Strojírenství

22. února 2023 15:56

Český průmyslový podnik NC LINE zrychlil vyřizování zakázek, zefektivnil plánování a ušetřil náklady díky informačnímu systému KARAT

Společnost NC LINE, mezinárodně uznávaná česká firma s 30letou tradicí, která se zabývá zakázkovým zpracováním plechů pro zahraniční i tuzemské zákazníky, zavedla komplexní podnikový informační systém KARAT jako důležitý krok pro svůj další rozvoj a růst. Zařadila se tak po bok stovek středních a velkých firem v oblastech výroby, obchodu, služeb a servisu v České republice a na Slovensku, které již ERP KARAT s úspěchem využívají.

Inzerce

„Abychom byli schopni uřídit náročné technologické toky, potřebujeme velice odolný systém. IS KARAT nám pomáhá řídit tok výroby, objednávky, nákup materiálu a celkově přispívá ke zkrácení výrobního cyklu,“ říká jednatel společnosti NC Line Petr Šulek a dodává: „Rozhodnutí přejít na nový informační systém bylo zásadní. Dlouho jsme s ním otáleli, protože jsme tušili, že s tím budou spojené určité těžkosti, a dlouho jsme hledali vhodného partnera. Dnes jsme ale rádi, že jsme se k tomuto kroku odhodlali. V dnešní době každý hledá sebemenší možnost úspor a každá optimalizace, která k nim přispěje, se cení.“

Osvědčený ERP systém s širokými možnostmi přizpůsobení

Systém IS KARAT patří mezi nejkvalitnější ERP systémy zejména díky svým vlastnostem – funkčnosti, moderním technologiím, otevřenosti a stabilitě. Jeho významnou předností je jedinečná architektura, která umožňuje rychle provádět specifické úpravy podle potřeb uživatele.

Podle výrobního ředitele společnosti NC Line Pavla Jeřábka byla právě možnost snadného a rychlého přizpůsobení potřebám koncových uživatelů a celková uživatelská přívětivost zásadním faktorem při výběru nového systému.

„Zatímco ve starém systému jsme museli složitě žádat programátory a nechávat si okna připravovat, v IS KARAT si vše jako uživatel sestavím podle svých potřeb a mám rychlý přístup přesně k těm informacím, které na obrazovce potřebuji a zbytečně se nezatěžuji ničím dalším,“ popisuje Pavel Jeřábek jednu z klíčových výhod systému KARAT.

Vychází vstříc potřebám řízení moderních strojírenských firem

Systém KARAT nachází uplatnění ve strojírenských firmách s kontinuální, diskrétní zakázkovou, malosériovou a sériovou výrobou v ČR i v zahraničí. Díky dlouholetým zkušenostem v oblasti strojírenství dokáže pokrýt veškerá specifika provozu společnosti NC Line včetně jejích individuálních požadavků.

„Všechny firmy se dnes snaží maximálně ušetřit čas a zkrátit dobu mezi objednáním a expedicí. Bez systému jako IS KARAT by toho bylo těžké dosáhnout. U starého systému, který jsme užívali, trvalo zpracování elektronických dat od zákazníků v podobě EDI souborů 24 hodin. Dnes mají pracovníci ve výrobě k dispozici potřebné informace během několika minut. To je nesmírná výhoda pro zakázkové firmy jako jsme my, kde je akceschopnost a rychlá reakce na požadavky zákazníka naprosto zásadní pro úspěch na trhu,“ vysvětluje Pavel Jeřábek.

Usnadňuje plánování

K dalšímu velkému posunu vpřed došlo po zavedení IS KARAT ve společnosti NC Line v oblasti plánování. Dnes může detailně sledovat nastavení kapacit na jednotlivých pracovištích pomocí tzv. denních plánů propojených s kalendářem docházky jednotlivých pracovníků. Pavel Jeřábek tuto schopnost IS KARAT oceňuje jako unikátní:

„Podle počtu lidí na směně jsme schopni velice přesně a rychle sledovat kapacity na jednotlivých dílnách, směnách a strojích a každá změna v docházce se okamžitě promítne do denních plánů jako informace pro plánovače. S ničím takovým jsem se v žádném jiném informačním systému nesetkal.“

Pokrývá veškeré procesy

Společnost NC Line provozuje informační systém KARAT se všemi dostupnými moduly. Pracuje s ním přibližně 85 uživatelů a systém je dále k dispozici na více než 30 odváděcích terminálech a 25 ručních čtečkách pro potřeby výroby a logistiky.

„Využíváme všechny moduly KARAT. Řídí tedy všechny procesy, včetně personalistiky, zpracování mezd, skladového hospodářství, plánování výroby, expedice, řízení dokumentů, nebo oběhu faktur ve firmě,“ říká ředitel IT Radim Daněček.

Zefektivňuje spolupráci s partnery

Jedním z modulů IS KARAT je i webový portál pro dodavatele. Ten nabízí přehled o požadavcích na výrobu a o stavu příslušných zásob, takže dodavatel nemusí čekat na vystavení objednávky, ale může začít připravovat dodávku na základě informací z portálu.

„Naši dodavatelé mají díky webovému portálu přehled o plánech firmy. Mohou snadno zjistit co od nich budeme požadovat za týden za dva nebo za měsíc a reagovat – připravit výrobu a včas dodávat, přičemž přes portál potvrzují, zda objednávka je nebo není vykrytá,“ říká Pavel Jeřábek.

Z toho plyne hned dvojí úspora nákladů – jednak ze snížení nároků na přepravu, jednak díky tomu, že se subdodavatel může předzásobit nebo nabídnout lepší cenu, má-li výhled dostatečně dopředu.

Pokročilé plánování a rozvrhování výroby vede k úsporám a vyšší efektivitě

Společnost NC Line zpracovává měsíčně až 5 tisíc zakázkových postupů složených průměrně ze tří položek. Celkem se tedy jedná o přibližně 15 tisíc druhů zboží, které je nutné řídit, což není jednoduché. Z toho důvodu má firma relativně silná oddělení plánování, logistiky a manipulace. Kvůli zefektivnění jejich procesů a snižování nákladů zavádí systém pokročilého plánování a rozvrhování výroby APS KARAT. Toto rozšíření informačního systému KARAT kombinuje dopředný i zpětný způsob plánování a umožňuje určit optimální termín zahájení výroby a objednávky.

„Předpokládáme, že nasazením nového nadřazeného systému pokročilého plánování (APS) dosáhneme u všech těchto oddělení určité úspory pracovní síly. Systém bude sám vyhledávat optimální cestu a nejkratší dobu výroby, což povede k největším finančním úsporám,“ Pavel Jeřábek popisuje plány budoucího rozvoje podnikového ERP systému ve společnosti NC Line.

 

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]