Strojírenství

17. května 2017 15:32

Kvalita z Číny

Přinášíme rozhovor s panem Petrem Tůmou, jednatelem společnosti 4ISP s.r.o. zabývající se dovozem CNC komponentů i kompletních strojů z Číny.

Pane jednateli, čím přesně se společnost 4ISP zabývá?

Inzerce

Naše společnost dováží stroje a CNC komponenty z Číny. V naší nabídce naleznete již více než 300 typů strojů. Jedná se především o CNC lasery a frézky.

Jaká je Vaše úloha ve firmě?

Mým úkolem je především výběr konkrétních dodavatelů a typů strojů z jejich nabídky. Dále pak ve spolupráci s dodavatelem připravuji daný stroj pro vstup na evropský trh. Tento proces bývá často pro nového dodavatele překvapující a nějakou dobu zpravidla zabere. Není výjimkou, že zabere několik měsíců i více než rok.

Je to tím, že kvalita výroby v Číně je skutečně tak nízká, jak se zpravidla uvádí?

To v žádném případě. V Číně, tak jako v Evropě či Spojených státech, najdete dodavatele nízké i velmi vysoké kvality. Při výběru našich partnerů jsme velmi opatrní. Výrobní podnik vždy osobně navštívíme již před první objednávkou a i v průběhu spolupráce provádíme časté kontroly výrobních postupů a užívaných komponent. Vybudování kvalitního vztahu s dodavatelem je dlouhodobý proces, který je jedinou zárukou dodávek kvalitních výrobků (zpravidla vyšší cenové úrovně). Dodat zákazníkovi stroj s nízkou spolehlivostí a následně řešit množství servisních zásahů je ale výrazně nákladnější.

Říkáte, že často provádíte kontroly ve výrobě. Kolik času trávíte ročně v Asii?

V Asii jsem několikrát ročně, zpravidla 2–3 měsíce za rok. Ale nejsem jediný, kdo naše dodavatele navštěvuje. Pravidelně posíláme do Číny techniky na školení ovládání a servisu strojů. To je naprostá nutnost a vyžadují to i naši dodavatelé.

Jaké další formy kontroly výroby v Číně provádíte?

Společnost 4ISP má v Číně již 4 roky svou vlastní kancelář se dvěma zaměstnanci, kteří se takřka výhradně zabývají kontrolou dodávek ještě ve skladu u dodavatele. Bez toho by se dala kvalita strojů zaručovat jen velmi těžko.

Který typ stroje z Vaší nabídky by si měl zákazník vybrat, aby si mohl být jistý jeho spolehlivostí?

Předem bych rád řekl, že žádný stroj v naší nabídce není nízké kvality. U některých strojů se podílíme i na vývoji a modifikacích pro potřeby evropského trhu. V naší nabídce jsou pod naší vlastní obchodní značkou RELICUT ® a pod značkou HSG Laser. Jsou dodávány s prodlouženou zárukou.

Pokud se setkáte se zákazníkem, který má právě obavy z čínské výroby, jak si s tím poradíte?

Na to je jednoduchý recept – vezmeme jej přímo do výroby v Číně. Musím s potěšením říci, že úspěšnost je zatím stoprocentní. Zákazník zpravidla očekává halu s výrobou na úrovni evropského středověku a bývá velmi překvapen. Od našeho největšího dodavatele, společnosti HSG, by se většina evropských firem mohla učit organizaci výroby i až puntičkářskému pořádku, jaký na pracovištích panuje.

Zdá se, že máte s Čínou opravdu celou řadu zkušeností. Jak dlouho se touto činností zabýváte?

Osobně mám dvacetiletou zkušenost a musím říci, že během tohoto období mi bylo potěšením sledovat každoroční změny k lepšímu. Dnešní kvalitní čínský dodavatel může směle soupeřit s výrobky evropské či americké produkce a v mnoha směrech ji i převyšuje.

Plánujete ve Vaší firmě další rozvoj podpory zákazníků?

Ano, aktuálně pracujeme na rozsáhlém projektu pod názvem EURAZIO, který bude zajišťovat dodávky kvalitních čínských strojů včetně očekávané úrovně služeb pro celou Evropu. V tuto chvíli nelze říci více, mohu však Vaše čtenáře pozvat na podzimní mezinárodní strojírenský veletrh do haly Y, kterou máme letos opět pronajatou celou.

Všechny Vaše odpovědi tedy napovídají, že s dobrým servisním zázemím již čínský stroj ve výrobě nepředstavuje žádné riziko. Jak však o tom přesvědčit naše čtenáře?

To je snadné. Uveřejněte u tohoto článku mé telefonní číslo či emailovou adresu. Pokud některý ze čtenářů pochybuje, ať mne kontaktuje. Zajistím mu rozhovor s některým z našich zákazníků. Obrázek si pak jistě udělá sám (Tuma@4isp.cz, tel: +420 724 833 773).

Ano, to by mohlo fungovat. Děkujeme za zajímavý rozhovor.

www.4isp.cz


MSV Nitra, hala M2, stánek č. 35
Vláknové a CO2 lasery; Frézky;
2D, 3D, UV značení produktů.


 

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]