Plasty

20. dubna 2018 00:01

Zeptali jsme se 1-2018

Je problém najít kvalifikované zaměstnance či zaměstnance do výroby? Jaká je situace, co se týče shánění zaměstnanců ve Vaší společnosti? Na to jsme se zeptali některých z Vás.

Setkáváte se se skutečností, že nemůžete najít zaměstnance? Pokud ano, jak tuto situaci řešíte?

 

Luis Garcia,
Plant Manager MEGATECH Industries Jablonec s. r. o.

Stejně jako v okolních společnostech regionu, s největší pravděpodobností i v celé ČR, tak i v Megatech Industries Jablonec s. r. o. obecně platí, že v této době nalézt jakéhokoliv zaměstnance do výroby je velmi obtížné. Nacházíme se totiž v období, kdy si zaměstnavatele vybírá zaměstnanec, a my tedy, jak se lidově říká, „taháme za kratší konec tohoto pomyslného lana“.

Další, a máme za to, že poslední, drobnou nevýhodou je také skutečnost, že se náš závod nachází na okraji města pod Černostudničním hřebenem, Na Hutích 19, Jablonec nad Nisou, kde nám s dopravní dostupností výrazně pomáhá železnice – Jablonec nad Nisou – Zastávka.

Ve vyhledávání zaměstnanců do výroby jsme aktivní jak v tisku, tak na sociálních sítích a velmi úzce spolupracujeme také s místním úřadem práce. Tím nejzákladnějším předpokladem je, že potenciální zaměstnanec chce vůbec pracovat. Všechny ostatní dovednosti a znalosti potřebné k výkonu práce na většině pracovních pozic v naší společnosti získá pracovník přímo u nás v relativně krátkém časovém období.

Produkujeme zákazníkům potřebné množství produktů podle jejich požadavků, a to pro nás znamená, že si umíme poradit s aktuálními problémy v oblasti potřebných kapacit lidských zdrojů.

 

Martin Hradský,
personální ředitel Fatra, a. s.

Stejně jako většina výrobních firem, i Fatra řeší v současné době nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Týká se to jak kategorie THP, tak i dělnických profesí. Situace však má určité dimenze a návaznosti. Pokud bychom chtěli tento déletrvající problém rychle vyřešit, zřejmě bychom šli cestou dočasně přidělených zaměstnanců, či zaměstnáváním cizinců.

Po důkladném zvážení jsme se rozhodli touto cestou nejít. Především proto, že každý takovýto zásah do firmy znamená změnu a narušení stávající firemní kultury. Zkušenosti kolegů z jiných firem nejsou pozitivní. I proto jsme se rozhodli jít cestou zavedení programu pro naše zaměstnance pro doporučování nových zaměstnanců. Tento se nám velmi osvědčil a do Fatry za rok a půl přišlo na doporučení 64 nových zaměstnanců.

Většina již má po zkušební době a někteří mají za sebou první rok pracovního poměru. Z těchto 64 doporučených zaměstnanců odešli pouze 3 zaměstnanci. Jednoznačně nám tento systém přináší velmi loajální zaměstnance. Je to dáno především tím, že vědí, do čeho jdou, mají v práci „kamaráda“ a vyhovuje jim naše firemní kultura.

 

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]