Strojírenství

10. března 2016 18:07

Dvoubřitá gufera či kroužek s prachovkou?

Hřídelový těsnicí kroužek znají konstruktéři a mechanici také pod názvy simmering či gufero. Svým tvarem a způsobem uložení slouží k utěsnění ložisek olejových van, převodových ústrojí a motorů. Jaká kritéria bychom však měli při výběru správného typu kroužku zvážit?

 Konstrukce hřídelových kroužků

Gufera mají kruhový tvar s otvorem pro průchod hřídele. Na rozdíl od ostatních typů těsnění (výplňová, manžety, O-kroužky), dosedají hřídelové těsnicí kroužky na hřídel pouze těsnicím břitem, tj. úzkou plochou, přičemž nízký přítlak těsnicí hrany zabezpečuje dlouhou životnost s minimálním třením a vývinem tepla. Svou funkcí zabezpečují gufera těsné oddělení dvou prostředí stejného nebo různého charakteru s malým tlakovým spádem. Stupeň utěsnění guferem závisí na provozních podmínkách těsněné součásti a požadavcích na životnost těsnění.

Inzerce

Omyl zvaný dvoubřitá gufera

Oproti známým způsobům značení těsnicích kroužků, které popisují standardy PN 02 9403 a DIN 3760, dochází někdy v praxi ke komolení pravých významů užívaných zákazníky hledajícími správný rozměr na obchodních pultech. Nejprodávanějším typem hřídelových kroužků je typ GP (zdroj GUFERO, 2015), tedy typ s jedním těsnicím břitem a s prachovkou. Díky podobnému tvaru a umístění prachovky někdy zákazníci nabývají dojmu, že takto vybavená gufera lze označovat za dvoubřitá. Zkušený nákupčí by se však neměl nechat zmást. Prachovka slouží (již dle názvu) k dodatečné ochraně těsnicího břitu proti vniknutí pevných částí, a tím prodlužuje životnost utěsnění.

Provedení a úprava hřídelových těsnění GUFERO®

Jak již bylo zmíněno, hřídelové těsnicí kroužky mohou být vybaveny ochranou proti vniknutí pevných částic – tedy prachovkou. Kromě toho existuje celá řada dalších úprav, které mají vliv na těsnicí vlastnosti kroužku, případně odráží specifické potřeby zástavbového prostoru. Konkrétní typy hřídelových kroužků jsou často vybaveny více než jedním typem úprav a odpovídají tak reálnému využití v praxi. Společnost GUFERO Rubber Production, která se již od roku 1989 zabývá výrobou a distribucí zmíněných těsnění, uvádí ve své nabídce hned 10 typů gufer ze silikonové pryže (MVQ), vycházejících z tohoto značení.

Speciální typy hřídelových kroužků

Mezi zasvěcenými mechaniky není tajemstvím, že výrobci strojních součástí se snaží někdy dosáhnout unikátní výroby pomocí atypických tvarů těsnicích kroužků. Díky tomu je údržba i oprava takových strojů mnohokrát dražší, protože je nutné vyhledat autorizované servisy, či značkové prodejny náhradních dílů. Speciální typy těsnění jsou tak díky všeobecně nízké využitelnosti zatíženy neúměrnou maloobchodní marží, astronomicky převyšující výrobní náklady.

Gufero NBR GPDSAV – 40 × 55 × 8

Tento rozměr je jediným svého typu v nabídce elektronického obchodu www.gufero.cz, rozšíření nabídky je možné na základě zadané poptávky. I tak však dává většina zákazníků přednost běžným hřídelovým kroužkům.

• GP – prachovka
• DS – hydrodynamická
úprava těsnicí plochy
• AV – vlnová úprava částečně pogumované vnější plochy

Montáž hřídelových těsnění GUFERO®

Před montáží hřídelového těsnicího kroužku je vždy nutné očistit jeho povrch měkkým textilem a ponořit jej cca na 15 min. do těsněné kapaliny o teplotě 18 °C až 25 °C. Čelní plocha těsnění, tj. strana s kovovou pružinou, musí směřovat k těsněnému prostoru. U hřídelové kroužku s prachovkou doporučujeme vyplnit prostor mezi těsnicím břitem a prachovkou přibližné z jedné poloviny vhodným mazacím tukem k prodloužení životnosti prachovky. K utěsnění kapalin s vyššími tlaky je vhodné použít gufero se speciální konstrukcí membrány (tlakové gufero). Na tel.: +420 777 666 555 se dozvíte více.

www.gufero.cz


Skladem držíme jak běžné typy gufer v řádu několika tisíc rozměrů, tak speciální tvary, které pasují například pouze na některé modely vozů Škoda 120 či LIAZ.


Radovan Pražák, jednatel společnosti
GUFERO Rubber Production, s. r. o.

Mohlo by se Vám líbit

Obrábění a tváření na MSV a IMT 2022

Obrábění a tváření je tradičně stěžejním oborem Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos bude navíc zvýrazněn prostřednictvím mezinárodního veletrhu IMT, který je organizován v úzké spolupráci se […]

Siemens na MSV představí řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu

Rostoucí ceny energií, nejistota jejich dostupnosti, měnící se potřeby a požadavky zákazníků a nutnost udržet výrobu v chodu za všech okolností. České průmyslové firmy si […]

Digitální továrna 2.0 obsadí na strojírenském veletrhu rekordní plochu

Řešení zaměřená na digitalizaci průmyslu představí firmy ve speciální expozici Digitální továrna 2.0, která bude součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Od 4. do 7. […]