Plasty

23. září 2016 00:42

Vizualizace dynamických a tepelných dějů při výrobě plastů

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady vyžaduje pravidelnou kontrolu a diagnostiku výrobních strojů i výrobních procesů. Efektivními nástroji pro tuto činnost s prokazatelnými výsledky jsou přenosné i stacionární termokamery FLIR a vysokorychlostní kamery FASTEC Imaging a iX Cameras, které umožňují rychle a snadno vizualizovat aktuální stav i skryté problémy.

Termokamera – bezkontaktní kontrola teplot

Spolehlivým nástrojem pro zjištění okamžitého stavu strojů, zařízení a zejména tepelných procesů při výrobě a zpracování plastů, je snímání teplotního pole kvalitní termokamerou – termodiagnostika. Termodiagnostika má oproti standardním metodám výhodu v tom, že se jedná o rychlou a bezkontaktní metodu, která se provádí za plného provozu bez omezení. Termodiagnostika má prokazatelné výsledky ve snížení výrobních a provozních ztrát způsobených zmetkovitostí při výrobě při nedodržení požadovaných teplot, neplánovanými odstávkami a současně zvyšuje spolehlivost strojů a zařízení.

Inzerce

Při výrobě plastů je možné termokameru využít v celé řadě činností, jako je např. lisování, vstřikování plastů nebo při dalším zpracování plastových výrobků, jako je svařování atd.

Pro zajištění kvalitní termodiagnostiky jsou nejvhodnější termokamery FLIR, jejichž nabídka je velmi rozsáhlá a uspokojí všechny požadavky na kvalitní bezkontaktní měření teplot.

Termokamery FLIR se nabízejí v širokém spektru rozlišení (až 1024 × 768 bodů) a využívají nejmodernější technologie. Hlavními přednostmi termokamer FLIR oproti jakékoli konkurenční termokameře je vysoká kvalita obrazu, odolnost, snadné ovládání, unikátní měřící a obrazové funkce a záruka na snímač 10 let, kterou nabízí pouze FLIR. Rozsah měřených teplot (−40 °C až +2000 °C) a vysoká citlivost (od 0,015 °C) umožňuje využití v klíčových odvětvích, jako jsou výrobní procesy (kontrola teplot při výrobě a zpracování materiálu, lití a tváření plastů), elektro (kontrola rozvodů, elektro zařízení a strojů, kontrola FVE panelů), strojírenství a mechanika (tepelné namáhání strojů a zařízení), hutnictví (kontrola teploty taveniny a licích pánví), stavebnictví (detekce tepelných mostů, vlhkostí, vzduch. netěsností) a v neposlední řadě také detekci úniku plynů (FLIR GF3xx). Takový rozsah využití nabízí pouze výrobce FLIR.

Termokamery FLIR ukládají termosnímky spolu s fotosnímky a poskytují speciální obrazové funkce, které jsou dostupné pouze u termokamer FLIR. Jedna z nich je MSX umožňující prolnutí kontur z vestavěné videokamery do termovizního obrazu. Toto prolnutí oproti jiným obrazovým funkcím přináší zpřehlednění a zvýšení orientace v obrazu i v případě tepelně nekontrastního objektu.

U vybraných typů termokamer FLIR je dostupná speciální obrazová funkce UltraMax, která umožňuje zvýšit rozlišení výsledného snímku na čtyřnásobek původního rozlišení (tedy až do 3.1 Mpix). Tato funkce nejen zvyšuje kvalitu snímku, ale také i přesnost při měření teplot. Díky tomu lze termokamery FLIR využít i pro měření malých objektů nebo vzdálených objektů.

Vyjma profesionálních a špičkových termokamer s vysokým rozlišením je k dispozici také kapesní termokamera FLIR C2, která svými kompaktními rozměry o velikosti mobilu (125 × 80 × 24 mm) nabízí univerzální použití s minimální investicí. Je určena pro rychlou kontrolu strojů, zařízení a procesů a díky zobrazovacím schopnostem a nízké ceny se ve velmi krátké době stane součástí běžného vybavení revizních techniků a dalších pracovníků.

Všechny uložené snímky z termokamer FLIR lze vyhodnotit přímo v termokameře nebo na PC a vytvořit přehlednou výstupní zprávu z měření. Při spojení termokamery s PC lze provádět také on-line záznam a vyhodnocení obrazu s možností exportu dat. V případě využití uceleného měřicího systému s termokamerou a platformou IrControl, je možné nejen pořizovat termovizní záznam, ale také například on-line řídit výrobní proces.

Vysokorychlostní kamera – záznam rychlých dějů

V každém průmyslovém provozu se dnes používají stroje a zařízení s velmi rychlými a přesnými pohyby. Jejich spolehlivost a přesnost ovlivňuje kvalitu výrobku, a tedy i provozní a výrobní náklady. U rychle se pohybujících strojů (výrobní, balící, plnící linky, řezačky, ohýbačky atd.) je zcela nemožné provést vizualizaci pouhým zrakem či běžnou průmyslovou kamerou. Spolehlivým řešením jsou vysokorychlostní kamery FASTEC Imaging (USA), které umožňují kvalitní záznam od několika stovek až po tisíce snímků za sekundu.

Standardní koncepce vysokorychlostních kamer založených na děleném uspořádání, tedy samostatně kamera a připojené PC jsou finančně i obsluhově náročné, vyžadují externí napájení, připevnění na stativ, připojení PC atd. To je z finančního i prostorového a i bezpečnostního hlediska v průmyslových provozech neefektivní a někdy také zcela nemožné. Proto firma FASTEC Imaging vyvinula unikátní a zcela přenosnou vysokorychlostní kameru FASTEC TS.

Přenosná kamera FASTEC TS nabízí široké uplatnění a její hlavní předností je unikátní konstrukce založená na principu „All-in-one“. Kamera FASTEC TS umožňuje pořizovat záběry s rozlišením až 2560 × 2048 bodů v jakýchkoli podmínkách přímo „z ruky“ s následnou vizualizací záznamu na vestavěném LCD. Lze tedy přímo na místě analyzovat pohyby stroje a provést v případě nutnosti jeho seřízení. Právě z tohoto důvodu se vysokorychlostní kamery FASTEC TS úspěšně používají v průmyslových provozech (výrobní, balící, třídící, plnící stroje, podavače, atd.) s prokazatelným přínosem zvýšení spolehlivosti strojů a snížení odstávek.

Kamera FASTEC TS umožňuje pořídit velmi kvalitní barevný (nebo monochromatický) záznam, okamžitě přehrát a analyzovat na velkém vestavěném dotykovém LCD a uložit na SD kartu nebo interní SSD disk. Bezkonkurenční výhodou je funkce FasFire umožňující opakovaný záznam děje současně, kdy probíhá ukládání předchozího záznamu. Zejména v průmyslu je tato funkce užitečná a nemůže tak uniknout žádný děj. Vybrané typy umožňují také dlouhodobý vysokorychlostní mnohaminutový záznam s vysokým počtem snímků přímo na vysokokapacitní SSD disk.

Kameru FASTEC TS je možné díky rozhraní LAN a WiFi také ovládat ze vzdáleného PC (tabletu) a případě potřeby je možné kameru upevnit na stativ a začlenit do stávající podnikové sítě pro provádění automatického záznamu bez nutnosti přítomnosti obsluhy na místě měření.

Tak jako přenosné kamery FASTEC mají uplatnění v průmyslu, tak pro účely vývoje, výzkumu, crash testů, testování airbagů nebo další aplikace (exploze, balistika atd.) jsou určeny špičkové vysokorychlostní kamery iX Cameras (dříve pod označením Olympus). Poslední novinkou tohoto renomovaného výrobce jsou vysokorychlostní kamery řady i-SPEED 716, 720 a 726, které díky senzoru s rozlišením 3,1 Mpix (2048 × 1536 pixelů), vysokorychlostnímu záznamu při rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) více než 12000 fps (snímků/s) a maximální rychlosti záznamu až 1 000 000 fps umožňují využití ve všech aplikacích bez kompromisů. Zejména v oblasti automobilového průmyslu přinášejí ve výzkumu a testování bezkonkurenční výhodu pro jejich uživatele.

Obě varianty kamer jsou doplněny kvalitními programy pro kompletní místní i vzdálené ovládání, integraci do nadřazených systémů a v neposlední řadě pro rychlou a kvalitní analýzu zpomalených záběrů.

Hlavní předností námi dodávaných vysokorychlostních kamer FASTEC a iX Cameras oproti konkurenčním typům je technická vyspělost, velmi snadná obsluha, maximálně kvalitní záznam a především vysoký poměr technické vyspělosti/cena, zajišťující maximálně efektivní využití jak v průmyslu, tak také při výzkumu a vývoji s rychlou návratností investice.

Termokamery FLIR s bezkonkurenční desetiletou zárukou na snímač a další diagnostické přístroje jako vysokorychlostní kamery, analyzátory elektrických sítí, přístroje pro nedestruktivní defektoskopii, profesionální poradenství, školení, záruční a pozáruční servis a bezplatné odzkoušení přístroje přímo u zákazníka, nabízí autorizovaný zástupce pro ČR a SR, společnost SpektraVision s. r. o.

Ing. Štěpán Svoboda, SpektraVision s. r. o.


SpektraVision s. r. o.
Kruhová 128, 251 01 Nupaky
Tel.: +420 312 310 258
e-mail: info@spektravision.cz
www.spektravision.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Rozhovor: Robot není hrozba, ale pomocník a partner člověka

Rozhovor s Radkem Velebilem (Sales Manager KUKA CZ&SK) Inzerce Automatizace výroby se stala kvalitativně novou etapou technického rozvoje v 50. letech minulého století. Velikost změn, které […]

Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturalizačních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i […]

Pozvánka na 8. ročník konference „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“

Pozvánka na 8. ročník konference: konferenci: „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“, která se koná dne 24. 4. 2024 v Brně, v kongresovém centru Quality Hotel […]