Plasty

26. září 2017 00:05

Z vlastní iniciativy se snažíme vyvíjet nová inovativní technická řešení

Oslava 25. narozenin nebo chcete-li 25. výročí firmy. Nejenom to je důvod, proč přinášíme rozhovor s Ing. Tomášem Lukešem, generálním ředitelem společnosti LUKOV Plast spol. s r.o. Společnost klade důraz na inovativní vybavení a použití moderních technologií, o tom jsme se přesvědčili. Přesvědčte se také sami, třeba na následujících řádcích.

Společnost LUKOV Plast spol. s r. o. je přední český výrobce plastových dílů a podsestav. Představíte čtenářům časopisu Plastics Production blíže vaši společnost?

Naše společnost vznikla v roce 1992. Jsme ryze česká rodinná firma bez zahraničního kapitálu. Začínali jsme jako malá firmička s několika málo zaměstnanci se čtyřmi vstřikovacími stroji. Zpočátku jsme vyráběli jednoduché plastové díly především pro nábytkářský průmysl. Postupně jsme se však přeorientovali na automobilový průmysl, který nyní tvoří více než 90 % naší produkce. Zaměstnáváme cca 270 pracovníků na hlavní pracovní poměr a dalších cca 120 prostřednictvím našich dodavatelů. Tržby společnosti v loňském roce přesáhly 700 mil. Kč a díky novým projektům očekáváme v příštích letech další růst. V současné době se zaměřujeme především na výrobu složitějších montovaných sestav dílů pro automobily, které dodáváme napřímo do automobilek nebo Tier 1 dodavatelům. Jedná se zejména o sluneční clony a odkládací schránky automobilů. Současně vyrábíme mnoho dalších technických i pohledových dílů pro interiér a exteriér vozidla.

Zaměřujete se tedy na vývoj a výrobu plastových, technických a elektro dílů pro automobilový průmysl. Nabízíte zakázková měření a zkoušky, disponujete také vlastní nástrojárnou. Nabídka zákazníkům je opravdu široká…

Ano, zákazníkům nabízíme kompletní servis. Od vývoje výrobku, stavby prototypových dílů, zkoušení a měření, výrobu nástrojů až po následné zajištění vlastní sériové výroby. Myslím si, že firma, která chce v současnosti na trhu v automobilovém průmyslu uspět, by měla mít všechny tyto prvky zajištěné, protože zákazník to očekává.

V tomto ohledu jdeme ještě o krok dál a snažíme se z vlastní iniciativy vyvíjet nová inovativní technická řešení, která poté nabízíme našim zákazníkům, aby je uplatnili ve svých produktech.

Sluneční clona platformy Volkswagen MQB

Dodáváte především pro zákazníky v automobilovém průmyslu. Co byste o automobilovém průmyslu jako takovém řekl?

Automobilový průmysl je velmi dynamicky vyvíjející se odvětví. Z ekologických důvodů bude budoucnost patřit především hybridním pohonům a elektromobilům, případně jiným alternativním pohonům. Díky přechodu od konvenčních pohonů na nové budou vznikat i nové požadavky na dodavatele. Uspějí jen ti, kteří na to budou dobře připraveni a budou schopni se novým podmínkám přizpůsobit.

Kdo jsou vaši zákazníci a kdo se může vaším zákazníkem stát?

Mezi naše nejvýznamnější zákazníky patří koncern Volkswagen. Dodáváme díly napřímo do značek Škoda, VW, Audi, Porsche a Seat. Mezi naše zákazníky z řad Tier 1 dodavatelů patří Magna, Grupo Antolin, Gumotex a Denso. Do budoucna bychom rádi rozšířili náš okruh zákazníků především o nové automobilové výrobce, mimo koncern VW.

Podíváme-li se přímo do výroby, jak tato výroba probíhá? Je zde něco zvláštního či specifického, co byste rád zmínil?

V naší výrobě se hodně zaměřujeme na to, abychom zamezili vzniku chyb. Pokud je to možné, tak strojově nebo jinými technickými prostředky. Chceme tím omezit takzvaný lidský faktor, který je jejich nejčastějším zdrojem. To platí jak na vstřikovně plastů, tak na montážních pracovištích. Dále se snažíme snižovat náklady tím, že řadu komponentů, které bychom museli normálně nakupovat si vyrábíme sami, tím ušetříme i logistické náklady. Samozřejmě veškeré plastové díly, které vstupují do našich montážních pracovišť si vyrábíme také sami na našich vstřikovacích strojích.

Na vašich webových stránkách mě zaujalo mj. tohle: „Chceme se neustále rozvíjet a zároveň si udržet kouzlo a lehkost středně velkého podniku.“ Tuto otázku bych rozdělila na dvě části: Jakým směrem se vaše společnost chce ubírat a rozvíjet? V čem spatřujete výhodu středně velkého podniku?

Naše společnost se neustále rozvíjí a daří se nám získávat nové projekty. Proto musíme také neustále uzpůsobovat a rozšiřovat výrobní i logistické prostory. V letošním roce rovněž přistavujeme novou menší výrobní a logistickou halu pro rozvoj výroby slunečních clon. Máme také v plánu dovybavit naši nástrojárnu dalšími obrábějícími stroji tak, abychom v budoucnosti byli schopni, ve větší míře než doposud, vyrábět u nás doma nástroje pro naše zákazníky. V současné době máme několik konstruktérů, kteří nástroje navrhují, ale vlastní výrobu nástrojů zadáváme z větší části s naší dokumentací externím spolupracujícím firmám.

Výhodu středně velkého podniku spatřuji především v tom, že jsme schopni stále aktivně a flexibilně řešit vzniklé problémy, přitom máme již k dispozici široký tým odborníků a specialistů, kteří garantují plnění úkolů na vysoké odborné úrovni.

Ing. Tomáš Lukeš
45 let
generální ředitel společnosti
LUKOV Plast spol. s r.o.


„V automobilovém
průmyslu uspějí jen
ti, kteří na to budou
dobře připraveni
a budou schopni se
novým podmínkám
přizpůsobit.“


 

Uvádíte také, že kladete důraz na inovativní vybavení a použití moderních technologií. Můžete to blíže specifikovat?

Naše technologie jsou na velmi vysoké úrovni. Hodně se zaměřujeme na automatizaci a robotizaci výroby. I díky nedostatku pracovníků na trhu práce je toto téma u nás ve firmě ještě aktuálnější a snažíme se využívat sofistikované montážní linky včetně robotů a manipulátorů všude, kde to jen jde. V letošním roce jsme rovněž zakoupili dva kooperativní roboty Yumi od firmy ABB. Jedná se o roboty, kteří jsou schopni přímo spolupracovat s člověkem, aniž by hrozilo nebezpečí jeho zranění. Tímto směrem se chceme dál ubírat.

Před třemi lety jsme také zavedli systém MES. Jedná se o propojení jednotlivých strojů a montážních pracovišť s naším informačním systémem. Máme on-line přehled o výrobě a jsme schopni operativně reagovat na vzniklé problémy. Tento systém nám pomohl zvýšit výrazně produktivitu naší výroby. Systém MES neustále zdokonalujeme a vylepšujeme.

Vaše společnost letos slaví 25leté výročí. Podíváte-li se zpětně na těchto 25 let, jak byste je zhodnotil? A jaké máte plány do budoucna?

Naše společnost si během 25 let své existence prošla i těžkými obdobími. Vždy se nám nedařilo tak jako nyní. Krize, kterými jsme si prošli, se nám podařilo ale vždy překonat a poučit se. Díky houževnaté práci a dobrému kolektivu jsme se vypracovali na dnešní úroveň. Když si v dnešní době procházím firmu a vzpomenu si, jak to vypadalo na začátku, tak si říkám, že jsme za těch 25 let odvedli opravdu kus práce a jsem na to, jak vypadá firma v současnosti, patřičně hrdý.

Směr, kterým bychom se chtěli dál ubírat, jsme již nastartovali. Ať už je to zaměření firmy na komplexnější dodávky s vyšší přidanou hodnotou nebo využití nejmodernějších technologií. Věříme, že jako dodavatel budeme i nadále schopni dodávat vysokou kvalitu a jako zaměstnavatel budeme přívětivější alternativou velkým nadnárodním firmám.

Pane Lukeši, děkuji Vám za rozhovor!

Ivana Nedbalová, šéfredaktorka


LUKOV Plast spol. s r. o.
Zámecká 191, 463 43 Český Dub
Tel.: +420 485 147 081
Email: info@lukovplast.cz
www.lukovplast.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]