Plasty

31. července 2023 10:15

Společnost NSK vyvíjí první bioplastový retenční díl pro kuličkové šrouby na světě

NSK S1 je první bioplastový retenční díl pro kuličkové šrouby, který bude uveden na světový trh. Bude vyráběn ze 100% obnovitelných biologických zdrojů (zejména z rostlinného materiálu). Použití bioplastu pro nový retenční díl snižuje ve srovnání s použitím konvenčních materiálů uhlíkovou stopu v průběhu celého životního cyklu o 90 %. Vývoj proto představuje ekologicky udržitelnou volbu pro každého evropského výrobce, který chce snížit emise CO2 a splnit stále přísnější předpisy.

S cílem zdůraznit rostoucí potřebu udržitelných řešení vydala Evropská komise v březnu 2023 své nařízení o klimaticky neutrálním průmyslu (Net Zero Industry Act). Tento nástroj, který je klíčovou součástí evropského plánu Green Deal pro průmyslovou výrobu, navrhuje rámec regulačních opatření pro posílení evropského ekosystému klimaticky neutrální výroby. Mnoho zemí nyní hledá cestu, jak splnit požadavky iniciativy na omezení emisí uhlíku, což mj. znamená, že v široké škále průmyslových strojů jsou stále více vyžadována nízkouhlíková řešení s omezeným vlivem na životní prostředí.

Firma NSK se zavázala přispívat k realizaci uhlíkově neutrální společnosti. V rámci toho zvyšuje využití bioplastů, které mají mnohem nižší uhlíkovou stopu než konvenční plasty na bázi fosilních paliv. Kuličkové šrouby jsou díky své popularitě ve všech druzích průmyslových strojů a systémů klíčovou oblastí zájmu i pro tyto zelené iniciativy.

Kuličkové šrouby jsou vysoce účinné při přenosu síly a převodu pohybu (z rotačního na lineární), což přináší značné úspory energie. V posledních letech patří k mnoha typům strojů, které pro snížení spotřeby energie přecházejí z hydraulických na elektrické pohonné systémy realizované pomocí servomotorů a kuličkových šroubů, vstřikovací stroje a servoelektrické lisy. Vzhledem k těmto průmyslovým trendům poptávka po kuličkových šroubech trvale roste, zejména pokud jsou k dispozici řešení přispívající k udržitelnosti.

Vývojem bioplastového retenčního dílu S1 pro kuličkové šrouby (průměr 50 až 200 mm) společnost NSK dále přispívá k dosažení uhlíkové neutrality. Na základě svých odborných znalostí v oblasti materiálových technologií NSK vybrala a ověřila jako materiál retenčního kusu bioplast EcoPaXX® od společnosti DSM (vysoce výkonný polyamid rostlinného původu). Je třeba poznamenat, že retenční díly oddělují kuličky, aby se zabránilo jejich vzájemné kolizi a poškození.

Pro optimalizaci a urychlení procesu vývoje společnost NSK využila modelování pomocí digitálních dvojčat. Tento pokročilý proces umožnil prostřednictvím simulace klíčových parametrů, jako jsou rozměry, tvar, deformace a pevnost, vytvořit bioplastový retenční kus se stejnými technickými parametry jako konvenční produkt, a to za velmi krátkou dobu. Stručně řečeno, zákazníci mohou nyní využít výhod mnohem nižších emisí CO2 a zároveň stejných vynikajících výkonnostních parametrů charakteristických pro kuličkové šrouby NSK.

1) Použití bioplastu pro nový retenční díl NSK S1 snižuje uhlíkovou stopu o 90 % během celého jeho životního cyklu

– bioplast je vyroben z rostlinného materiálu, konkrétně ze skočce obecného

– bioplastový retenční nástavec pro kuličkové šrouby NSK S1

– využívá se ve špičkových kuličkových šroubech NSK

 

2) společnost NSK při vývoji použila simulaci pomocí digitálních dvojčat, aby zajistila, že bioplastový výrobek bude mít stejné technické vlastnosti jako konvenční retenční díl

 


O společnosti NSK Europe
Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 30 580 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2021 dosáhlo více 4 250 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 818 milionů eur.
www.nskeurope.com

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]