Práce

05. června 2024 11:15

Nová služba CzechTrade a MPO pomůže českým firmám získat kvalifikované pracovníky ze třetích zemí

S nedostatkem pracovních sil na trhu práce má českým firmám pomoct nová služba agentury CzechTrade s názvem Podpora ekonomické migraci. Hlavním cílem nové služby je pomoci českým firmám se zajištěním kvalifikovaných zahraničních pracovníků a posílit tak konkurenceschopnost české ekonomiky. Služba je poskytována v zemích, na které cílí vládní Program kvalifikovaný zaměstnanec[1], jehož gestorem je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Jedná se například o země, jako je Gruzie, Arménie, Srbsko nebo Černá Hora. Novinka byla spuštěna 1. května 2024.

Inzerce

[1] Cílem vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec, jehož gestorem je Ministerstvo průmyslu a obchodu, je poskytnout podporu přímým zaměstnavatelům, kteří do ČR potřebují přivést kvalifikované zahraniční pracovníky. Program se vztahuje na zaměstnance z Ukrajiny, Mongolska, Srbska, Filipín, Indie, Běloruska, Moldavska, Černé hory, Kazachstánu, Arménie, Gruzie a Severní Makedonie. Více naleznete zde.

Službu Podpora ekonomické migraci lze využít pro hledání nových zaměstnanců pouze v zemích, na které cílí vládní Program kvalifikovaný zaměstnanec. Seznam zahrnuje Filipíny, Srbsko, Černou Horu, Indii, Kazachstán, Gruzii, Arménii a Ukrajinu. Ve všech zmíněných zemích fungují také zahraniční kanceláře CzechTrade. „České firmy, ale i zahraniční investoři u nás dlouhodobě volají po více možnostech zaměstnávat kvalifikované pracovníky ze zahraničí. Program kvalifikovaný zaměstnanec jim s tím má pomoci, chceme se ale více zaměřit na země, kde se dlouhodobě nedaří naplňovat kapacitu pro lákání pracovní síly ze zahraničí. Proto spouštíme tuto službu, v rámci které se zaměříme především na země jako Gruzie, Arménie, Srbsko či Černou horu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

CzechTrade v rámci nové služby umožní firmám dosáhnout výrazných časových úspor při procesu vyhledání, výběru a ověřování kvalifikace pracovníků ze zahraničí, a to díky spolupráci s relevantními zahraničními agenturami. Firmy mají často problém s tím, že potřebují zahraniční zaměstnance a neví, na koho se v dané třetí zemi obrátit, což je náplní naší nové služby. Zástupci zahraničních kanceláří CzechTrade disponují odbornými znalostmi daného trhu a kontakty na prověřené agentury nebo konzultační firmy. Čas a práci, kterou by tedy firmy strávily nad hledáním vhodných personálních agentur v teritoriu, vykryjí naši zástupci za ně a firmy tak mohou mít jistotu, že jim bude doporučena prověřená personální agentura,“ uvádí generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Z hlediska profesního cílí služba na kvalifikované pracovníky vykonávající profese zařazené v Klasifikaci zaměstnání (CZ ISCO) do tříd 4–8, tedy řidiče, svářeče, elektrikáře a elektromechaniky, montážní dělníky, zedníky, strojírenské dělníky, truhláře, řidiče a strojvedoucí, pracovníky v zemědělství, opraváře, pracovníky evidence dat a archivů a další.

Službu Podpora ekonomické migraci spustila agentura CzechTrade v kooperaci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) k 1. květnu 2024. České firmy mohou službu poptávat u exportních konzultantů CzechTrade, více informací je uvedeno na webových stránkách agentury. Službu mohou využít přímí zaměstnavatelé, působící alespoň 2 roky v ČR, kteří ke dni zadání zakázky na službu zaměstnávají minimálně 6 zaměstnanců po dobu alespoň 3 po sobě jdoucích měsíců.

 


O agentuře CzechTrade

CzechTrade je agentura na podporu obchodu a již 27 let je partnerem českých firem na jejich cestě k exportním úspěchům. Jejím cílem je usnadnit českým firmám rozhodování o výběru vhodných teritorií, zkrátit dobu vstupu na daný trh, podpořit aktivity směřující k dalšímu rozvoji firmy v zahraničí, a především eliminovat rizika spojená se vstupem na nové, neznámé trhy. Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade poskytují služby v 64 zemích na pěti kontinentech. Více informací na www.czechtrade.cz.

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]