Strojírenství

23. října 2017 14:58

Nové stroje SMEC na veletrhu EMO 2017

Před několika týdny proběhl v německém Hannoveru mezinárodní strojírenský veletrh EMO 2017. Ti z vás, kteří na tento veletrh zavítali, měli možnost navštívit také stánek jihokorejské společnosti SMEC. Stánek měl rozlohu úctyhodných 270 m2. Návštěvníkům byly k dispozici zástupci lokálních distributorů včetně českého, firmy Grumant s. r. o. Pro návštěvníky, kteří nejsou silní v anglickém nebo německém jazyce tak odpadla jazyková bariéra a měli možnost se detailně seznámit se stroji této firmy. Těch bylo na stánku rovných deset, pět z nich novinky, které měly na výstavě EMO světovou premiéru. Právě tyto novinky bychom Vám v krátkosti rádi představili.

CNC soustruh s Y osou SL3500Y rozšiřuje nabídku těchto soustruhů SMEC


Stroje firmy SMEC si díky své kvalitě a spolehlivosti našly celou řadu spokojených zákazníku jak ve světě, tak i v České a Slovenské republice. Firma však nespí na vavřínech a neustále se snaží své stroje zdokonalovat a rozšiřovat svou nabídku novými modely. Při vývoji nových strojů je pak kladen důraz na požadavky trhu.

Inzerce


Novinky mezi soustruhy

První z netrpělivě očekávaných novinek v nabídce soustruhů firmy SMEC je řada soustruhů s Y osou, která nese označení SL3500Y. V nabídce těchto soustruhů (s Y osou) bylo jisté nezaplněné místo. Řada SL2500Y měla maximální soustruženou délku 520 mm. Na ni navazuje úspěšná řada soustruhů PL45LY/XLY s délkou 2 140/2 930 mm. A je to necelý rok, kdy se na setkání evropských distributorů strhla diskuze na toto téma. Zástupci distributorů i zástupci firmy SMEC se shodli na tom, že je potřeba tuto mezeru zaplnit. A za necelý rok si návštěvníci výstavy v Hannoveru mohli prohlédnout výsledek pilné práce techniků firmy SMEC.

Konstrukce strojů vychází z osvědčených konceptů. Základem je tak šikmé litinové lože se sklonem 30°. Na loži je umístěn bohatě žebrovaný vřeteník. Samotné vřeteno je osazeno sklíčidlem s velikostí 12 nebo 15 palců. Na kluzných vedeních se rychlostí až 30 metrů za minutu pohybuje revolverová hlava s 12 pozicemi poháněných nástrojů velikosti BMT65. Právě systém BMT zajišťuje vysokou tuhost a produktivitu frézovacích operací, což je velkou výhodou právě u soustruhu s Y osou. Přitom je neuvěřitelně rychlá. Čas pootočení mezi dvěma pozicemi je díky servomotoru pouhých 0,5 sekundy. Maximální soustružený průměr je 430 mm. Soustruženou délku je možné zvolit dle potřeby buď 780, 1 530 nebo 2 125 mm.

Zástupcem výkonných soustruhů větších rozměrů a zároveň další z novinek je soustruh SL5500M. Ten navazuje na řadu PL45 a rozšiřuje její možnosti. Maximální průměr obrábění byl zvýšen na 650 mm, délka obráběného dílu může být až 1 079 mm. Stroj může být vybaven sklíčidlem o velikosti až 24 palců s průměrem vrtání vřetena 181 mm. Výkon motoru dosahuje maximální hodnoty 55 kW. Dostatečný výkon a tuhost při frézování je zabezpečen použitím revolverové hlavy s 12 pozicemi BMT85. Základem je šikmé litinové lože se sklonem 45° a nízko umístěným těžištěm.

Svislé soustruhy SL500/1000 byly opět vyvinuty s cílem zaplnění mezery v nabídce svislých soustruhů. Díky těmto dvěma modelům tak máme k dispozici ucelenou řadu pro obrábění maximálních průměrů od 400 do 1 000 mm. Model SLV500 má maximální obráběný průměr a délku 500 a 465 mm, model SLV1000 pak 1 000 a 955 mm. Oba stroje mají revolverové hlavy se systémem BMT o velikosti 65 respektive 85.

Frézovací centrum SM400DDH má dvě vřetena a otočný stůl. V jednom cyklu tak můžete obrábět dva obrobky a další dva upínat.

Dvouvřetenové frézovací centrum

Na svislém soustruhu SLV1000M je možnost soustružit díly průměru až 1 000 mm s délkou až 955 mm

Možná nejvíce zajímavým strojem na stánku firmy SMEC bylo bezesporu dvouvřetenové vertikální centrum SM400DDH. Tento stroj byl vyvinut pro obrábění forem pro pouzdra mobilních telefonů. Díky dvěma vřetenům je schopen dokončit dvě formy v jednom cyklu. Dochází tak k zdvojnásobení produktivity. Poslední verze tohoto stroje má navíc otočný stůl s dvěma pozicemi. Díky upínání obrobků během pracovního cyklu stroje dochází k maximálnímu využití kapacity stroje. Toto řešení jistě najde uplatnění, a úspory přinese také řadě českých nástrojáren.

Vřetena stroje s kuželem BBT30 mohou pracovat až při 12tisíci otáčkách. Vysoká dynamika je zajištěna pracovním posuvem až 20 m/min, rychloposuv může dosáhnout až 48 m/min. Rozměr stolů je 660 × 575 mm a nosnost každého z nich je 400 kg. Kapacita každého ze zásobníků nástrojů je 20 kusů.

Pokud jste nestihli navštívit stánek SMEC na veletrhu EMO, máte možnost se se stroji SMEC seznámit na showroomu firmy Grumant s. r. o. v Praze, nebo u některého z jejích spokojených zákazníků. Neváhejte a přesvědčte se o jejich kvalitě. Kontaktujte Grumant s. r. o., zástupce firmy SMEC na našem trhu.

Řada SL5500L rozšiřuje možnosti soustruhů PL45, které se osvědčily svojí produktivitou a spolehlivostí

GRUMANT s. r. o.
Bečovská 1435, Praha 22-Uhříněves,
104 00 Praha 114
tel.: +420 283 870 731
fax: +420 283 870 733
obchod@grumant.cz
 www.grumant.cz

Mohlo by se Vám líbit

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách. Ve […]

AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie. Jak […]

OSTROJ pokračuje v investicích do energetických úspor. Loni ušetřil téměř 3 miliony Kč

OSTROJ, jedna z předních strojírenských firem v České republice s více než sedmdesátiletou historií, čelí v posledních letech rapidnímu nárůstu nákladů na energie, a to v desítkách milionů korun. V roce […]