Strojírenství

20. září 2016 13:10

Editorial: Kolik je v Českém průmyslu pracovníků s rozhodovací pravomocí?

„Kompetentní pracovník s rozhodovací pravomocí“ – to je mantra všech obchodníků od počátku soukromého podnikání až do dnešních dnů. Najít ve firmách tyto pracovníky, zaujmout jejich pozornost a oslovit je – to je základ obchodu.

Tito lidé v reálu odpovídají za určitý úsek výroby, mají vliv a rozhodují či spolurozhudují o tom, jakou technologií vyrábět. Mají vliv na investice a nákup, ale často ovlivňují i směřování firmy do budoucna. To, jakým směrem vést technologický rozvoj firmy a tudíž nepřímo i to, jaké produkty bude firma v budoucnu vyrábět a jaké služby nabízet.

Proč je tento pracovník tak důležitý? Jednoduše proto, že šéf na všechno nestačí. Doby, kdy majitel či ředitel firmy rozuměl technologii každé části výroby a v principu měl přehled o chodu celé společnosti, jsou pryč. Ale nikoliv dávno pryč. Ještě v devadesátých letech na tomto principu fungovala řada firem a menší společnosti tak fungují dodnes. Pokud ale nahlédneme do firmy se zhruba stovkou zaměstnanců, uvidíme, že při současné úrovni techniky, specializace, ale třeba i stále se měnícího firemního hardware a software už není v silách jednotlivce všemu rozumět a vše řídit. Každý technolog se stává specialistou na nějaký obor. A stačí se podívat třeba i na počet firem, od kterých výrobce nakupuje a se kterými kooperuje. I běžné strojírenské podniky mají stovky dodavatelů (automobilky tisíce). Reálně tak vznikají stovky vazeb, které už jednotlivec nemůže pojmout. Z majitelů a ředitelů se stávají více méně už jen manažeři odpovídající za celek.

Kolik těchto pracovníků v průmyslu vlastně je? Řádově stovky tisíc odpovědných pracovníků jsou v českém a slovenském průmyslu reálná čísla, o kterých se bavíme! Pro dokreslení tohoto počtu bych rád uvedl, že jen MSV mívá okolo 75.000 návštěvníků. Ročně se konají desítky dalších odborných a zákaznických akcí jednotlivých firem a zajímavé jsou i další průmyslové veletrhy, jako například AMPER. Jen tyto akce ročně navštíví výrazně více než sto tisíc návštěvníků. A zdaleka ne všichni lidé z výše definované skupiny nějaký veletrh či akci během roku navštíví, někomu stačí návštěva veletrhu jednou za tři roky. Samozřejmě, ne všichni návštěvníci jsou plně kompetentní, ale i tak lze skupinu dobře odhadnout a definovat celkový počet.

Pokud chceme na trhu, kde fungují desítky tisíc firem, zaujmout svojí nabídkou – produktem, službou či volnou kapacitou, pak je důležité znát nejen firmy, které chceme oslovit a se kterými chceme spolupracovat, ale především pracovníky na konkrétních pozicích a znát míru jejich kompetencí. Vše se navíc rychle mění, lidé fluktuují, firmy mění organizační struktury, mění se i jejich produkty a částečně i předmět jejich podnikání. Pokud máte firmu v databázi a sedm let starý kontakt na jednatele či někoho ve výrobě, pak je velmi pravděpodobné, že na pozici bude dnes někdo jiný či stejný pracovník už bude mít jiné pravomoci.

Žádná firma v oblasti průmyslu nemá šanci reálně systematicky zpracovávat data řádově desítek či stovek tisíc kompetentních osob z výroby, technologie a nákupu. Sledovat pohyb firem a neustálé změny pracovníků v rámci jejich organizačních struktur, to je těžký úkol i pro naše vydavatelství. Rozdíl ale je, že my máme tuto činnost jako hlavní náplň naší práce a profesionálně se jí věnujeme každý den!

Srdečně Vás zvu k návštěvě naší expozice na MSV v Brně v pavilonu P-051!

Jiří Klusáček
ředitel vydavatelství

Mohlo by se Vám líbit

Představte své inovace na veletrhu HANNOVER MESSE 2023

Od 17. do 21. dubna 2023 se uskuteční v Hannoveru tradiční strojírenský veletrh HANNOVER MESSE. Jste firma působící v oblasti strojírenství, elektrotechniky, digitálního průmyslu, aromatizace […]

Bosch Connected World 2022 Kampaň pro digitalizaci: Bosch investuje další miliardy do oblastí budoucího digitálního růstu

Bosch spolupracuje s IBM na kvantové výpočetní technice Dr. Stefan Hartung: „Pro Bosch představuje digitalizace velké příležitosti ve všech oblastech podnikání.“ Do roku 2025: 10 […]

Software pro elektro inženýring v oblasti výstavby pivovarů

Na území ČR a SR je několik stovek minipivovarů jejichž kvalita piva je odlišuje od průmyslových velkovýrobců. Zde je příběh jednoho z nich. Pivovar Muflon je […]