Práce

12. listopadu 2024 08:06

Generativní AI urychluje vývoj humanoidních robotů. Co to znamená pro pracovní trh?

Umělá inteligence urychluje výzkum a vývoj humanoidních robotů a přibližuje je realitě. Celý proces výroby humanoidních robotů schopných práce ve výrobě v továrnách, na stavbách i třeba pomoci v domácnostech, by měl trvat dle odhadů vědců osm až deset let. Aktuální technologie však mohou čas stáhnout na 5 až 7 let.

Inzerce

„AI je tu s námi již delší dobu, ale s příchodem ChatGPT AI lépe pokračuje ve vývoji robotů, kteří    reálně mohou ovlivnit pozice dnes zastávané lidmi. Zda se ale jedná, již o aktuální pracovní sílu schopnou nahradit lidi na jejich pozicích, to z dostupných informací zatím neplyne,“ říká Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz

OpenAI sama podporuje startupy zaměřené na humanoidní roboty a Tesla Elona Muska vyvíjí svého vlastního robota nazvaného Optimus. Velké značky tedy na tento směr vývoje sázejí. Než ale humanoidní roboti budou naplno pracovat v továrnách, dílnách a pomáhat lidem v domácnostech, ještě si chvíli počkáme. Každopádně elektrovýroba, automobilový průmysl a strojírenství jsou tři hlavní sektory pro instalaci průmyslových robotů.

Dopad na pracovní místa

„Pokud jde o úplné nahrazení lidských pracovníků, samotné pokroky v AI nestačí. I když AI umožňuje robotovi myslet a rozhodovat se na úrovni člověka, mechanická omezení jsou hlavním důvodem, proč roboti zatím nemohou nahradit lidské pracovníky,“ říká Jan Dvořák z Počítačové školy GOPAS.

Vývoj humanoidních robotů a jejich zavádění do pracovního prostředí může lidem v práci pomoci s automatizací rutinních úkolů a může vést ke zlepšení pracovních podmínek tím, že roboti převezmou nebezpečné nebo zdraví škodlivé práce.

„Tento vývoj pravděpodobně povede ke vzniku dalších nových pracovních příležitostí v oblastech, jako jsou vývoj, údržba a programování robotů. Stejně tak ale část práce, kterou dnes dělají lidé v budoucností roboti zastanou,“ doplňuje Tomáš Pavlíček z Prace.cz.

Generativní AI přímo nepomáhá s mechanickými aspekty robotiky, ale urychluje vývoj, což přináší humanoidní roboty blíže k realitě.

Použití robotů již dnes

Roboti se již dnes v omezené míře používají v mnoha různých oblastech. „Jsou široce využíváni v automobilovém průmyslu pro montážní linky, svařování a lakování. Pomáhají také v elektronickém průmyslu při montáži malých součástek. V neposlední řadě ale také ve službách jako je úklid, kde se osvědčili i v profesionálním segmentu jak robotické mycí stroje, tak robotické vysavače, které zvládají časově náročné a monotónní úkoly jako je vysávání či mytí podlah. Jsou navrženy tak, aby zlepšily produktivitu a umožnily pracovníkům soustředit se na složitější úkoly, které vyžadují lidský dohled a kreativitu,“ uzavírá Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

 

 

Mohlo by se Vám líbit

OSTROJ rozběhl zakázkovou výrobu pro německý Innomotics. Vyrábí speciální rámy pro energetický průmysl

Česká strojírenská společnost OSTROJ nastartovala hlubší spolupráci s německou společností Innomotics GmbH, Dynamowerk Berlín. V Opavě se tak vyrábí rámy pro elektromotory, které slouží jako pohony velkých […]

Společnost DigiKey přidává ve 3. čtvrtletí 2024 více než 611 000 produktů a 139 nových dodavatelů

Společnost Digi-Key, přední světový komerční distributor nabízející největší výběr technických součástí a produktů automatizace skladem k okamžité expedici, s potěšením oznamuje, že ve třetím čtvrtletí roku 2024 došlo rozšíření […]

POZVÁNKA na veletrh HANNOVER MESSE 2025

„Vstupenka zdarma“ Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vás pozvali k návštěvě mezinárodního veletrhu HANNOVER MESSE, který se koná 31.3. – 4.4. 2025. Inzerce Na základě naší […]