Strojírenství

25. října 2018 09:51

Nejdále v digitalizaci továrny je Siemens v Česku ve Frenštátu

Nejdále v digitalizaci je podnik Siemens Česká republika v továrně na elektromotory Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Podařilo se v ní digitalizovat proces od návrhu výrobku přes řízení výrobního procesu po skladové hospodářství. Podle generálního ředitele Eduarda Palíška je zavedení idejí průmyslu 4.0 do výroby klíčové pro udržení konkurenceschopnosti. Siemens do svých sedmi továren v Česku do roku 2024 investuje sedm miliard korun, řekl Palíšek v rozhovoru s ČTK na strojírenském veletrhu v Brně.

Podobně se podle něj musí zachovat i ostatní průmyslové podniky v České republice, pokud se chtějí na trhu udržet. „O průmyslu 4.0 se hovoří už několik let. Málokdo mu věřil a někdo o něm hovořil s despektem, protože nebylo zřejmé, co se jím myslí. Ale dnes se ukazuje, že kdo trend digitalizace zachytil, získává náskok,“ uvedl Palíšek.

Inzerce

V Česku jsou podle něj firmy, které s digitalizací začaly, stále v menšině. „Je však třeba si uvědomit, že komparativní výhody, jako je levná pracovní síla a levný vstupní materiál, postupně odezní,“ řekl Palíšek. Více digitalizují obvykle firmy, které jsou součástí řetězu, v němž se do ní pustily firmy vyrábějící konečný produkt.

Siemens sám nabízí produktovou řadu, která pokrývá digitalizaci právě od návrhu výrobku, což je software, až po nástroje, které dokážou sledovat a analyzovat výrobní proces, a cloudový systém, jenž sbírá data, hodnotí účinnost a předpovídá pravidelnou údržbu. „Sami si takový systém v našich továrnách testujeme,“ řekl Palíšek.

Díky digitalizaci podle něj některé profese zcela zaniknou, není však třeba se bát revoluce na pracovním trhu. „V Česku i díky tomu, že nyní lidé chybí, proto může jít o evoluci. Starší lidé přirozeně budou odcházet a mladší přicházející už budou dělat to, co bude potřeba. Mizet budou především fyzicky náročné a zdravotně rizikové profese, například manipulace s těžkými předměty,“ řekl Palíšek.

Aby Česká republika tuto evoluci zvládla, musí podle něj politici vytvořit vize, jak společnost připravit. „Měla by se zvyšovat přidaná hodnota práce, a tím i ekonomická síla. Díky tomu lidé budou vyžadovat více služeb a lidé by v nich měli pracovat více než dnes,“ řekl Palíšek.

Siemens v Česku zaměstnává přes 11.000 lidí a rozrůstá se. Loni jeho tržby stagnovaly na úrovni 23,2 miliardy korun, zisk se snížil zhruba o třetinu na miliardu korun kvůli dražším vstupům. Výrobních závodů má sedm, výzkumná centra v Praze a Brně a dvě globální centra pro sdílené služby.

ČTK, Zdeněk Meitner kš

 

Mohlo by se Vám líbit

Lampy na obráběcí stroje

Profesionální osvětlení strojů, pracovních stolů a výrobních linek Naše firma dodala českým a slovenským zákazníkům už několik tisíc lamp, především na obráběcí stroje. Dodáváme lampy […]

50. konference s mezinárodní účastí: PROJEKTOVÁNÍ A PROVOZ POVRCHOVÝCH ÚPRAV

20. – 21. března 2024 v Hotelu Olšanka, Praha 3 Inzerce Konference je určena pro široký okruh posluchačů: pracovníky i majitele lakoven, autolakoven, galvanizoven, zinkoven, […]

Rychlejší přístup k datům přístrojů

EPLAN eStock umožňuje společnostem přístup k centralizované správě zařízení v cloudu EPLAN, zjednodušuje spolupráci, zkracuje dobu koordinace práce a odstraňuje nekontinuitu dat. Ve verzi EPLAN […]