Strojírenství

26. června 2024 20:30

3Dees Industries přináší českému průmyslu nové možnosti kovového 3D tisku

Společnost 3Dees Industries reaguje na vzrůstající význam a roli 3D tisku kovů v průmyslové výrobě. Díky novému partnerství s americkým Xact Metal je 3D tisk kovů dostupnější. To umožňuje technologie Selective Laser Melting (SLM), která dokáže vytvářet tenkostěnné i tlustostěnné geometrie různorodých velikostí z širokého portfolia materiálů. Další novinkou je rozšíření partnerství s Hewlett-Packard -– 3Dees Industries přináší na trh střední a východní Evropy možnosti sériové výroby kovových dílů pomocí zařízení Metal Jet S100 využívající technologii binder jetting s minimálními požadavky na další opracování.

Inzerce

Mezi hlavní výhody zavedení technologií pro 3D tisk kovů patří zvýšení kapacity a rychlosti výroby, dosažení velmi přesné geometrie a s tím spojené zvýšení funkčnosti daných dílů, ale také třeba snížení odpadu. S cílem zvýšit konkurenceschopnost českého průmyslu, se rozhodla společnost 3Dees Industries pro spolupráci hned se dvěma předními světovými hráči v 3D výrobě kovů – společnostmi Hewlett-Packard a Xact Metal. „3D tisk kovů je zatím tou nejmladší oblastí 3D výroby a tomu odpovídá i obrovská dynamika, se kterou se technologie vyvíjí. Českým a slovenským firmám jsme chtěli přiblížit co nejvíce ze spektra výrobních možností, a i proto jsme se rozhodli jít cestou silných partnerství. Spojenectvím se dvěma světovými hráči na poli kovového 3D tisku se nám podařilo sestavit velmi pestré portfolio – průmyslová výroba v našem regionu může prostřednictvím nových aplikací výrazně zvýšit svou konkurenceschopnost,“ vysvětluje Matyáš Chaloupka, Sales & Application Engineer 3Dees Industries.

Kovový tisk pro sériovou výrobu

Novinka od Hewlett-Packard, zařízení Metal Jet S100, umožňuje sériovou výrobu kovových dílů s minimálními požadavky na postprocessing a s vysokou produktivitou.  „Technologie binder jetting od HP je průlomovou novinkou a celosvětově hovoříme již o několika desítkách úspěšných instalací. Vidíme v ní obrovský potenciál a předpokládáme, že během několika let bude tato technologie široce využívána v průmyslových aplikacích všeho druhu,” vysvětluje Matyáš Chaloupka s tím, že 3Dees Industries je jednou ze dvou firem, která byla pro distribuci technologie v rámci Evropy vybrána. Největší aplikační potenciál této technologie spatřuje Chaloupka zejména v sektorech automobilového, výrobního a obranného průmyslu či ve zdravotnictví.

Obdobně jako v případě technologie HP Multi Jet Fusion, která je etalonem na poli polymerního průmyslového 3D tisku, využívá HP Metal Jet binder jetting, tedy nanášení vrstvy kovového prášku a speciální tekutiny na bázi polymeru na tiskovou plochu. Výsledný výtisk se slinuje v sintrační peci a podle potřeby finálně upraví. Oproti jiným metodám 3D tisku umožňuje technologie binder jetting násobně vyšší produktivitu při výrazně nižší ceně. Vedle rychlosti stavby dílů dochází také k významné úspoře použití prášku.

Cenově dostupné řešení z USA

Společnost 3Dees Industries navázala také nové partnerství s firmou Xact Metal, která má globální síť partnerů s dlouholetými zkušenostmi ve 45 zemích v Americe, Evropě a Asii. Xact Metal nabízí jednolaserové a dvoulaserové tiskárny pro průmyslovou 3D výrobu kovových dílů technologií Selective Laser Melting (SLM). Tato technologie je velmi variabilní a dokáže vytvářet tenkostěnné i tlustostěnné geometrie různorodých velikostí z širokého portfolia materiálů. Výsledkem je produkt s velmi jemným detailem a vysokou přesností. Díky tomuto partnerství se 3Dees Industries stává oficiálním distributorem jejich zařízení pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

Partnerství s Xact Metal je klíčové, protože umožňuje 3Dees Industries na domácím i zahraničním trhu nabízet cenově dostupné a vysoce výkonné zařízení XM200G, které využívá technologii Selective Laser Melting (SLM), známou také jako Laser Powder Bed Fusion (LPBF) nebo Direct Metal Laser Sintering (DMLS). Kromě schopnosti vyrábět vysoce přesné a komplexní díly dokáže tato technologie pracovat s širokým spektrem materiálů, jako jsou nerezové a nástrojové oceli, titan, hliník, měď a další. „Naše nové partnerství s Xact Metal nás posouvá na další úroveň v oblasti 3D tisku. Jejich technologie nám umožňuje nabídnout zákazníkům řešení, která jsou rychlejší, přesnější, a především ekonomicky dostupnější,“ vysvětluje Matyáš Chaloupka.

„Těší nás, že jsme navázali spolupráci se společností 3Dees Industries v České republice, na Slovensku a na Ukrajině,“ říká Juan Mario Gomez, CEO společnosti Xact Metal. „Toto partnerství umožňuje společnosti Xact Metal prohloubit aktivity v České republice a nově také rozšířit přístup k cenově dostupnému kovovému 3D tisku na Ukrajině. Velkou výhodu spatřujeme také v působení 3Dees Industries na Technické univerzitě v Košicích, což nám umožnuje napojit se na slovenskou akademickou a výzkumnou komunitu. Tým 3Dees Industries má rozsáhlé zkušenosti s 3D technologiemi a my jsme přesvědčeni o jeho schopnosti poskytovat zákazníkům společnosti Xact Metal silnou zákaznickou podporu,“ doplňuje Juan Mario Gomez.

Právě o ekonomickou dostupnost technologií společnost Xact Metal dlouhodobě usiluje a snaží se svá zařízení dostat mezi průmyslové firmy, které je budou využívat nejen pro high-tech vesmírné a medicínské aplikace, ale i pro běžné strojírenství. 3Dees Industries plánuje vybudovat technologické centrum aditivní výroby kovů se zařízením XM200G. Zákazníci se tak budou moci na zařízení přijít podívat, seznámit se s konkrétními aplikacemi a pod vedením aplikačních inženýrů na používání technologie i plynule přejít.

Nová etapa průmyslové výroby

3D tisk kovů podle odborníků představuje královskou disciplínu aditivních technologií – firmy díky ní začínají objevovat nové možnosti, a to zejména v oblastech, kde konvenční výrobní procesy dosahují svých limitů. „Mezi klíčové přednosti této technologie patří schopnost vytvářet kovové díly s komplexními geometriemi a složitými vnitřními strukturami,” vysvětluje Matyáš Chaloupka, s tím, že se tato dynamicky se rozvíjející oblast 3D tisku může postupně etablovat ve spoustě oblastí průmyslové výroby.

Průmyslová výroba stojí před milníkem, kdy budou největší přínosy pramenit ze synergie tradičních výrobních postupů a inovativních technologií. „Hlavním impulzem pro zavádění technologií pro 3D tisk kovů není nahradit tradiční kovovýrobu, ale její výrobní procesy zefektivnit,” říká Matyáš Chaloupka a dodává, že velkou synergii vidí například v 3D výrobě vysoce přesných polotovarů, které projdou závěrečným obráběním na CNC strojích.

Technologie je nositelem nových možností zejména pro odvětví letectví, automobilového a zbrojního průmyslu a medicíny, ale díky rostoucímu zájmu a investicím by se mohla stát běžnou součástí výrobních procesů ve spoustě dalších oblastí.  Firmy, které budou schopny využít potenciál 3D tisku kovů, si tak zajistí konkurenční výhodu a také větší flexibilitu při reakci na potřeby zákazníků – používáním technologie se dá například velmi jednoduše optimalizovat objem výroby.

 

 


O 3Dees Industries

3Dees Industries je česká technologická společnost zabývající se zaváděním průmyslového 3D tisku a 3D skenování do institucí a firem. V těchto oblastech se také věnuje vývojovým projektům. 3Dees Industries zastupují prestižní společnosti Zeiss, Hewlett-Packard a Xact Metal. Za instalaci 3D tiskáren HP byli v roce 2021 touto společností označeni za neúspěšnějšího partnera v oblasti 3D tisku v regionu střední a východní Evropy. Působí zejména v České a Slovenské republice a na Ukrajině.

 

Mohlo by se Vám líbit

CastForge upevňuje své postavení na trhu

Silný růst a velký mezinárodní význam / Třetí ročník veletrhu odlitků a výkovků je naprostým úspěchem Od 4. do 6. června 2024 se na stuttgartském […]

Grumant: Nástroje z práškové oceli

Moderní doba klade stále větší požadavky na obráběcí nástroje a používané technologie. Při rozhodovacím procesu je však nutné zohlednit mnoho faktorů a nástroje, které se s obrovským úspěchem […]

Veletrh EuroBLECH 2024 uvádí nové způsoby zapojení do produktivity

Tisíce expozic a čtyři dny intenzivního sourcingu produktů, navazování kontaktů a výuky: Obor zpracování plechu se připravuje na laťku nastavující akci: veletrh EuroBLECH 2024 předvádí […]