Plasty

23. září 2016 00:32

PURe Mix ECO – Rychlé, spolehlivé a cenově výhodné pěnění

Součásti vyrobené z polyuretanu lze nalézt ve všech oblastech každodenního života, a to jako izolační materiál v chladničkách nebo budovách, v čalouněném nábytku, ve sportovním zboží, případně jako tlumicí prvky v podvozcích. Obzvláště univerzální oblast aplikace pro polyuretan je výroba vozidel. Tam se polyuretan používá v přístrojových deskách, dveřních výplních, středových konzolách, stropech, sedadlech, hlavových opěrkách, volantech nebo v karosériích vozidel, například jako nárazníky a spoilery.

FRIMO je společností s vedoucím postavením na trhu v oblasti efektivních řešení pro výrobu vysoce kvalitních plastových dílů. Zpracování polyuretanu je jednou z jejích hlavních technologií, přičemž FRIMO je v tomto oboru kompletním dodavatelem. Podél řetězce přidané hodnoty pokrývá totiž celé spektrum služeb od modelové a nástrojové techniky přes výrobní zařízení s vysokým stupněm automatizace až k míchací a dávkovací technice, včetně souvisejících periferií. Díky desítkám let zkušeností v tomto segmentu byly vypracovány různé možnosti technologických úspor a přidaných hodnot pro zákazníka. Zejména pro menší a středně velké výrobní série byl s dávkovacím zařízením PURE Mix ECO vyvinut cenově atraktivní tzv. vstupní model splňující různé požadavky zákazníků.

PURe Mix ECO je dobře vybavené a spolehlivé vysokotlaké dávkovací zařízení pro zpracování všech standardních neplněných 2-komponentních systémů. Bylo navrženo speciálně pro výrobu malých a středně velkých sérií a poskytuje vysoce přesné dávkování při jednoduchém a na údržbu nenáročném manuálním nebo automatickém provozu. V případě provozu s funkčním ručním ramenem může být pokryt obzvlášť velký pracovní rádius. Centrálně uspořádaný kompaktní řídící pult je vybaven vlastním inteligentním řízením (FIP), které poskytuje uživatelům velmi snadnou a efektivní kontrolu nad zařízením. Digitální senzory tlaku umožňují zobrazení a monitorování provozních parametrů. Frekvenční měniče zajišťují plně řízené dávkování, stejně jako plně řízený směšovací poměr. Jsou uspořádány na vnější straně zařízení s ohledem na maximální přístupnost pro seřizování či servis a zároveň optimální odvod tepla.

Zařízení se sestává z kompaktního rámu stroje, na kterém jsou nomontovány všechny jednotlivé komponenty. Tím je umožněno rychlé a snadné uvedení do provozu, tzv. Plug & Produce koncept. Dávkovací výkon lze při směšovacím poměru 1:1 měnit v závislosti na velikosti čerpadla v rozmezí 0,4–48 l/min. Maximální přesnost dávkování je přitom zajištěna použitím vysoce přesného objemového průtokoměru s ozubením a kombinací měření průtoku a řízení otáček. Používaná axiální pístová čerpadla jsou přestavitelná, s nízkým opotřebením, odolná proti korozi, a tedy i velmi nenáročná na údržbu. Magnetická spojka zajišťuje provoz bez netěsností. Obvykle jsou používány pracovní nádrže s kapacitou 100 nebo 250 litrů v dvoustěnném provedení s míchacím zařízením. Volně programovatelný, mikrovlnně vedený snímač hladiny včetně automatického plnění může být dodán na přání. Volitelně lze zařízení vybavit také s periferiemi, jako jsou kontejnerové nebo sudové stanice a v případě potřeby také s příslušnými ventily pro automatické doplňování, nízkotlakým tepelným výměníkem nebo záchytnou vanou.

Se zařízením PURe Mix ECO je možné použít všechny 2-komponentní recirkulační směšovací hlavy v „L“ nebo lineárním provedení. Vodou chlazený, plně kontrolovaný hydraulický agregát je součástí standardní výbavy. Zařízení je vhodné pro širokou škálu PUR součástí z měkké, polotvrdé nebo tvrdé integrální pěny. Typickými aplikacemi jsou například zapěnění kabelových svazků, výroba opěrek hlavy, čalounění sedadel a též zvukoizolačních prvků, jako jsou čelní stěnové izolace.


O skupině FRIMO (www.frimo.com)

Ke skupině podniků FRIMO patří celosvětově výrobní a prodejní
pobočky s více než 1 400 zaměstnanci v Evropě, Asii a Americe a také četná mezinárodní zastoupení. Skupina FRIMO byla opakovaně vyznamenána za vynikající služby – obdržela např. již 22 × cenu SPE Awards, známou jako „plastový Oskar“. V roce 2014 byla skupina FRIMO vyznamenána v Atlantě za kooperační projekt „Street Shark“ (www.street-shark.com) cenou JEC Innovation Award. Nabídka skupiny FRIMO pro průmysl zpracování plastů sahá od nejrůznějších metod ke zpracování polyuretanu přes flexibilní řezání, střihání, lisování, tváření a termotváření, kašírování a umbugování až po spojování a lepení. Do portfolia patří také systémová řešení ke zpracování plastů zesílených vláknem (Composite Technologies), která jsou vhodná pro velkosériovou výrobu. FRIMO nabízí svým zákazníkům na míru šité nástroje, stroje a zařízení jako dílčí nebo kompletní řešení na klíč.


 

FRIMO Group GmbH
Ing. Tomáš Chrudimský
chrudimsky.t@frimo.com
www.frimo.com


 

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]