Plasty

05. března 2022 07:32

Technologie pro vyfukovací stroje KHS

Energeticky úsporná výroba oválných PET lahví s optimalizovanou hmotností: Henkel sází na systém Preferential Heating společnosti KHS

  • Spolehlivá řešení PET od společnosti KHS používaná po desetiletí
  • První investice do vyfukovacího stroje pro divizi Beauty
  • Vlastní výroba zlepšuje ekologickou stopu a zjednodušuje logistiku

Společnost KHS nabízí energeticky úsporný proces výroby oválných PET lahví s optimalizovanou hmotností pomocí systému přednostního ohřevu (Preferential Heating). Kromě potravinářského průmyslu také výrobci spotřebního zboží jako společnost Henkel spoléhají na tuto moderní technologii,  která jim umožňuje hospodárně vyrábět i komplexní obaly ve vlastní režii, čímž odpadá nutnost externího nákupu. Společnost Henkel tak zlepšuje svou ekologickou stopu a současně zjednodušuje logistiku a výrobní procesy. V závodě ve Wassertrüdingenu nyní koncern poprvé investoval do vyfukovacího stroje KHS se systémem Preferential Heating pro svou značku osobní hygieny Fa. Snížení hmotností láhve a současně zvýšení podílu recyklovaného obalového materiálu byly hlavními motivy, které vedly k rozhodnutí o nákupu stroje.

Společnost Henkel již celá desetiletí sází na vyfukovací technologii firmy KHS. Osvědčené stroje Blomax se systémem Preferential Heating se používají po celém světě pro výrobu obalů, do kterých se v podnikové divizi Laundry & Home Care plní aviváže a čisticí prostředky pro domácnost – a nyní také sprchové gely v Německu. „Důsledně tímto sledujeme cíl dalšího snižování ekologické stopy v našem hodnotovém řetězci,“ uvádí Claus Meyer z divize Beauty Care společnosti Henkel.

Díky osvědčené technologii KHS a výkonu až 21 700 lahví za hodinu jsou nyní výrobní procesy ještě efektivnější. Společnost Henkel přitom navíc profituje z flexibilnější logistiky, jak potvrzuje Björn von Lengerke, global product account manager společnosti KHS: „Pro různé výrobky si můžete příslušné obaly vyrobit sami, čímž je možné flexibilnější plánování výroby.“ Současně se snižuje spotřeba zdrojů tím, že se eliminují delší přepravní vzdálenosti nákladními automobily, což je důležitý aspekt v rámci opatření na ochranu klimatu.

Udržitelnější výroba: snížení hmotnosti a použití recyklovaných materiálů

Jako spolehlivý partner podporuje společnost KHS udržitelnou strukturu portfolia. S pomocí Bottles & Shapes™, komplexního poradenského programu pro navrhování obalů, se podařilo u velikosti 250 mililitrů dosáhnout úspory materiálu ve výši 14 % oproti předchozím obalům, a to při zachování požadované kvality lahví. Láhve jsou navíc vyrobeny ze 100 % z recyklovaného PET materiálu, z čehož 25 % tvoří tzv. Social Plastic[1]. „Do budoucna plánujeme tuto hodnotu zvýšit rovněž u dalších obalů, aby bylo celé naše portfolio ještě více šetrnější vůči životnímu prostředí,“ říká Christian Bauer, jednatel závodu Wassertrüdingen. Do roku 2025 by mělo být například 100 % obalů společnosti Henkel recyklovatelných nebo opakovaně použitelných.[2]

Podle Björna von Lengerkeho, odborníka společnosti KHS, je možné tvarovat extrémně oválné láhve i s vysokým až stoprocentním podílem recyklátu: „Během procesu „Preferential Heating“ se rotující preformy nejdříve zahřívají v peci. V navazujícím úseku se pak rotace zastaví, takže se dále zahřívají jen určité části PET polotovaru.“ Speciálně vyvinutý tepelný blok přenáší potřebnou tepelnou energii prostřednictvím protilehlých zářičů. „Tímto se optimalizuje rozložení materiálu a stabilita láhve,“ vysvětluje Lengerke dále. Tento proces přináší výhody nejen v oblasti kosmetiky, ale také při zpracování čisticích a pracích prostředků nebo výrobků osobní hygieny, které se velmi často plní do oválných PET obalů.

Další informace: www.khs.com/presse


[1] Od roku 2017 spolupracuje společnost Henkel se sociálním podnikem Plastic Bank. V rámci této iniciativy sbírají lidé na souši a na plážích na Haiti, Filipínách, v Indonésii a v Egyptě plastový odpad, který se následně recykluje. Místní obyvatelé mohou nashromážděný plastový odpad vyměnit ve sběrných střediscích za zboží a služby, ale také za peníze.

[2] Vyloučeny jsou výrobky, jejichž součásti nebo zbytky mohou ohrozit recyklovatelnost nebo znečistit recyklační systémy.

Společnost Henkel ve svém závodě Wassertrüdingen nedávno uskutečnila investici do vyfukovacího stroje KHS se systémem přednostního ohřevu „Preferential Heating“. Hlavní motivací bylo snížení hmotností láhve a současně zvýšení podílu recyklovaného obalového materiálu. (zdroj: Henkel)

Během procesu „Preferential Heating“se rotující preformy zahřívají v peci. V navazujícím úseku se pak rotace zastaví, takže se dále zahřívají jen určité oblasti PET polotovaru. (zdroj: KHS)

V závodě Wassertrüdingen vyrábí společnost Henkel mimo jiné sprchové gely oblíbené značky spotřebního zboží Fa. (zdroj: Henkel)

„Díky systému přednostního ohřevu „Preferential Heating“ na našich strojích Blomax se optimalizuje rozložení materiálu a stabilita PET lahví,“ vysvětluje Björn von Lengerke, global product account manager společnosti KHS. (zdroj: KHS)

 

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2023: Nejvýhodnější ceny získají vystavovatelé do konce března

Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 10. do 13. října 2023 v Brně, se v letošním roce zaměří na řadu témat, která hýbou světem průmyslu. Pozornost […]

Nespoutaná výroba

Konzolové regály pro Adamet-Niemet Pro zvýšení skladové kapacity a zajištění efektivnější logistiky vybavila společnost Adamet-Niemet svůj sklad se surovým materiálem konzolovými regály od společnosti OHRA. […]

Společnost Weerg dosáhla zkrácení doby cyklu opracování o více než 60 % díky post processingu od společnosti AM Solutions

Italská společnost Weerg Srl byla založena v roce 2015 s cílem digitalizovat výrobu a tím ji zjednodušit, zrychlit a zefektivnit. Díky svému nastavení elektronického obchodu […]