítomnosti jsme vždy blízko našim zákazníkům. Na základě více než 130 let zkušeností s elektrickými pohonnými jednotkami se učíme a zlepšujeme každý den.


ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední globální technologická společnost, která podněcuje transformaci společnosti a průmyslu k dosažení produktivnější a trvale udržitelnější budoucnosti. Propojením software s portfoliem elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů ABB posouvá hranice technologií na vyšší úroveň výkonnosti. Úspěch společnosti ABB, která je špičkou v oboru více než 130 let, tvoří 105 000 talentovaných zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. www.abb.com

 

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]