Strojírenství

20. listopadu 2015 14:30

100milionová investice a diverzifikace výroby otevřela slévárně KOVOSVITU MAS dveře na západní trhy

Díky téměř 100 milionové investici a včasné diverzifikaci výroby jsou nyní pro slévárnu KOVOSVITU MAS hlavními exportními partnery Německo, Švýcarsko a Anglie. Mezi její významné zákazníky také patří přední švédský výrobce elektrospotřebičů nebo švýcarský podnikatel, který si nechal na zakázku vyrobit odlitky, které byly hlavní součástí stroje k vyzvednutí vraku lodi Costa Concordia.

Inzerce

 

„Slévárna KOVOSVITU MAS, a.s. se v současné době na celkových tržbách firmy podílí více než 20 procenty,“ říká obchodní ředitel slévárny Jan Kočvara. „V roce 2009 přišla do slévárenství těžká krize, která zavřela hodně sléváren nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Všem nám spadly tržby až o 50 procent. Nám se již v průběhu krize podařilo rozšířit výrobu na pět hlavních odvětví, které mimo strojařiny tvoří výrobci převodovek, zemědělská technika, energetika a automatické linky. V roce 2011 jsme tak byli opět v zisku,“ vysvětluje dále obchodní ředitel.

Podle obchodního ředitele je pro české slévárenství důležitou exportní zemí Švýcarsko, kde v současné době funguje pouze několik sléváren. Navíc náklady na marketing jsou zde minimální. „Švýcarsko je malá země a dobré reference o kvalitě český odlitků se tady rychle šíří. Nyní tam máme patnáct odběratelů v oblasti strojírenské výroby. Do budoucna předpokládáme, že toto číslo ještě navýšíme,“ říká Jan Kočvara. Obdobná situace je i v Německu, kam slévárna KOVOSVITU MAS vyváží 35 procent své produkce. Dalším stabilním odběratelem je Rusko. Přestože je tradiční silnou slévárenskou velmocí, tak již od roku 2011 se kovosvitské slévárně daří své odlitky dodávat stabilnímu zákazníkovi v segmentu výroby armatur.

Pro další rozšíření výroby na slévárně KOVOSVITU MAS je již tradičně velkým problémem nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. „V současné době nám chybí 30 pracovníků. Bohužel stará generace slévačů odchází a nemá ji kdo nahradit. Vzdělávací obor byl v devadesátých letech zrušen a nově příchozí zájemce musíme učit za provozu. Slévárenství je náročné řemeslo, které má složité technologické postupy a vyžaduje letitou praxi,“ uzavírá Jan Kočvara.

Zásadní investicí pro rozvoj slévárny KOVOSVITU MAS, a.s. byl v roce 2013 nákup nové pece v hodnotě téměř 50 milionů. Tato pec zvýšila kapacitu o 6 tun tekutého kovu za jednu hodinu. Tím se celková roční kapacita slévárny navýšila z 10 000 tun až na 12 000 tun.

www.kovosvit.cz

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]