Strojírenství

17. prosince 2018 10:18

Koncern ZKL plánuje pro letošek o osm procent vyšší zisk

O osm procent vyšší zisk před zdaněním než v loňském roce plánuje letos brněnský koncern ZKL. Celkové tržby by podle plánu měly dosáhnout 1,15 miliardy korun. ČTK to na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl výkonný ředitel koncernu Jiří Prášil mladší.


V prvním pololetí letošního roku rostly tržby koncernu o čtyři procenta na 555 milionů korun, provozní zisk byl meziročně o čtyři miliony nižší, dosáhl 61 milionů. Výši letošních tržeb ovlivňuje negativní vývoj měn v některých zemích, do kterých koncern vyváží.

„Daří se nám získávat nové obchodní příležitosti a zakázky. Obchodní plán přeplníme zejména se zákazníky v Evropské unii, Rusku a Číně. Daří se nám tím eliminovat negativní vývoj na některých trzích, především v Latinské Americe a Turecku. Devalvace tamějších měn měla za následek snížení prodejů v těchto oblastech,“ upřesnil Prášil.

Důvodem poklesu zisku před zdaněním byly podle něj rostoucí mzdové náklady a ceny materiálů a tržeb. „Osobní náklady vzrostly za celý koncern o pět až šest procent. Tento nárůst částečně kompenzujeme v produktivitě. Zatímco v loňském roce u nás pracovalo 620 lidí, letos máme 580 zaměstnanců,“ doplnil Prášil.

Největším problémem je podle něj nedostatek vhodných uchazečů o práci ve výrobě, koncern proto zejména v provozu v Klášterci nad Ohří využívá i agenturních zaměstnanců. „V Klášterci máme asi deset procent agenturních pracovníků, tady v Brně je to do pěti procent. V příhraničí totiž lidé často jezdí pracovat raději do Německa,“ uvedl výkonný ředitel.

Koncern ZKL v září uzavřel kontrakt v hodnotě pět milionů eur. Smlouva se týká dodávek velkorozměrových ložisek do hlavních hřídelí větrných elektráren v příštích dvou letech. „Rozšiřujeme také sortiment o další železniční ložiska. Se společností CRRC homologujeme ložisko pro soupravy pro čínské metro a ruské železnice. Po homologaci se jedná o zakázku v hodnotě více než 2,5 milionu amerických dolarů v Číně a 1,5 milionu euro v Rusku,“ dodal Prášil.

ZKL je největším výrobcem velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Zboží vyváží téměř do 80 zemí. Vznikl integrací českého ložiskového průmyslu s více než sedmdesátiletou tradicí zajišťujícího výzkum, vývoj, výrobu a prodej ložisek ZKL.

ČTK, Veronika Skálová kš

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]