Strojírenství

27. ledna 2019 08:40

Meopta‑optika loni zvýšila zisk o 70 % na 175 mil. Kč

Přerovská společnost Meopta‑optika loni zvýšila čistý zisk o 70 procent na 175 milionů korun ze 102,3 milionu korun v roce 2016. Tržby předního tuzemského výrobce optickomechanic­kých přístrojů ale meziročně klesly o pět procent z rekordních 2,497 miliardy korun v roce 2016 na 2,373 miliardy korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Meopty‑optiky.

„Podařilo se nahradit výpadek dodávek do obranného průmy­slu a výše tržeb zůstala jen o pět procent nižší než v roce 2016,“ komentoval loňské hospodaření generální ředitel Meopty‑optiky Vítězslav Moťka, podle kterého tržby exportně orientované firmy v roce 2017 negativně ovlivnila posilující koruna.
Meopta‑optika v roce 2017 zvýšila tržby za průmyslovou optiku z 1,469 miliardy korun v roce 2016 na 1,61 miliardy korun, a to díky novým zakázkám i vyšší poptávce dlouholetých odběratelů. Motorem růstu těchto tržeb byly dodávky pro digitální projekční techniku, polovodičový průmysl či speciální zaměřovací přístroje.

Tržby Meopty‑optiky za sportovní optiku loni naopak klesly ze 404 milionů korun v roce 2016 na 366 milionů korun a za vojenskou optickou techniku z 253 milionů korun na 53 milionů korun. Pokles tržeb za vojenskou techniku byl podle Moťky způ­soben hlavně odsunutím termínu zahájení velké části vojenských zakázek. „Některé plánované tendry byly také zrušeny,“ podotkl. Většina produkce Meopty‑optiky i loni mířila na export, který se na tržbách společnosti podílel zhruba 80 procenty. Firma vyváží výrobky do více než 50 zemí, hlavně na trhy Evropské unie, Spojených států a Izraele.

Ve finančních plánech na letošní rok vedení Meopty‑optiky počítá s meziročním růstem celkových tržeb o 20 procent a posí­lením pozic na trzích v EU a Spojených státech, zejména se spor­tovní optikou.

Meopta patří mezi významné tuzemské výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů. Do její produkce patří také vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění. Vyrábí i spe­ciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla. Značnou část sortimentu tvoří dodávky pro digitální projekce a polovodičový průmysl. Hlavním akcionářem společnosti Meopta‑optika, ve které loni pracovalo 2 334 kmenových zaměstnanců, je Čechoameričan Paul Rausnitz.

ČTK, beh kš

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]