Plasty

23. září 2016 00:32

PURe Mix ECO – Rychlé, spolehlivé a cenově výhodné pěnění

Součásti vyrobené z polyuretanu lze nalézt ve všech oblastech každodenního života, a to jako izolační materiál v chladničkách nebo budovách, v čalouněném nábytku, ve sportovním zboží, případně jako tlumicí prvky v podvozcích. Obzvláště univerzální oblast aplikace pro polyuretan je výroba vozidel. Tam se polyuretan používá v přístrojových deskách, dveřních výplních, středových konzolách, stropech, sedadlech, hlavových opěrkách, volantech nebo v karosériích vozidel, například jako nárazníky a spoilery.

FRIMO je společností s vedoucím postavením na trhu v oblasti efektivních řešení pro výrobu vysoce kvalitních plastových dílů. Zpracování polyuretanu je jednou z jejích hlavních technologií, přičemž FRIMO je v tomto oboru kompletním dodavatelem. Podél řetězce přidané hodnoty pokrývá totiž celé spektrum služeb od modelové a nástrojové techniky přes výrobní zařízení s vysokým stupněm automatizace až k míchací a dávkovací technice, včetně souvisejících periferií. Díky desítkám let zkušeností v tomto segmentu byly vypracovány různé možnosti technologických úspor a přidaných hodnot pro zákazníka. Zejména pro menší a středně velké výrobní série byl s dávkovacím zařízením PURE Mix ECO vyvinut cenově atraktivní tzv. vstupní model splňující různé požadavky zákazníků.

PURe Mix ECO je dobře vybavené a spolehlivé vysokotlaké dávkovací zařízení pro zpracování všech standardních neplněných 2-komponentních systémů. Bylo navrženo speciálně pro výrobu malých a středně velkých sérií a poskytuje vysoce přesné dávkování při jednoduchém a na údržbu nenáročném manuálním nebo automatickém provozu. V případě provozu s funkčním ručním ramenem může být pokryt obzvlášť velký pracovní rádius. Centrálně uspořádaný kompaktní řídící pult je vybaven vlastním inteligentním řízením (FIP), které poskytuje uživatelům velmi snadnou a efektivní kontrolu nad zařízením. Digitální senzory tlaku umožňují zobrazení a monitorování provozních parametrů. Frekvenční měniče zajišťují plně řízené dávkování, stejně jako plně řízený směšovací poměr. Jsou uspořádány na vnější straně zařízení s ohledem na maximální přístupnost pro seřizování či servis a zároveň optimální odvod tepla.

Zařízení se sestává z kompaktního rámu stroje, na kterém jsou nomontovány všechny jednotlivé komponenty. Tím je umožněno rychlé a snadné uvedení do provozu, tzv. Plug & Produce koncept. Dávkovací výkon lze při směšovacím poměru 1:1 měnit v závislosti na velikosti čerpadla v rozmezí 0,4–48 l/min. Maximální přesnost dávkování je přitom zajištěna použitím vysoce přesného objemového průtokoměru s ozubením a kombinací měření průtoku a řízení otáček. Používaná axiální pístová čerpadla jsou přestavitelná, s nízkým opotřebením, odolná proti korozi, a tedy i velmi nenáročná na údržbu. Magnetická spojka zajišťuje provoz bez netěsností. Obvykle jsou používány pracovní nádrže s kapacitou 100 nebo 250 litrů v dvoustěnném provedení s míchacím zařízením. Volně programovatelný, mikrovlnně vedený snímač hladiny včetně automatického plnění může být dodán na přání. Volitelně lze zařízení vybavit také s periferiemi, jako jsou kontejnerové nebo sudové stanice a v případě potřeby také s příslušnými ventily pro automatické doplňování, nízkotlakým tepelným výměníkem nebo záchytnou vanou.

Se zařízením PURe Mix ECO je možné použít všechny 2-komponentní recirkulační směšovací hlavy v „L“ nebo lineárním provedení. Vodou chlazený, plně kontrolovaný hydraulický agregát je součástí standardní výbavy. Zařízení je vhodné pro širokou škálu PUR součástí z měkké, polotvrdé nebo tvrdé integrální pěny. Typickými aplikacemi jsou například zapěnění kabelových svazků, výroba opěrek hlavy, čalounění sedadel a též zvukoizolačních prvků, jako jsou čelní stěnové izolace.


O skupině FRIMO (www.frimo.com)

Ke skupině podniků FRIMO patří celosvětově výrobní a prodejní
pobočky s více než 1 400 zaměstnanci v Evropě, Asii a Americe a také četná mezinárodní zastoupení. Skupina FRIMO byla opakovaně vyznamenána za vynikající služby – obdržela např. již 22 × cenu SPE Awards, známou jako „plastový Oskar“. V roce 2014 byla skupina FRIMO vyznamenána v Atlantě za kooperační projekt „Street Shark“ (www.street-shark.com) cenou JEC Innovation Award. Nabídka skupiny FRIMO pro průmysl zpracování plastů sahá od nejrůznějších metod ke zpracování polyuretanu přes flexibilní řezání, střihání, lisování, tváření a termotváření, kašírování a umbugování až po spojování a lepení. Do portfolia patří také systémová řešení ke zpracování plastů zesílených vláknem (Composite Technologies), která jsou vhodná pro velkosériovou výrobu. FRIMO nabízí svým zákazníkům na míru šité nástroje, stroje a zařízení jako dílčí nebo kompletní řešení na klíč.


 

FRIMO Group GmbH
Ing. Tomáš Chrudimský
chrudimsky.t@frimo.com
www.frimo.com


 

Mohlo by se Vám líbit

Před 55 lety začala výroba modelu Škoda 1203, doprovázela občany Československa celý život

V listopadu 1968 se lehký užitkový automobil Škoda 1203 dostal do výroby a k prvním zákazníkům Škoda 1203 se v Československu stala nedílnou součástí životů […]

CzechInvest spouští třetí výzvu projektu Technologická inkubace. 124 miliony podpoří startupy z nových oblastí inovací

Agentura CzechInvest spouští další letošní výzvu projektu Technologická inkubace. Příjem žádostí v pořadí už třetí výzvy začne 17. listopadu a potrvá do 18. prosince 2023. Předpokládaná […]

Pozoruhodný produkt pro rok 2024: ANeT-WebTime překonal hranice docházkových systémů

Redakce odborného portálu BusinessIT.cz každoročně vybírá ta nejlepší IT řešení k zařazení do přehledu Pozoruhodných produktů pro následující rok. V letošním roce do této galerie slávy […]