Strojírenství

01. listopadu 2018 01:00

Firmě Teknia loni klesl zisk na 32 milionů Kč, zvýšila však tržby

Společnosti Teknia Uherský Brod, která vyrábí plastové díly pro automobilový průmysl, loni meziročně klesl zisk o 25,5 milionu korun na necelých 32 milionů Kč. Tržby firmy za prodej výrobků, služeb a zboží dosáhly téměř 708,4 milionu korun, v roce 2016 činily zhruba 664,6 milionu Kč. ČTK informace získala z výroční zprávy firmy zveřejněné na webu www.justice.cz.

Z více než 69 procent se na loňských tržbách společnosti podílel vývoz do zahraničí. V roce 2016 přesáhl export 71 procent celkových tržeb. Firma loni v průměru zaměstnávala 282 lidí, o sedm více než o rok dříve. V roce 2017 získala společnost nové zakázky v objemu zhruba 250 milionů korun. „Z velké části budou tyto projekty připraveny do sériové výroby během roku 2019,“ uvedl ve výroční zprávě management firmy.

Společnost loni investovala například do pořízení vstřikovacího stroje s uzavírací silou 300 tun a zařízení pro laserové navařování. Pro letošek plánovala firma ve srovnání s rokem 2017 zvýšení tržeb zhruba o 20 procent. Nárůstu chtěla dosáhnout na základě navýšení dodávek stávajících projektů a především díky nově získaným projektům. I proto chce společnost pokračovat v investicích do rozvoje technologií a nových zařízení.


Teknia Uherský Brod vyvíjí, vyrábí a dodává zákazníkům především díly pro palubní a přístrojové desky, části nádržových palivových pump, lakované interiérové díly, bezpečnostní díly a díly pro světlomety. Nabízí také design jednotlivých dílů a povrchové úpravy, mimo jiné lakováním a pokovením.

Firma vznikla na konci roku 1993, její základní kapitál činí téměř 121,8 milionu korun. Mezi její zákazníky patří například společnosti Continental, Robert Bosch, Faurecia, Varroc, Adient nebo Yanfeng. K nejvýznamnějším konečným odběratelům patří značky Škoda, Volkswagen, Renault a Dacia. Od roku 2008 patří firma do nadnárodní skupiny Teknia Group se sídlem ve Španělsku. Skupina má 18 výrobních závodů v Evropě, Africe a Americe.


ČTK, chv kš

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]