Plasty

08. září 2015 00:27

Přesvědčování prostřednictvím praktických zkoušek

Představujeme Systém FLEXflow, který byl oficiálně představen na K-show 2013, způsobil rozruch a velký zájem v automobilovém průmyslu po celém světě. HRSflow má nyní k dispozici tři nástroje pro spoiler určené k demonstraci potenciálu systému FLEXflow v praxi s cílem přesvědčit OEM a jejich dodavatele o výhodách FLEXflow systému horkých vtoků. Díky tomu mohou zájemci provést zkoušky s vlastním materiálem v místech San Polo di Piave v Itálii (sídlo společnosti), v továrně v Hangzhou v Číně a od poloviny roku v továrně v Grand Rapids v Michiganu v USA. Nástroje také využívají zákazníci pro školení svých pracovníků. Další testovací nástroj pro výrobu tenkostěnné přístrojové desky s pouze 1,8 mm tloušťky stěny je k dispozici u našeho japonského partnera, firmy TMW (Tatematsu Mold Works Co., Ltd.).

Všechny nástroje pro spoiler jsou repliky originální formy pro výrobu střešního spoileru vozidla, které je v současné době na trhu k dispozici a jsou zcela identické. Díl o rozměrech 1260 x 280 x 120 mm a s tloušťkou stěny 4 mm je lisován z PP/EPDM s 20 % mastku. Formy jsou vybaveny buď 7 anebo s 5násobným FLEXflow systémem a kromě toho 6 tlakovými čidly (7tryskový systém) a 5 tlakovými čidly (5tryskový systém).

Forma pro výrobu tenkostěnné přístrojové desky (zdroj: TATEMATSU MOLD WORKS CO., LTD.)

Horké systémy HRS s technologií FLEXflow, vybavené servomotorem, jsou navrženy speciálně pro výrobu velkých exteriérových a interiérových dílů jako jsou spoilery, přístrojové desky, nosiče nebo interiérové obložení dveří. Servomotory v horkém systému mohou přesně a postupně otevírat a zavírat jednotlivé jehly, a to nezávisle na sobě a předem vybranou rychlostí. Proces plnění, který je takto přesně řízený, přispívá k tomu, že povrchy výlisků mají „A“ kvalitu bez defektů vznikajících z důvodu poklesu tlaku v dutině a umožňuje snížení hmotnosti dílu až o 5 % a zároveň až 20% snížení potřebné zavírací síly v závislosti na jednotlivých případech.

Až osm poloh jehly při otevírání a zavírání je k dispozici pro každou z trysek s možným krokem posunu jehly po 0,1 mm. Konkrétně umožňuje systém FLEXflow individuální nastavení osmi hodnot parametrů pro otevírání a zavírání průtoku trysek, a to přesně řízenou polohu každé jehly, taktéž zdvih, rychlost a zrychlení pohybu jehly. Nastavení je konfigurováno pomocí regulátoru, který umí samostatně ovládat až 16 trysek najednou.

Flexibilní a přesné ovládání jehel má pozitivní vliv na plnící fázi a fázi dotlaku. Přesné řízení tlaku a průtoku jednotlivých trysek v průběhu plnění dutiny pomáhá k rovnoměrnému rozložení vnitřního tlaku ve formě bez obávaného náhlého poklesu plnicího tlaku, který se nutně vyskytuje u sekvenčního vstřikování, následkem čehož se mohou vyskytnout kvalitativní defekty na povrchu dílu.

Mezi další výhody patří snížení vstřikovacího tlaku a rovnoměrnější rozložení tlaku v průběhu fáze dotlaku. Například maximální vnitřní tlak ve formě pro spoiler se z tohoto důvodu snížil o cca 50 bar, a to z 232 na 185 bar. Toto významně snižuje průhyb desek formy, což je také důvod, proč díly vykazují nižší vnitřní pnutí a následně i menší deformace. Rovnoměrně rozložený tlak přispívá k odpovídajícímu vyváženému plnění, což má pozitivní vliv na spotřebu materiálu. V případě spoileru byla spotřeba materiálu snížena o 4 %.

Testovací forma pro spoiler se systémem FLEXfl ow (zdroj: HRSflow)

HRSflow

HRSflow (HRS = Hot Runner Solutions) je obchodní divizí společnosti INglass Group SpA, San Polo di Piave v Itálii, a specializuje se na vývoj a výrobu systémů horkých vtoků pro vstřikování plastů. S přibližně 650 zaměstnanci, HRSflow je přítomna na celém světě na všech důležitých trzích. V současné době firma vyrábí své systémy horkých vtoků ve svém sídle v Itálii, stejně jako v továrně v Hangzhou v Číně, který se otevřel v roce 2009. Třetí továrna právě spustila výrobu v Grand Rapids, Michigan v USA.


Inglass S. p. A.
Via Piave, 4, 31020 San Polo di Piave (TV), ITALY
Tel.: +421 910 910 949
E-mail: peter.poliak@hrsflow.com
www.hrsflow.com


 

Mohlo by se Vám líbit

Představte své inovace na veletrhu HANNOVER MESSE 2023

Od 17. do 21. dubna 2023 se uskuteční v Hannoveru tradiční strojírenský veletrh HANNOVER MESSE. Jste firma působící v oblasti strojírenství, elektrotechniky, digitálního průmyslu, aromatizace […]

Bosch Connected World 2022 Kampaň pro digitalizaci: Bosch investuje další miliardy do oblastí budoucího digitálního růstu

Bosch spolupracuje s IBM na kvantové výpočetní technice Dr. Stefan Hartung: „Pro Bosch představuje digitalizace velké příležitosti ve všech oblastech podnikání.“ Do roku 2025: 10 […]

Software pro elektro inženýring v oblasti výstavby pivovarů

Na území ČR a SR je několik stovek minipivovarů jejichž kvalita piva je odlišuje od průmyslových velkovýrobců. Zde je příběh jednoho z nich. Pivovar Muflon je […]