Plasty

11. února 2023 15:11

Výrazné konkurenční výhody díky vibračním dokončovacím operacím

Automatické vyhlazování a homogenizace aditivně vyráběných plastových a kovových dílů

Aby mohla společnost Klaus Stöcker Metallbearbeitung nabízet zákazníkům plastové a kovové komponenty vytištěné na 3D tiskárně připravené k montáži, spoléhala se zpočátku na manuální postupy následného zpracování. Vzhledem k neustále rostoucí poptávce a stále vyšším požadavkům na spolehlivost procesu a reprodukovatelnost post processingu investovala společnost do automatizovaného řešení S1 pro odstranění prášku a také do zařízení M1 Basic od společnosti AM Solutions – 3D post processing technology, která umožňuje efektivní, ekonomické vyhlazení a homogenizaci povrchů. Druhý takový systém, který je nákladově efektivní alternativou k chemickému vyhlazování, uvedla společnost nedávno do provozu na základě svých pozitivních zkušeností.

Inzerce

Společnost Klaus Stöcker Metallbearbeitung, která byla založena v roce 1990, zaměstnává přibližně 40 zaměstnanců a pokrývá široké spektrum strojírenské výroby. Od soustružení, frézování, hloubení a drátového erodování, broušení na plocho, na kulato, montáže a měření na nejmodernějších strojích až po kompletní výrobu nástrojů, přípravků, měřidel a speciálních strojů. Mezi zákazníky patří společnosti z oblasti strojírenství, automobilového průmyslu, farmaceutického a potravinářského průmyslu. Od roku 2016 tato společnost úspěšně vyrábí také aditivně vyráběné plastové a kovové komponenty. V současné době je nasazeno 16 tiskáren, které jsou použity k výrobě komponentů z různých plastů, včetně PA 6 a PA 12, také komponentů se skelnými, uhlíkovými a kevlarovými vlákny, pomocí procesů FDM/FFF a SLS. Proces stereolitografie (SLA/PJM) se používá k tisku především optických součástek různých vlastností a barev. Kovové součásti se vyrábějí z hliníkových slitin, nerezových ocelí a různých nástrojových ocelí za tepla pomocí selektivního laserového tavení (SLM) a aditivní výroby atomovou difuzí (ADAM).

Automatizovaný Post Processing jako důležitá součást procesního řetězce

Jako poskytovatel služeb v oblasti aditivní výroby si společnost rychle uvědomila, že samotný tisk dílů nevede k úspěchu, ale že je třeba pokrýt celý procesní řetězec. „Pro nás to zahrnuje jednak komplexní konzultace, při kterých se zákazníky hovoříme o tom, zda je daná součástka vůbec vhodná pro aditivní výrobu, jaké konstrukční změny může vyžadovat, a také jakým procesem a z jakého materiálu lze součástku ideálně vyrobit. Na druhou stranu je následné zpracování důležitým bodem, abychom mohli zákazníkům dodávat díly připravené k montáži,“ vysvětluje Arnd Meller. Zpočátku se post processing prováděl ručně pomocí prostředků, které byly k dispozici ve firmě. Například laserem nebo slinuté plastové díly byly čištěny v ruční tryskací kabině. Vzhledem k tomu, že neustále rostoucí poptávka po dílech a vyšším nárokům na spolehlivost a reprodukovatelnost procesu již nebylo možné vyhovět předchozími metodám post processingu, hledala společnost automatizovaná řešení. Kromě kvality opracování byla důležitým aspekty také bezpečnost systému, celkové náklady na údržbu (TCO) a snadné použití a uživatelská přívětivost. „Rozhodujícími faktory pro naše rozhodnutí zvolit řešení post processingu od společnosti AM Solutions – 3D post processing technology – bylo také vynikající odborné poradenství a dlouholeté zkušenosti v oblasti povrchového zpracování. Kromě toho na mě udělal velký dojem vertikální výrobní program AM Solutions/Rösler v Untermerzbachu,“ poznamenává Arnd Meller, vedoucí oddělení aditivní výroby společnosti Klaus Stöcker. Zpočátku bylo tématem pouze čištění dílů pomocí zařízení S1. Pro zlepšení povrchů se původně zvažovala i jiná řešení, například chemické vyhlazování.

Povrchová úprava vibračním omíláním – ekonomická alternativa k chemickému vyhlazování

Pan Arnd Meller byl proto překvapen, když si při návštěvě zákaznického centra AM Solutions – 3D post processing technology – všiml výsledků, kterých lze se zařízením M1 Basic dosáhnout po relativně krátké době opracování. Vyhlazení a homogenizace povrchu plastových dílů a snížení hodnot drsnosti jsou požadavky, které na poskytovatele služeb klade mnoho zákazníků. Společnost AM Solutions nabízí řešení M1 Basic, s nímž lze tyto úlohy provádět rychle, reprodukovatelně a spolehlivě. „U velkého počtu součástí je vibrační omílání skutečnou alternativou k chemickému vyhlazování. Opracování je v porovnání s tím nákladově mnohem efektivnější, což nám dává značné konkurenční výhody. K tomu jistě přispívá i vysoká odbornost společnosti AM Solutions díky zkušenostem firmy Rösler v oblasti technologie vibračního omílání a vývoje a výroby vhodných brusných prostředků“ dodává Arnd Meller. M1 Basic je kompaktní plug-and-play systém pro broušení a leštění 3D tištěných dílů z plastů a kovů s integrovaným monitorováním procesu. Díky zabudovanému okruhu procesní vody a připojení na 230 V jej lze snadno a samostatně integrovat do pracovního prostředí. Systém umožňuje hromadné i individuální zpracování dílů o rozměrech až 550 x 150 x 130 mm (D x Š x V) s různou geometrií. Inovativní řešení stroje lze snadno přizpůsobit různým požadavkům na opracování, přičemž do řídicího systému lze uložit programy specifické pro daný díl. Vzhledem k tomu, že pracovní nádoba může být standardně rozdělena na dva samostatné oddíly, lze v různých procesech současně opracovávat různé obrobky.
O tom, že se používání systému M1 Basis v oddělení aditivní výroby ve společnosti Klaus Stöcker vyplácí, svědčí nedávné nasazení druhého systému, který se používá pro oblast kovových výrobků.

Fotos: Klaus Stöcker Metallbearbeitung


„U velkého počtu součástí je vibrační omílání povrchu skutečnou alternativou k chemickému vyhlazování. Opracování je v porovnání s tím mnohem úspornější, což nám poskytuje významné konkurenční výhody,“ říká Arnd Meller, vedoucí oddělení aditivní výroby ve společnosti Klaus Stöcker.


Společnost Klaus Stöcker Metallbearbeitung se při následném zpracování 3D tištěných součástí spoléhá na S1 a M1 Basic od společnosti AM Solutions – 3D post processing technology. Kromě kvality zpracování byly klíčovými aspekty při výběru spolehlivost systému, celkové provozní náklady (TCO), snadné použití a uživatelská přívětivost, stejně jako kompetentní odborné poradenství a dlouholeté zkušenosti v oblasti povrchových úprav.


Vzhledem k tomu, že vibrační omílání je mimořádně ekonomickou alternativou k chemickému vyhlazování dílů, byla nedávno ve společnosti Klaus Stöcker Metallbearbeitung uvedena do provozu druhé zařízení M1 Basic.


Společnost Klaus Stöcker Metallbearbeitung se nyní při post processingu 3D tištěných dílů z plastu a kovu spoléhá na automatizovaná řešení od společnosti Rösler. Ty nabízejí poskytovateli služeb trvale dobré výsledky povrchových úprav – procesně bezpečné, uživatelsky přívětivé a cenově výhodné.

 


Soukromá společnost Rösler Oberflächentechnik GmbH se již více než 80 let aktivně zabývá oblastí povrchových úprav. Jak lídr globálního trhu nabízíme komplexní portfolio vybavení, spotřebního materiálu a služeb v oblasti omílání a tryskání pro široké spektrum rozmanitých průmyslových odvětví. Náš sortiment asi 15 000 spotřebních materiálů, vyvinutých v našich zkušebních centrech po celém světě, slouží našim zákazníkům pro jejich individuální dokončovací operace. Pod značkou AM Solutions nabízíme řadu řešení a služeb v oblasti aditivní výroby/ 3D tisku. V centrální školicím středisku Rösler Academy nabízíme praktické semináře k tématům technologie omílání a tryskání, štíhlé výroby a aditivních technologií. Ke skupině Rösler patří vedle německých závodů v Untermerzbachu/ Memmelsdorfu a Bad Staffelsteinu/Hausenu dalších 15 poboček a cca. 150 obchodních zastoupení po celém světě.
Detailní informace naleznete na: www.rosler.com

Mohlo by se Vám líbit

Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturalizačních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i […]

Pozvánka na 8. ročník konference „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“

Pozvánka na 8. ročník konference: konferenci: „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“, která se koná dne 24. 4. 2024 v Brně, v kongresovém centru Quality Hotel […]

Siemens a NVIDIA rozšířily spolupráci v oblasti generativní AI pro imerzivní vizualizaci v reálném čase

Nové řešení propojuje platformu Siemens Xcelerator s aplikačními rozhraními NVIDIA Omniverse Cloud API pro kolaborativní vizualizaci podporovanou generativní umělou inteligencí (AI) Společnosti Siemens a NVIDIA […]