Plasty

08. září 2015 00:29

Přesné roboty ve výrobě ventilátorů

Roboty KUKA zvyšují efektivitu výroby u firmy Gebrüder Schwarz

Firma Gebrüder Schwarz se sídlem Rottweil-Neukirch je jedním z technologických lídrů v oblasti vstřikování plastů, vývoje nástrojů, forem pro IMM a celkově systémových řešení. Je známá tím, že nabízí své služby velmi širokému poli zákazníků, například z oblasti výroby zdravotnických potřeb, automobilního průmyslu, měřících technologií, elektrotechniky, vývoje technologických celků, zařízení pro výrobu elektrické energie anebo environmentálních technologií. Díky tomu má velmi široký a zkušený tým specialistů zajišťujících za každých okolností hladký chod všech nejmodernějších vstřikovacích strojů, ale také části sušení, obslužných periferií a robotizovaných systémů. V únoru 2015 jim přibyly další dvě nová robotizovaná pracoviště, která jsou vybavena šestiosými průmyslovými roboty KUKA, konkrétně typů KR16 a KR Agilus.

Pro výrobce ventilátorů, firmu Ebm-Papst, která se specializuje na výrobu ventilátorů pro motory a pohony, firma Gebrüder Schwarz vyrábí hřídele. Robot KR16 uchopí vícenásobným chapadlem hned 4 kusy najednou. Tyto malé součástky, které mají průměr jen 1,2 mm a délku15 mm musí být uloženy s absolutní přesností do formy. Přesnost je základním stavebním kamenem celého procesu, proto je ověřována laserovým měřidlem.

Inzerce

Po vystříknutí robot vyjme všechny plastové části z formy a založí je do kontrolní stanice, kde je kvalita procesu opět prověřena pomocí kamerového systému. V následném kroku je menší robot řady Agilus odebírá a ukládá do paletových zásobníčků. Zlatko Roginic, vedoucí výroby k tomuto kroku podotýká: „Tyto důležité procesní kroky může spolehlivě provádět jen průmyslový robot. Dotyk lidské ruky by způsoboval na těchto citlivých dílech povrchovou korozi. Bohužel, u těchto tak malých dílů nebylo možné používat rukavice, museli jsme tedy z tohoto procesu lidskou obsluhu zcela vyloučit.“

Na začátku se uvažovalo i o možnosti využití lineárního systému, ale cesta byla zamítnuta hned na počátku přípravy technického řešení projektu. Systémový integrátor KUKA, firma Barth Mechanik vyhodnotil, že použití lineárního systému by v případě tohoto projektu nevedlo ke splnění všech požadavků definovaných zákazníkem a to zejména s ohledem na vysokou kvalitu procesu a efektivitu celkových nákladů, což potvrzuje i Rogonic: „Řešení pomocí šestiosého robotu KUKA se ukázalo jako prostorově méně náročné a beze zbytku dokázalo vyhovět i našim vysokým požadavkům na kvalitu. Zároveň je z pohledu výšky investice a trvání projektu výhodnější.“

Nejvyšší přesnost a spolehlivost

Výroba takto složitých výlisků vyžaduje kombinaci maximální přesnosti a opakovatelnosti při velmi krátkých časech cyklu. Robot je zároveň schopen udržet jejich kontrolu a spolehlivost. „Dalším důvodem byla dostupnost servisu a technické podpory, firemní filozofie, uživatelsky příjemné prostředí pro programátory, schopnost vyškolit pracovníky v KUKA College,“ vysvětluje Roginic své další argumenty, proč se rozhodl spolupracovat s firmou KUKA. Oba roboty KUKA z rodiny robotů s nízkou nosností ihned po svém uvedení do provozu udělaly dojem také kvalitou svého provedení, celkovou robustností a hlavně spolehlivostí přesahující 99,995 procent. Díky velice dlouhým servisním intervalům až po 20 000 provozních hodinách, ideální kombinací dosahu a nosnosti, vysoké rychlosti a přitom nízké spotřeby elektrické energie se jejich použití jeví jako ekonomicky velice výhodné, proto se firma Gebrüder Schwarz rozhodla pořídit toto pracoviště i pro další podobný projekt.

Konec vysokým teplotám v pracovních prostorách a zároveň špatné ergonomii

V jiném projektu pracuje průmyslový robot KUKA KR30. Na velmi malém prostoru a zároveň ve velice nepříjemných teplotních podmínkách. Horní a dolní část výlisku musí být spojena ještě v okamžiku, kdy jsou oba díly velmi horké. Lidská ruka by teplotu nesnesla a zároveň by jejich odložení na dopravníkový pás způsobilo deformace. Robot KUKA je dokáže spojit s vysokou přesností a poté již schlazené je zakládá na kontrolní pracoviště a následně na dopravníkový pás. „V tomto projektu bylo nutné vyřešit ochranu zdraví našich pracovníků a zároveň zvýšit kvalitu procesu,“ říká Roginic.

Pilotní projekt pro podobná pracoviště

Operátoři, seřizovači, údržba a programátoři firmy Gebrüder Schwarz prošli intenzivním školením, které je seznámilo s novými robotizovanými pracovišti. „Díky robotickým řešením s roboty KUKA jsme zásadním způsobem zvýšili produktivitu a to vše při vyšší úrovni kvality,“ říká Roginic. Tyto projekty zároveň také posloužily jako modelové případy pro podobné projekty v budoucnosti. „Díky znalostem a zkušenostem získaných v průběhu realizace a provozování těchto robotizovaných řešení jsme rozhodli, že ve středně a dlouhodobém horizontu budeme stavět na konceptu vyšší automatizace výroby, který bude založen na šestiosých průmyslových robotech KUKA,“ uzavírá Roginic.


KUKA Roboter CEE GmbH,
Pražská 239, 250 66 Zdiby
Phone: +420 226 212 277
Mobile: +420 603 154 690
radek.velebil@kuka.com
www.kuka.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]